Filipína Braniborsko-Schwedtská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Filipína Braniborsko-Schwedtská
lankraběnka Hesensko-kasselská
Portrét Filipíny Braniborsko-Schwedtské v roce 1775
Portrét Filipíny Braniborsko-Schwedtské v roce 1775
Sňatek 10. ledna 1773
Manžel Fridrich II. Hesensko-Kasselský
Úplné jméno Filipína Augusta Amálie Braniborsko-Schwedtská
Narození 10. října 1745
Schwedt
Úmrtí 1. květen 1800
Berlín
Dynastie Hohenzollernové
Otec Fridrich Vilém Braniborsko-Schwedtský (1700–1771)
Matka Žofie Dorota Pruská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Filipína Braniborsko-Schwedtská (Filipína Augusta Amálie Braniborsko-Schwedtská, 10. října 1745, Schwedt1. květen 1800, Berlín) byla dcerou markraběte braniborského, Fridricha Viléma Braniborsko-Schwedtského, a princezny pruské Žofie Doroty. Vdala se za landkaběte Hesensko-kasselského; Fridricha II.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Filipína byla jednou z pěti dětí markraběte Fridricha Viléma a jeho manželky Žofie Doroty. Jejími sourozenci byli Sofie Dorota, vévodkyně württemberská, a Alžběta Luisa, princezna Pruská. Samotné manželství Filipíniných rodičů nebylo vůbec šťastné, Fridrich Vilém byl dokonce velmi známý svojí krutostí a brutalitou.

Prarodiči z otcovy strany jí byli Filip Vilém Braniborsko-Schwedtský a jeho manželka Jana Šarlota Anhaltsko-Desavská. Z matčiny strany to byl Fridrich Vilém I. a Žofie Dorotea Hannoverská.

Život[editovat | editovat zdroj]

Obraz Filipíniných rodičů

Filipína se narodila 10. října 1770 ve městě Schwedt.

Její teta, královna Luisa Ulrika Švédská, si ji již v mladém věku vybrala jako možnou budoucí královnu Švédska. Sama matka Filipíny byla u královny velmi oblíbená a Luisa Ulrika si přála, aby si Filipína vzala jejího syna Gustava, který byl později známý jako Gustav III. Švédský. Tyto plány ale byly překaženy ve chvíli, kdy si Gustav vzal Žofii Magdalenu Dánskou. Luisa Ulrika se tedy rozhodla Filipínu provdat za jejího druhého syna Karla, který se později proslavil jako Karel XIII., ten si ale nakonec pod nátlakem staršího bratra Gustava vzal Hedviku Šlesvicko-Holštýnsko-Gottorpskou.

Filipína si tedy nakonec 10. ledna 1773 v Berlíně vzala lankraběte Hesensko-kasselského, Fridricha II., který byl v tu dobu o celých 25 let starší, než jeho snoubenka. Filipína byla již jeho druhá manželka, první byla kněžna Marie Hannoverská, která zemřela rok před Filipíninou a Fridrichovou svatbou. Marie dala Fridrichovi tři syny, Viléma, Karla a Fridricha, kterým se Filipína stala nevlastní matkou. Ona sama žádné děti s Fridrichem neměla.

Během manželství vedla Filipína značně nezávislý život. Dne 1. března 1777 dokonce porodila nemanželského syna jménem Georg Philippson. Jeho otcem byl württemberský státník Georg Ernst von Levin Wintzingerode. Mimo tohoto nemanželského syna ale Filipína pomohla Fridrichovi smířit se se svými dětmi z prvního manželství, od kterých se roku 1754 naprosto odcizil.

Dne 31. října 1785 Fridrich zemřel. Filipína jako vdova žila nejdříve v Hanau, ale po invazi francouzské revoluční armády se z důvodu bezpečnosti raději přestěhovala do Berlína. Pruský král Fridrich Vilém II. jí v té době daroval i moderní palác. V roce 1794 se tajně provdala, i když s vědomím a souhlasem krále.

Filipína Braniborsko-Schwedtská zemřela dne 1. května 1800 a byla pohřbena v katedrále v Berlíně. Jediným možným dědicem se tak stal její druh manžel Wintzingerode.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Margravine Philippine of Brandenburg-Schwedt na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Filipína Braniborsko-Schwedtská ve Wikimedia Commons

Hessenská lankraběnka
Předchůdce:
Marie Hannoverská
17731785
Filipína Braniborsko-Schwedtská
Nástupce:
Karolina Vilemína Dánská