Jana Šarlota Anhaltsko-Desavská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jana Šarlota
Anhaltsko-Desavská
askánská princezna, markraběnka Braniborsko-schwedtská
Jana Šarlota Anhaltsko-Desavská
Jana Šarlota Anhaltsko-Desavská
Sňatek 25. ledna 1699
Manžel Filip Vilém Braniborsko-Schwedtský
Narození 6. dubna 1682
Dessau
Úmrtí 31. března 1750
Herford
Následník Fridrich Vilém
Rod Askánci
Dynastie Anhaltsko-Desavští
Otec Jan Jiří II. Anhaltsko-Desavský
Matka Henrietta Kateřina Oranžská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jana (Johana) Šarlota Anhaltsko-Desavská (* 6. dubna 1682, Dessau31. března 1750, Herford) byla askánská princezna z Anhalt-Dessau a díky výhodnému sňatku i markraběnka Braniborsko-schwedtská. Později, roku 1729, se stala abatyší a byla jí až do konce života.

Rodina a potomstvo[editovat | editovat zdroj]

Jana Šarlota se, podobně jako většina jejích sourozenců, narodila v Dessau rodičům Janu Jiřímu II. Anhaltsko-Desavskému a jeho manželce Henriettě Kateřině Oranžské. Stala se tak jejich desátým a posledním dítětem, tedy osmou dcerou. Krom sedmi sester měla další dva bratry, Fridricha Kazimíra, který zemřel jako dítě, a Leopolda. Dospělosti se ze sedmi sester dožilo celkem pět, včetně Johany Šarloty. Přesto se z její rodiny proslavil hlavně bratr Leopold, který se stal dobrým vojevůdcem i polním maršálem.

Jejím dědečkem z matčiny strany byl Frederik Hendrik Oranžský, princ oranžský, a jeho manželka, její babička, byla Amálie zu Solms-Braunfels.

Z manželství s markrabětem Filipem Vilémem vzešlo šest dětí:

Život[editovat | editovat zdroj]

Dne 25. ledna 1699 se provdala za Filipa Viléma, markrabě braniborské oblasti zvané Braniborsko-Schwedtsko (1669-1711) s hlavním městem Schwedt. I když pár měl svůj vlastní palác v Berlíně, žili většinou právě ve městě Schwedt. Po smrti svého manžela se Jana Šarlota vrátila do Berlína, kde se starala o své děti.

V roce 1729 se stala abatyší opatství Herford, které bylo pod pruskou ochranou. Oficiálně se abatyší stala toho roku 10. října, ale nejprve pobývala ve městě Buchholz. Až roku 1735 začala uvádět Herford jako své trvalé bydliště. Abatyší byla až do konce svého života a v několika posledních letech svého života se v opatství setkávala i se svojí neteří Henriettou Amálií.

Jana Šarlota zemřela na mrtvici, přestože byla zdravá a nikdy neměla zdravotní problémy, v noci z 30. na 31. března 1750. Byla pohřbena v kryptě Kolegiátní kaple Herford, která právě prošla konstrukcí.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Princess Johanna Charlotte of Anhalt-Dessau na anglické Wikipedii.