Henrietta Kateřina Oranžská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Henrietta Kateřina Oranžská
princezna oranžská a Anhaltsko-desavská
Henrietta Kateřina v roce 1637
Sňatek 1659
Manžel Jan Jiří II. Anhaltsko-Desavský
Narození 10. února 1637
Haag
Úmrtí 3. listopadu 1708
Potomci Alžběta Albertina (1665-1706), Henrietta Amálie (1666-1726), Marie Eleonora (1671 - 1756), Henrietta Agnes (1674-1729), Leopold I. (1676-1747), Johana Šarlota (1682-1750)
Rod Oranžští
Dynastie Oranžsko-nasavská
Otec Frederik Hendrik Oranžský
Matka Amálie zu Solms-Braunfels

Henrietta Kateřina Oranžská (* 10. února 1637, Haag - 3. listopadu 1708) byla nizozemská hraběnka a dcera Frederika Hendrika Oranžského (* 1584 – 1647) a jeho manželky Amálie zu Solms-Braunfels. Pocházela z rodu Oranžsko-Nassavského.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Frederick Hendrik, Amália a jejich tři nejmladší dcery, Henriette je první zprava

Henrietta se narodila v Haagu a byla sedmá z devíti dětí. Někteří její sourozenci ale zemřeli již v dětství a tak se dospělosti dožili krom Henrietty jen čtyři další děti. Jednalo se o Viléma II. Oranžského, Luisu Henriettu, Albertinu Agnes a Marii.

Henriettiny prarodiči z otcovy strany byli Vilém I. Oranžský a jeho čtvrtá manželka Luisa de Coligny. Henriettin dědeček, Vilém, byl zavražděn na příkaz Filipa II. Španělského, zastánce katolického Španělska, který věřili, že Vilém zradil španělského krále a všechny katolíky.

Henriettiny prarodiči z matčiny strany byli Johann Albrecht I. zu Solms-Braunfels (dědeček) a jeho manželka Agnes zu Sayn-Wittgenstein.

Existují spekulace, že Kateřina Amálie Nizozemská (* 2003) byla pojmenována právě po Henriettě Kateřině.

Život[editovat | editovat zdroj]

Po Třicetileté válce bylo Německo v troskách, ale Nizozemsko za vlády Henriettina otce, Frederika Hendrika, udělala velký pokrok od atentátu na Viléma I. Oranžského. Její otec chtěl uzavřít mír s Německem a tak provdal některé ze svých dcer za německé politiky. I po smrti jejího otce, když jí bylo deset let, pokračovala její matka v této politice a provdala Henriettu za Jana Jiřího II. Anhaltsko-Desavského dne 9. září 1659, kdy Henriettě bylo 22 let.

V té době byl Henriettin souhlas samozřejmostí, na to, zda skutečně chce se nikdo neptal. Již předtím ale Henrietta odmítla vzít si svého bratrance, kterého neměla ráda a naopak se chtěla vdát za svého nevlastního bratra Karla II. Stuarta. Tajné dopisy dokazují, že jej pravděpodobně milovala.

Přesto si nakonec vzala Jana Jiřího, celkem spolu byli 34 let a měli spolu 10 dětí:

Henrietta a Jan Jiří měli velký vliv na německé zemědělství a na výstavbu vodních staveb, jako byly hráze a přístavy. V roce 1660 dal Jan Jiří své manželce město Nischwitz.

O mnoho let později, v roce 1693, Jan Jiří zemřel. Jejich syn, Leopold byl ještě jen mladý, takže se z Henrietty stala regentka do doby, dokud Leopold nedosáhl vhodného věku. Ona sama zemřela v roce 1708, tedy ve věku 71 let.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Countess Henriette Catherine of Nassau na anglické Wikipedii.