Luisa Koburská, vévodkyně z Fife

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Luisa Koburská
Princess Royal Luisa, vévodkyně z Fife
Princess Royal Luisa, vévodkyně z Fife
Rodné jméno Luisa Viktorie Alexandra Dagmar Sasko-Kobursko-Gothajská
Narození 20. února 1867
Marlborough House
Úmrtí 4. ledna 1931
(ve věku 63 let)
Londýn
Místo pohřbení Kaple svatého Jiří ve Windsoru
Titul vévodkyně z Fife
Manžel(ka) Alexandr Duff, I. vévoda z Fife
Děti Alastair (1890)
Alexandra
Maud
Rodiče Eduard VII.
Alexandra Dánská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Luisa Koburská, vévodkyně z Fife, anglicky: The Princess Louise, Princess Royal and Duchess of Fife, plným jménem Louise Victoria Alexandra Dagmar (20. února 1867, Marlborough House4. ledna 1931, Londýn), Princess Royal, vévodkyně z Fife byla jako dcera britského krále Eduarda VII. členkou britské královské rodiny.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Původ, mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodila se jako třetí dítě (první dcera) welšského prince Eduarda (pozdějšího krále Eduarda VII.) a jeho manželky Alexandry; jako taková byla mladší sestrou pozdějšího krále Jiřího V. Její babičkou z otcovy strany byla britská královna Viktorie a dědem z matčiny strany dánský král Kristián IX. Pokřtěna byla 10. května roku 1867 v kapli jejího rodného domu Marlborough House, londýnské rezidence jejích rodičů. Křest provedl Charles Longley, arcibiskup z Canterbury. Většinu svého dětství strávila v Sandringhamu, sídle svých rodičů v Norfolku. Stejně jako jejím dvěma sestrám Viktorii a Maud se jí dostalo omezeného formálního vzdělání.

Vévodkyně Luisa s manželem.

V sobotu dne 27. července roku 1889 se v soukromé kapli Buckinghamského paláce provdala za Alexandra Duffa, šestého earla Fife, svého o osmnáct let staršího bratrance z třetího kolena. Dva dny po svatbě jmenovala královna Viktorie jejího manžela vévodou z Fife a markýzem Macduff a udělila mu titul britského paira. Z jejich manželství se narodily tři děti, syn a dvě dcery, prvorozený syn se však narodil mrtvý:

Vévodkyně Luisa (vlevo) se svou matkou, britskou královnou Alexandrou (vpravo) a babičkou, dánskou královnou Luisou (uprostřed) na fotografii z roku 1893.

Princess Royal[editovat | editovat zdroj]

9. listopadu roku 1905 udělil král Eduard VII. Luise titul Princess Royal, nejvyšší titul určený pro ženského člena královské rodiny, tradičně udělovaný každé další nejstarší královské dceři. Současně král oznámil, že její dvě dcery budou mit titul princezen Velké Británie a Irska. Od té doby se Luisa oficiálně titulovala HRH The Princess Royal.

Katastrofa[editovat | editovat zdroj]

V prosinci roku 1911, během cesty do Egypta, ztroskotala loď, na níž se plavila vévodkyně se svou rodinou, nedaleko marockých břehů. Vévoda Fife se sám vrhl na pomoc ženě a dětem; všichni vyvázli z nehody bez viditelné újmy na zdraví, vévoda Alexander však poté onemocněl zánětem pohrudnice, pravděpodobně v souvislosti s katastrofou, následkem kterého v lednu roku 1912 v egyptském Asuánu zemřel. Vévodkyně Luisa se po smrti manžela psychicky zhroutila.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Princezna Luisa zemřela 4. ledna roku 1931 ve svém domě na Portman Square v Londýně. Pohřbena byla v kapli sv. Jiří ve Windsoru. Její ostatky byly později přeneseny do soukromé kaple Mar Lodge Mausoleum v Braemaru, Aberdeenshire.

Rodokmen[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Princess Royal
Předchůdce:
Viktorie
19051931
Luisa Koburská, vévodkyně z Fife
Nástupce:
Marie