David Armstrong-Jones

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
David Armstrong-Jones
2. hrabě ze Snowdonu
Úplné jméno David Albert Charles
Narození 3. listopadu 1961 (57 let)
Clarence House
Manželky Serena Armstrong-Jones
Potomci Charles
Margarita
Rod Armstrong-Jones
Otec Antony Armstrong-Jones, 1. hrabě ze Snowdonu
Matka Margaret, hraběnka Snowdon
Některá data mohou pocházet z datové položky.

David Armstrong-Jones, 2. hrabě ze Snowdonu (* 3. listopadu 1961, Clarence House), do roku 2017 Vikomt Linley, užívá také jméno David Linley, je výrobce nábytku a předseda aukční síně Christie's. Je synem princezny Margaret, hraběnky z Snowdonu a Antonyho Armstrong-Jonese, 1. hraběte ze Snowdonu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 3. listopadu 1961 jako syn princezny Margaret, hraběnky ze Snowdonu a Antonyho Armstrong-Jonese, 1. hraběte ze Snowdonu. V pěti letech se se svým bratrancem princem Andrewem začal vzdělávat v Buckinghamském paláci. Dále navštěvoval Gibbs Pre-Preparatory School, Ashdown House School a Bedales School. Studoval na Parnham College (škola pro řemeslníky) v Beaminsteru.

V Dorkingu si otevřel dílnu na nábytek. O tři roky později založil firmu David Linley Furniture Ltd, dnes známou jako LINLEY. Napsal řadu knih a přednášel po celém světě.

Dne 1. prosince 2006 se stal předsedou aukční síně Christie's.

Jako královnin synovec se podílí na královských rodinných událostech jako Trooping the Colour nebo Vánoce.

Dne 8. dubna 2002 stál s Charlesem, princem z Walesu, Andrewem, vévodou z Yorku a Edwardem, hrabětem z Wessexu na stráži při pohřbu své babičky královny Alžběty.

Dne 8. října 1993 se v kostele svaté Markéty ve Westminsteru oženil se Serenou Stanhope, s dcerou Charlese Stanhopa, vikomta Petersham. Spolu mají dvě děti:

Ačkoliv je synem princezny, královské tituly se udělují jen přes otce. Po smrti svého otce získal titul hraběte ze Snowdonu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku David Armstrong-Jones, Viscount Linley na anglické Wikipedii.