Princ Harry, vévoda ze Sussexu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
princ Harry, vévoda ze Sussexu
Portrét
Narození 15. září 1984 (35 let)
St. Mary's Hospital
Manželky Meghan Markle (od 19. května 2018)
Potomci Archie Mountbatten-Windsor
Otec Charles, princ z Walesu
Matka Princezna Diana
Podpis Prince Harry's signature.svg
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Britská královská rodina
Britská královská rodina

Jeho královská Výsost princ Henry Charles Albert David, vévoda ze Sussexu (zvaný Harry), hrabě z Dumbartonu, baron z Kilkeelu (* 15. září 1984 Londýn), je mladší syn britského následníka trůnu prince Charlese a jeho první ženy princezny Diany. Jako vnuk královny Alžběty II. je šestý v pořadí na trůn Spojeného království a ostatních zemí Commonwealthu.

Mládí a vojenská služba[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 15. září 1984 v nemocnici sv. Marie v Londýně, byl pokřtěn 21. prosince v kapli sv. Jiří na hradě Windsor. Jeho kmotry byli: princ Andrew, vévoda z Yorku, lady Sarah Chatto, lady Vestey, lady Bartholomew, Bryan Organ a Gerald Ward.

Navštěvoval stejné školy jako jeho starší bratr William, a to Wetherby School, Ludgrove School a Eton College (tu poslední od roku 1998). Na školách našel lásku ke sportu, především ke koňskému póluragby. Zajímal se také o slaňování. Po škole si vzal rok přestávku, navštívil AfrikuAustrálii. V Austrálii pracoval s dobytkem, v Africe v sirotčinci. V roce 2005 začal navštěvovat královskou vojenskou akademii v Sandhurstu pod jménem Henry Wales.

Dlouhou dobu chtěl být jako voják nasazen ve skutečném válečném konfliktu, jeho účast v Iráku byla ale zamítnuta. Nakonec se roku 2007 dostal do Afghánistánu. Odtud však musel být odvolán zpět do vlasti po 77 dnech, protože se o jeho službě v Afghánistánu dozvěděl tisk a bylo to zveřejněno. Rozhodnutí o jeho odvolání padlo proto, že mohl být dobrým terčem pro nepřítele. Přesto byl ještě podruhé nasazen v Afghánistánu, a sice od září 2012 do ledna 2013.[1]

Tituly a jména[editovat | editovat zdroj]

Tituly[editovat | editovat zdroj]

 • od 15. září 1984 do 19. května 2018 – Jeho královská Výsost princ Henry z Walesu (His Royal Highness Prince Henry of Wales)
 • od 4. června 2015 – Rytíř komandér Řádu královny Viktorie, Jeho královská Výsost princ Henry z Walesu (KCVO)[2]
 • od 19. května 2018 – Jeho královská Výsost vévoda ze Sussexu (His Royal Highness The Duke of Sussex)
  • Ve Skotsku: Jeho královská Výsost hrabě z Dumbartonu (His Royal Highness The Earl of Dumbarton)
  • V Severním Irsku: Baron z Kilkeelu (Baron Kilkeel)

Příjmení[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1960 všichni potomci královny Alžběty II. a jejího manžela prince Phillipa užívají příjmení Mountbatten-Windsor, které kombinuje příjmení obou rodičů. Občanské jméno a příjmení prince Harryho je tedy Henry Mountbatten-Windsor.

Podle tradice jako další britští princové užíval ve svém mládí podle titulu svého otce přídomek Wales sloužící jako příjmení. Ačkoliv se obvykle toto příjmení opouští a používá se Mountbatten-Windsor, princ Harry používal příjmení Wales převážně v době své vojenské kariéry.

Skandály[editovat | editovat zdroj]

Princ Henry z Walesu (2013)

Princ Harry v minulosti často upoutával pozornost skandálními výstupy.[3] Například prý kouřil marihuanu, dostal se do potyčky s fotografy, podváděl ve škole při testech, na maturitní večírek přišel oblečen v nacistické uniformě, s hákovým křížem na levém rukávě,[4] a byl zde zachycen na videu, jak šňupe vodku. Jeho otec, princ Charles mu poté nařídil povinnou návštěvu koncentračního táboraOsvětimi.

V roce 2006, ještě v armádě během vojenského cvičení na Kypru, řekl svému spolubojovníkovi: "Á náš malý pakošský kamarád Ahmed" (což je slangový výraz pro Pákistánce používaný nejen v armádě, který ale není obecně pozitivně vnímán).[3] Roku 2012 se opil na večírku v Las Vegas a bez oděvu objímal cizí ženu.[5]

V roce 2013 po návratu z války v Afghánistánu, kde působil jako druhý pilot a palubní střelec vrtulníků Apache, přirovnal zabíjení bojovníků povstaleckého hnutí Tálibán k hraní počítačové hry. Harry prohlásil: „Je to pro mne radost, protože patřím k těm lidem, kteří rádi hrají hry na PlayStationu a Xboxu. Řekl bych, že jsem se svými palci docela užitečný.“[6] Mluvčí hnutí Taliban na to reagoval slovy: „Zřejmě není duševně v pořádku. Devětačtyřiceti silně vyzbrojeným zemím se nedaří porazit svaté bojovníky a princ tady přirovnává tuto válku k nějaké hře.“[7] Na dotaz novinářů Harry odpověděl, že v Afghánistánu zabil „hodně lidí.“[6]

Manželství s Meghan Markle[editovat | editovat zdroj]

Meghan Markle v roce 2013

27. listopadu 2017 oznámil princ z Walesu oficiálně zasnoubení svého syna Harryho s americkou herečkou Meghan Markle.[8][9] Svatba se pak uskutečnila 19. května 2018 na královském zámku Windsor.

Meghan Markle a princ Harry při návštěvě vánoční mše na Štědrý den 2017
Meghan Markle s princem Harrym o vánocích 2017. Vlevo princ Williamvévodkyně Catherine.

Od své svatby žijí princ Harry a vévodkyně Meghan v domě zvaném Nottingham Cottage, který se nachází na pozemcích Kensingtonského paláceLondýně.[10] Dne 15. října 2018 oznámil manželský pár, že očekávají své první dítě.[11][12] Dne 6. května 2019 manželé na svém oficiálním instagramovém účtu oznámili, že v 5.26 ráno britského času se jim narodil zdravý syn,[13] který dostal jméno Archie Harrisson.[14]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Prince Harry, Duke of Sussex na anglické Wikipedii.

 1. Zabíjel jsem povstalce v Afghánistánu, přiznal princ Harry [online]. Lidovky.cz [cit. 2013-01-29]. Dostupné online. 
 2. http://revue.idnes.cz/princ-harry-je-sir-ma-rytirsky-rad-drv-/lidicky.aspx?c=A150605_094306_lidicky_zar
 3. a b Další skandál prince Harryho: rasistické poznámky. Aktuálně.cz. 12. ledna 2009.
 4. Princ Harry se omluvil za nacistickou uniformu. Novinky. 13. ledna 2005.
 5. Princ Harry řádil nahý ve Vegas, na webu jsou jeho fotky [online]. Lidovky.cz [cit. 2013-01-29]. Dostupné online. 
 6. a b Princ Harry přestřelil: Válka v Afghánistánu není žádný PlayStation. Česká televize. 22. ledna 2013.
 7. Zabíjel jsem talibance, přiznal princ Harry po návratu z Afghánistánu. iDnes. 22. ledna 2013.
 8. Prince Harry to marry girlfriend Meghan Markle. BBC News [online]. 2017-11-27 [cit. 27.11.2017]. Dostupné online. 
 9. Princ Harry se bude ženit, vezme si svou americkou přítelkyni
 10. WARD, Vuctoria: Nottingham Cottage: The Kensington home where Meghan and Harry live as a married couple (Nottingham Cottage: dům v Kensingtonu, ve kterém žijí Meghan a Harry jako manželský pár). The Telegraph, [1], 22. května 2018 (anglicky).
 11. Meghan and Harry: Duchess of Sussex expecting a baby (Meghan a Harry: vévodkyně ze Sussexu očekává dítě). BBC News, [2], 15. října 2018 (anglicky).
 12. Royaler Nachwuchs: Herzogin Meghan und Prinz Harry erwarten ihr erstes Kind (Královský přírůstek: vévodkyně Meghan a princ Harry očekávají své první dítě). Frankfurter Allgemeine Zeitung, [3], 15. října 2018 (německy).
 13. Je to kluk. Vévodkyně Meghan porodila. Novinky.cz [online]. Seznam, 2019-05-06 [cit. 2019-05-06]. Dostupné online. 
 14. Royal.uk [online]. [cit. 2019-09-02]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]