Meghan, vévodkyně ze Sussexu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Její královská Výsost vévodkyně ze Sussexu (rodným jménem Rachel Meghan Markle, přechýleně Markleová) (* 4. srpna 1981 Los Angeles) je manželka britského královského prince Harryho, vévody ze Sussexu, humanitární pracovnice a bývalá americká herečka. Narodila se a vyrůstala v Los Angeles v Kalifornii ve Spojených státech amerických.

Meghan
vévodkyně ze Sussexu
Meghan, vévodkyně ze Sussexu na návštěvě Severního Irska v roce 2018
Rodné jméno Rachel Meghan Markle
Narození 4. srpna 1981 (37 let)
Los Angeles, Spojené státy americké
Alma mater Severozápadní univerzita
Titul vévodkyně ze Sussexu, hraběnka z Dumbartonu, baronka z Kilkeelu
Manžel(ka) Princ Henry, vévoda ze Sussexu
Partner(ka) Cory Vitiello
Rodiče Thomas Wayne Markle,
Doria Loyce Ragland
Příbuzní Samantha Markle (nevlastní sestra),
Thomas Markle (nevlastní bratr)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Britská královská rodina
Royal Coat of Arms of the United Kingdom.svg

Mládí a vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Markle se narodila a vyrostla v Los Angeles. Je smíšeného původu, její matka je Afroameričanka a její otec je původem Holanďan.

Meghanina matka, Doria Loyce Ragland, má magisterský titul v oblasti sociálních prací a pracuje jako terapeutka a instruktorka jógy. Otec Thomas Wayne Markle obdržel cenu Emmy za svou práci jako osvětlovač.

Od pěti let navštěvovala Meghan řadu soukromých škol, počínaje Hollywood Little Red Schoolhouse. Ve dvanácti letech začala studovat na Immaculate Heart High School, římskokatolické dívčí škole v Los Angeles. V roce 2003 absolvovala Severozápadní univerzitu, kde studovala divadelní umění. Krátce poté začala pracovat na americkém velvyslanectví v hlavním městě Argentiny Buenos Aires.

Herecká kariéra[editovat | editovat zdroj]

Ještě v době svého hereckého studia pracovala Markle jako kaligrafka na volné noze. V roce 2002 se poprvé objevila jako herečka, a sice v epizodě televizního seriálu General Hospital.

V roce 2010 dostala role ve dvou filmech, Get Him to the Greek a Nezapomeň na mě. Roku 2011 hrála ve filmu Šéfové na zabití a o rok později se podílela na natáčení krátkého filmu The Candidate, ve kterém hrála roli sekretářky.

Roku 2009 se objevila ve dvou epizodách seriálu Fringe, natáčeného televizní sítí Fox Broadcasting Company. Od roku 2011 ji lze vidět v televizním seriálu Kravaťáci, a to v roli koncipientky Rachel Zane. Dále je také známa pro svou roli Amy Jessup, speciální agentky FBI, kterou ztvárnila ve sci-fi seriálu Hranice nemožného. Také se objevila v epizodách snímků Century City, Kriminálka New York, 90210: Nová generace, Cuts, Knight Rider – Legenda se vrací, The Apostles, The League, Castle na zabití, Extant a v několika dalších.

Společenské aktivity[editovat | editovat zdroj]

Byla zakladatelkou a šéfredaktorkou webové stránky The Tig, zabývající se otázkami životního stylu. V dubnu 2017 oznámila Megan Markle své rozhodnutí tuto aktivitu ukončit. V září 2016 vyprodukovala spolu s kanadskou oděvní společností Reitmans řadu cenově dostupných dámských pracovních oděvů.

V roce 2016 se stala velvyslankyní World Vision Canada, pro niž cestovala do Rwandy v rámci kampaně pro čistou vodu (Clean Water Campaign).

V roce 2014 se stala poradkyní pro mezinárodní charitu One Young World, pro niž promluvila na jejím výročním summituDublinu. Roku 2016 se zúčastnila tohoto shromáždění i v kanadské Ottawě.

V roce 2016 byla Meghan Markle jmenována velvyslankyní World Vision Canada. Spolupracovala též s Organizací spojených národů (OSN) v jejím programu United Nations Women, konkrétně při United Nations Entity for Gender Equality and the Empowerment of Women (Odbor OSN pro rovnost pohlaví a posílení žen).

Záliby a přátelství[editovat | editovat zdroj]

Meghan se otevřeně označuje za gurmánku, což bylo také vneseno do její role Rachel Zane v Kravaťácích. Je blízkou přítelkyní tenistky Sereny Williamsové, Jessicy Mulroney a Bena Mulroneyho ze zpravodajství E! News.

Vztahy a manželství[editovat | editovat zdroj]

Meghan Markle a princ Harry při návštěvě vánoční mše na Štědrý den 2017
Meghan Markle s princem Harrym o vánocích 2017. Vlevo princ Williamvévodkyně Catherine.
Meghan Markle a princ Harry při návštěvě Belfastu v Severním Irsku v březnu 2018

20. září 2011 se Meghan Markle poprvé provdala, a sice za filmového herce a producenta Trevora Engelsona, se kterým měla vztah již od roku 2004. V květnu 2013 se ale rozešli, načež po třech měsících následoval rozvod. Předtím, než začala známost s princem Harrym, byla ještě ve vztahu s Corym Vitiello.

Její seznámení s britským královským princem Harrym v červnu 2016 a jejich následné přátelství z ní udělaly nejvyhledávanější herečku na internetovém vyhledávači Google pro rok 2016. Dne 27. listopadu 2017 byla ohlášena jejich svatba, která se pak uskutečnila 19. května 2018 na královském zámku Windsor.[1]

Od své svatby žijí princ Harry a vévodkyně Meghan v domě zvaném Nottingham Cottage, který se nachází na pozemcích Kensingtonského paláceLondýně.[2] Dne 15. října 2018 oznámil manželský pár, že očekávají své první dítě.[3][4]

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

TV seriál[editovat | editovat zdroj]

Rok Název Role Poznámky
2002 General Hospital Jill 1 epizoda
2004 Century City Natasha Epizoda: A Mind is a Terrible Thing to Lose
2005 Cuts Cori Epizoda: My Boyfriend's Back
Love, Inc. Teresa Santos Epizoda: One on One
2006 1 vs. 100 Sebe sama
The War at Home Susan Epizoda: The Seventeen-Year Itch
Kriminálka New York Veronica Perez Epizoda: Murder Sings the Blues
Deceit Gwen
2007 Deal or No Deal Sebe sama 4 epizody
2008 90210: Nová generace Wendy 2 epizody
'Til Death Tara Epizoda: Joy Ride
2009 Knight Rider - Legenda se vrací Annie Ortiz Epizoda: Fight Knight
Without a Trace Holly Shepard Epizoda: Chameleon
Fringe Amy Jessup 2 epizody
The League náhodná dívka Epizoda: The Bounce Test
2010 Kriminálka Miami Leah Montoya Epizoda: Backfire
The Boys and Girls Guide to Getting Down Dana
2011–dosud Kravaťáci Rachel Zane Hlavní postava
2012 Castle na zabití Charlotte Boyd Epizoda: Once Upon a Crime
2014 Extant dívka u stolu Epizoda: Extinct
When Sparks Fly Amy Peterson
2016 Dater's Handbook Cassandra Brand

Film[editovat | editovat zdroj]

Rok Název Role Poznámky
2005 A Lot like Love Cestující v letadle
2010 Get Him to the Greek Tatiana Neoficiální
Nezapomeň na mě Megan
2011 Šéfové na zabití Jamie
2015 Anti-Social Kirsten

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Meghan, Duchess of Sussex na anglické Wikipedii.

  1. Princ Harry se bude ženit, vezme si svou americkou přítelkyni
  2. WARD, Vuctoria: Nottingham Cottage: The Kensington home where Meghan and Harry live as a married couple (Nottingham Cottage: dům v Kensingtonu, ve kterém žijí Meghan a Harry jako manželský pár). The Telegraph, [1], 22. května 2018 (anglicky).
  3. Meghan and Harry: Duchess of Sussex expecting a baby (Meghan a Harry: vévodkyně ze Sussexu očekává dítě). BBC News, [2], 15. října 2018 (anglicky).
  4. Royaler Nachwuchs: Herzogin Meghan und Prinz Harry erwarten ihr erstes Kind (Královský přírůstek: vévodkyně Meghan a princ Harry očekávají své první dítě). Frankfurter Allgemeine Zeitung, [3], 15. října 2018 (německy).