Augusta Sasko-Gothajská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Augusta Sasko-Gothajská
Augusta of Saxe-Gotha, Princess of Wales by Charles Philips cropped.jpg
Narození 30. listopadu 1719
Gotha
Úmrtí 8. února 1772 (ve věku 52 let)
Londýn
Příčina úmrtí rakovina jícnu
Místo pohřbení Westminsterské opatství
Manžel(ka) Frederik Ludvík Hannoverský
Děti Jiří III.
Augusta Hannoverská
Eduard August Hannoverský
Alžběta Karolina Hannoverská
Vilém Jindřich Hannoverský
Jindřich Frederik Hannoverský
Luisa Anna Hannoverská
Fridrich Vilém Hannoverský
Karolina Matylda Hannoverská
Rodiče Fridrich II. von Sachsen-Gotha-Altenburg a Magdalena Augusta Anhalt-Zerbst
Příbuzní Frederick III, Duke of Saxe-Gotha-Altenburg, Johann Adolf of Saxe-Gotha-Altenburg, Wilhelm of Saxe-Gotha-Altenburg, Prince John August of Saxe-Gotha-Altenburg, Friederike of Saxe-Gotha-Altenburg a Moritz von Sachsen-Gotha-Altenburg (sourozenci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Augusta Sasko-Gothajská

Augusta Sachsen-Gotha (30. listopadu 1719, Gotha8. února 1772, Londýn) byla jako manželka následníka britského trůnu waleského prince Frederika Ludvíka v letech 17361751 waleská princezna, později nosila titul princezny-vdovy.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Princezna Augusta se narodila jako předposlední, osmnácté dítě z devatenácti potomků Fridricha II. von Sachsen-Gotha-Altenburg a jeho manželky Magdaleny Augusty Anhalt-Zerbst.

Manželství a potomci[editovat | editovat zdroj]

Rodina Augusty a Frederika

Ve věku 16 let, aniž by znala jediného slova anglicky, odjela do Velké Británie, aby se tam provdala za následníka britského trůnu, waleského prince Frederika. Obřad se uskutečnil 8. května roku 1736 v Královské kapli St James's Palace v Londýně. Augustu za manželku pro svého nejstaršího syna vybrala osobně královna Karolina, s níž byl Frederik ve velmi špatných vztazích; přesto a třebaže mezi manželi byl značný věkový rozdíl (12 let), manželství bylo šťastné. Vzešlo z něj devět potomků – pět synů a čtyři dcery (poslední dcera se narodila jako pohrobek po Frederikově smrti).

Jejich první dcera, princezna Augusta Frederika, se místo v St James's Palace narodila v Hampton Courtu, kam princ Frederik Augustu potají uprostřed noci převezl, aby jeho rodiče (Jiří II. a Karolina z Ansbachu), s nimiž byl ve velmi špatných vztazích, především pak nenáviděná matka, nemohli být porodu přítomni.

Během svého manželství stála Augusta vždy po boku svého manžela v jeho boji proti rodičům.

Po smrti manžela (31. března 1751) role Augusty jako matky nového následníka trůnu velmi vzrostla, neboť nebylo vyloučeno, že se může (po smrti krále) stát regentkou neplnoletého následníka, což vyvolalo značně kontroverzní odezvu. Krátce poté se začalo proslýchat, že má vztah s Johnem Stuartem, 3. hrabětem Bute, učitelem svého syna, který na ni měl velký vliv; oba byli vláčeni tiskem. Mimořádným nepřátelstvím britského lidu trpěla Augusta i po nástupu svého syna Jiřího III. na trůn.

Kew Gardens[editovat | editovat zdroj]

Po manželově smrti princezna Augusta rozšířila a rozestavěla Královské botanické zahrady (Kew) (Kew Gardens), jejichž základy princ Frederik položil. Na její přání Sir William Chambers vybudoval řadu zahradních staveb, např. v roce 1761 zde byla postavena čínská pagoda, jež v Kew Gardens stojí dodnes.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Augusta zemřela v 52 letech jako oběť rakoviny hrtanu 8. února 1772. Pohřbena byla ve Westminsterském opatství. Její pohřební průvod proběhl s mnoha problémy a když byla její rakev ukládána do hrobky, byla doprovázena nadávkami a křikem.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]