Oddělené vzdělávání

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Oddělené vzdělávání chlapců a dívek je způsob vzdělávání, kde dívky a chlapci navštěvují oddělené školní třídy nebo celé školy. Tento způsob vzdělávání byl dominantní do poloviny dvacátého století, oddělené vzdělávání přetrvává v mnoha kulturách na základě tradic nebo z náboženských důvodů.

Moderní doba[editovat | editovat zdroj]

V poslední době v některých zemích narostl zájem o oddělené vzdělávání dívek a chlapců, a získal mnoho zastánců. Názory na tento způsob vzdělávání jsou odlišné. Podle [1] se nedá jednoznačně prokázat výhodnost odděleného vzdělávání. Naproti tomu analýza výsledků zkoušek 700 000 dívek [2] ukázala, že dívky studující v oddělených školách mají lepší výsledky než dívky studující ve školách smíšených. Největší zlepšení bylo u dívek, které měly špatné výsledky na předchozím vzdělávacím stupni. Dlouhodobá studie [3] 17 000 osob ukázala, že ženy navštěvující oddělené školy vydělávaly v dalším životě více peněz, zatímco muži z oddělených škol se častěji v pozdějším životě rozvedli. Autoři však označují efekty odděleného vzdělávání jako mírné, ale konstatují, že výzkum prokázal, že oddělené vzdělávání mírní genderové rozdíly mezi pohlavími. Například dívky v odděleném vzdělávání (ve srovnání se smíšeným) jsou lepší v matematice a chlapci zase v angličtině. Zajímavý pohled na danou problematiku lze najít v odborném článku [4], kde je zdokumentován příznivý vliv vyššího podílu dívek ve smíšené třídě, a to nejen na chlapce a dívky, ale i na učitele, kteří jsou z hodin v těchto třídách méně unaveni a podávají lepší výkony. Stoprocentní výhodu v odděleném vzdělávání dívek a chlapců vidí i autorka K. A. Kolářová [5], nicméně konstatuje, že rozdíly mezi dívkami a chlapci existují, a měl by se na ně brát ohled. Možná stačí jiný přístup, možná zcela jiný styl vzdělávání, a rázem se matematika i literatura mohou stát předměty pro chlapce i dívky rovnocennými.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Smithers, A., Robinson, P. : http://wordpress.buckingham.ac.uk/wp-content/uploads/2010/10/hmcsscd.pdf
  2. Paton, Graeme; Moore, Matthew(2009-03-18)."Girls 'do better in single-sex schools'".The Daily Telegraph(London). Archived from the original. Šablona:Citation error. http://www.telegraph.co.uk/education/educationnews/5008712/Girls-do-better-in-single-sex-schools.html. Retrieved 2010-05-23. 
  3. http://www.cls.ioe.ac.uk/text.asp?section=00010001000500160009
  4. Lavy, V., Schlosser, A. : http://www.tau.ac.il/~analias/Lavy_Schlosser_2011.pdf
  5. Kolářová, K. A. : http://is.muni.cz/th/165167/ff_b/