Leopold, vévoda z Albany

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Leopold, vévoda z Albany
Narození 7. dubna 1853
Buckinghamský palác
Úmrtí 28. března 1884 (ve věku 30 let)
Cannes
Místo odpočinku Kaple svatého Jiří (Windsor)
Alma mater Christ Church
Povolání politik
Ocenění rytíř velkokříže Řádu sv. Michala a sv. Jiří
Manžel(ka) Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ60747
Děti Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ235521 a Karel Eduard Sasko-Kobursko-Gothajský
Rodiče Albert Sasko-Kobursko-Gothajský a Viktorie
Příbuzní bratři Alfréd Sasko-Kobursko-Gothajský, Artur Sasko-Koburský a Eduard VII.
sestry Viktorie Sasko-Koburská, Alice Sasko-Koburská, Beatrix Sasko-Koburská, Helena Britská a Luisa Sasko-Koburská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Leopold, vévoda z Albany, plným jménem Leopold George Duncan Albert (7. dubna 1853, Buckinghamský palác, Londýn27. březen 1884, Cannes, Francie) byl britský princ, syn britské královny Viktorie a jejího manžela prince Alberta.

Narodil se jako osmé dítě (čtvrtý syn) z devíti potomků britského královského páru. Jeho matka na něj přenesla závažnou dědičnou nemoc, poruchu krevní srážlivosti hemofilii; v důsledku toho žil větší část svého života jako poloinvalida.

Rodiče ho pojmenovali po jeho prastrýci, belgickém králi Leopoldovi I.. Chlapec byl pokřtěn v soukromé kapli Buckinghamského paláce dne 28. června 1853 arcibiskupem z Canterbury. Jeho kmotři byli jeho bratranci, hannoverský král Jiří V., pruská princezna Augusta, princezna Mary Adelaide z Cambridge a jeho strýc Ernest I., kníže z Hohenlohe-Langenburgu.

Vzhledem k jeho slabému zdraví netrvala Viktorie na tom, aby uzavřel výhodný dynastický sňatek, souhlasila však s tím, by se oženil s německou princeznou Helenou Waldeck-Pyrmont, sestrou nizozemské královny Emmy. Svatba se uskutečnila 27. dubna roku 1882 v kapli sv. Jiří ve Windsoru. Z manželství vzešli dva potomci, syn a dcera:

Dva roky po svatbě zemřel v pouhých jedenatřiceti letech na krvácení do mozku, poté, co si v canneském Yacht clubu při pádu poranil koleno; smrt měla údajně nastat v důsledku podání morfia proti bolestem a současně klaretu k večeři. Jeho syn Karel Eduard se narodil tři měsíce po jeho smrti.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Je znám jako první dítě porozené bezbolestně, neboť jeho matce podal její lékař John Snow v průběhu porodu chloroform; za tento čin byl odměněn titulem sir.

Literatura[editovat | editovat zdroj]