Leopold, vévoda z Albany

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Leopold, vévoda z Albany
Prince Leopold, Duke of Albany - Project Gutenberg eText 13103.jpg
Narození 7. dubna 1853
Buckinghamský palác
Úmrtí 28. března 1884 (ve věku 30 let)
Cannes
Místo odpočinku Kaple svatého Jiří
Alma mater Christ Church
Ocenění rytíř velkokříže Řádu sv. Michala a sv. Jiří
Řád sv. Ondřeje
Manžel(ka) Helena Waldecko-Pyrmontská
Děti Alice, hraběnka z Athlone
Karel Eduard Sasko-Kobursko-Gothajský
Rodiče Albert Sasko-Kobursko-Gothajský a Viktorie
Příbuzní Viktorie Sasko-Koburská
Alice Sasko-Koburská
Beatrix Sasko-Koburská
Helena Britská
Luisa Sasko-Koburská
Artur Sasko-Koburský
Alfréd Sasko-Kobursko-Gothajský
Eduard VII.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Leopold, vévoda z Albany, plným jménem Leopold George Duncan Albert (7. dubna 1853, Buckinghamský palác, Londýn27. březen 1884, Cannes, Francie) byl britský princ, syn britské královny Viktorie a jejího manžela prince Alberta.

Narodil se jako osmé dítě (čtvrtý syn) z devíti potomků britského královského páru. Jeho matka na něj přenesla závažnou dědičnou nemoc, poruchu krevní srážlivosti hemofilii; v důsledku toho žil větší část svého života jako poloinvalida.

Rodiče ho pojmenovali po jeho prastrýci, belgickém králi Leopoldovi I.. Chlapec byl pokřtěn v soukromé kapli Buckinghamského paláce dne 28. června 1853 arcibiskupem z Canterbury. Jeho kmotři byli jeho bratranci, hannoverský král Jiří V., pruská princezna Augusta, princezna Marie Adelaide z Cambridge a jeho strýc Arnošt I., kníže z Hohenlohe-Langenburgu.

Vzhledem k jeho slabému zdraví netrvala Viktorie na tom, aby uzavřel výhodný dynastický sňatek, souhlasila však s tím, by se oženil s německou princeznou Helenou Waldecko-Pyrmontskou, sestrou nizozemské královny Emmy. Svatba se uskutečnila 27. dubna roku 1882 v kapli sv. Jiří ve Windsoru. Z manželství vzešli dva potomci, syn a dcera:

Dva roky po svatbě zemřel v pouhých jednatřiceti letech na krvácení do mozku, poté, co si v canneském Yacht clubu při pádu poranil koleno; smrt měla údajně nastat v důsledku podání morfia proti bolestem a současně klaretu k večeři. Jeho syn Karel Eduard se narodil tři měsíce po jeho smrti.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Je znám jako první dítě porozené bezbolestně, neboť jeho matce podal její lékař John Snow v průběhu porodu chloroform; za tento čin byl odměněn titulem sir.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]