Louis Battenberg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Louis Battenberg

Princ Louis Battenberg (21. května 185411. září 1921), šlechtic polsko-německého původu, se narodil v rakouském Grazu. V roce 1868 se stal naturalizovaným britským občanem a poté vstoupil do Královského námořnictva.

Oženil se v roce 1884, manželkou mu byla Viktorie Hesensko-Darmstadtská, vnučka královny Viktorie. Z manželství vzešly čtyři děti:

  1. Alice (18851969), matka Filipa Mountbattena, manžela britské královny Alžběty II.,
  2. Luisa (18891965), švédská královna; zemřela bez potomků (narodila se jí jediná mrtvě narozená dcera),
  3. George Mountbatten (1892-1938), 2. markýz Milford-Haven; syn (3. markýz) a dcera,
  4. Louis Mountbatten, 1. hrabě Mountbatten z Barmy (19001979), poslední vicekrál a předposlední generální guvernér Indie.

Prince Louis sloužil úspěšně jako ředitel Naval Intelligence v roce 1902 a poté jako admirál a velitel části Home Fleet (královské flotily). Roku 1912 byl jmenován prvním námořním lordem (First Sea Lord), což v hierarchii Royal Navy odpovídá funkci náčelníka generálního štábu v armádě.

V červenci roku 1914 byl pověřen prvním lordem admirality (First Lord of Admiralty což je civilní ministr pro loďstvo) Winstonem Churchillem, aby uvedl válečné lodě do stavu pohotovosti. Tento krok byl některými kritizován, rozhodnutí se však ukázalo jako prospěšné, válka s Německem totiž následovala během několika dnů.

Válečná kariéra Prince Louise však byla velmi krátká - trvala 3 měsíce. Stal se totiž obětí tiskové kampaně zaměřené na jeho německé dědictví. Prince Louis, který mluvil s německým přízvukem, se ale zdál na útoky připraven. V pravé chvíli se rozhodl vzdát svých německých titulů a změnil si jméno na Saxe-Coburg-Gotha z Windsoru. Prince Louis tak vydržel palbu kritiky, a to i se zachováním svého německého panství až do roku 1917.

Toho roku se admirál Louis vzdal německých titulů a opožděně změnil své jméno na Mountbatten, aby se později stal 1. markýzem z Milford Haven.

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Louis Battenberg ve Wikimedia Commons