Zara Phillips

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zara Phillips
Zara Phillips cropped but without a crop.jpg
Narození 15. května 1981 (36 let)
St. Mary's Hospital
Bydliště Londýn
Alma mater Exeterská universita
Gordonstoun
Ocenění BBC Sports Personality of the Year Award (2006)
člen Řádu britského impéria
Manžel(ka) Mike Tindall (od 2011)
Děti Mia Tindall
Rodiče Mark Phillips a Anne Mountbatten-Windsor
Příbuzní Peter Phillips
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přehled medailí
Jezdectví na LOH
stříbro Londýn 2012 jezdecká všestrannost družstev
Světové jezdecké hry
zlato FEI SJH 2006 Cáchy jezdecká všestrannost jednotlivců
stříbro FEI SHJ 2006 Cáchy jezdecká všestrannost družstev
Mistrovství Evropy v jezdectví
zlato ME 2005 Blenheim jezdecká všestrannost jednotlivců
zlato ME 2005 Blenheim jezdecká všestrannost družstev

Zara Phillips, celým jménem Zara Anne Elizabeth Phillips, MBE (* 15. května 1981 Paddington Londýn) je britská aristokratka a sportovkyně, dcera britské princezny Anny a vnučka britské královny Alžběty II.. Jde o druhé dítě, které pochází z prvního manželství princezny Anny, jejím otcem je britský jezdec a olympijský vítěz Mark Phillips. V létě 2012 byla v 14. v pořadí v následnictví na britský královský trůn. Provdána je za bývalého anglického hráče ragby Mike Tindalla, ale pro profesionální sportovní kariéru si ponechala své dřívější příjmení, jinak ovšem na sebe odkazuje jako na Mrs Tindall. Stejně tak v linii následnictví je uvedena jako Mrs Michael Tindall.

Na Letních olympijských hrách 2012 v Londýně reprezentovala hostitelskou zemi olympijských her v jezdectví v soutěži jezdecké všestrannosti družstev, se kterým získala stříbrnou olympijskou medaili. V roce 2006 se stala mistryní světa v jezdectví v soutěži jezdecké všestrannosti družstev. V témže roce byla ve veřejném hlasování stanice BBC Sports zvolena sportovkyní roku (její matka získala toto ocenění v roce 1971). Je nositelkou řádu britského impéria (MBE), který obdržela při novoročním předávání vyznamenání v roce 2007, udělen ji byl její babičkou za služby v jezdectví (jezdeckém sportu). V roce 2012 nesla olympijský oheň v Cheltenham Racecourse na svém koně Toytown. Účast na olympijských hrách v roce 2004 a v roce 2008 jí znemožnilo zranění jejího koně, takže svoji zemi mohla poprvé na olympijských hrách reprezentovat až v roce 2012 na domácích olympijských hrách v Londýně.

Zara Phillips během soutěže v jezdecké všestrannosti na Letních olympijských hrách 2012 v Londýně

Během soutěží bydlela společně s ostatními sportovci v olympijské vesnici [1].

V současné době je 16. v linii nástupnictví na britský trůn.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Je nejstarší vnučkou královny Alžběty II. a prince Philipa, vévody z Edinburghu. V době svého narození byla v linii následnictví na trůn šestá v pořadí, od roku 2012, po narození její neteře, Isly Phillips, je 14 následnicí v pořadí na trůn. Má staršího bratra Petra Phillipse, narozeného 15. listopadu 1977 a dvě nevlastní sestry, Felicity Tonkin, narozenou v roce 1985, z krátkého poměru jejího otce s Heather Tonkin a Stephanii Phillips, narozenou 2. října 1997 z druhého manželství jejího otce se Sandy Pflueger. Děti královské princezny nemají žádný královský či šlechtický titul, také nemají automaticky po narození právo na královské postavení, tak jako vnoučata panovníka po ženské linii, jejich otec také nemá žádný titul. Během jejích školních let, později v Gordonstounu, vynikala v mnoha sportovních činnostech. Reprezentovala školy v pozemním hokeji, atletice a gymnastice. Později získala kvalifikaci rehabilitační pracovnice se specializací na koňskou fyzioterapii na University of Exeter.

Manželství a rodina[editovat | editovat zdroj]

21. prosince 2010 oznámil Buckinghamský palác její zasnoubení s ragbyovým hráčem Mikem Tindallem, který hraje Premiership za Gloucester a též za anglický národní tým. Dostala od něho platinový zásnubní prsten s diamantem. Žije s manželem v jejich domově v Gloucestershire. Potkali se během ragbyového světového poháru při zápasech v Austrálii, kde je představil její bratranec, princ Harry. Svatba se konala 30. července 2011 v kanovnickém kostele v Edinburghu (Skotsko). Nevěsta měla šaty od Stewarta Parvina a čelenku (diadém) od Meandera. Tato čelenka patřila její prababičce, princeznině Alice of Battenberg, která byla princeznou Řecka a Dánska. Nosila ji také královská princezna Anne.

Dne 17. ledna 2014 královská rodina oznámila narození dcery. Její jméno bylo oznámeno o několik dní později - a to Mia Grace Tindall. Je to jejich první dítě, třetí vnouče Královské princezny Anny a čtvrté pravnouče královny Alžběty II. a Prince Filipa, vévody z Edinburghu. Byla pokřtěna 30. listopadu 2014 v kostele Sv. Nicolase.

30. listopadu 2016 bylo oznámeno očekávání druhého potomka, které se mělo narodit koncem jara 2017. Ovšem 24. prosince 2016 bylo oznámeno, že těhotenství skončilo potratem.

Jezdectví[editovat | editovat zdroj]

Následujíc oba své rodiče, je Zara výbornou (vyzrálou) jezdkyní. V červnu 2003 oznámila, že je zajištěna sponzorskou smlouvou se společností Cantor Index, vedoucí společností na sázkovém trhu, která pomůže pokrýt její náklady s jezdeckou kariérou. V sedle svého koně Toytown sbírala medaile, zlato v jednotlivcích i družstvech v roce 2005 na evropském šampionátu v Blenheimu, individuální zlato a týmové stříbro na světových jezdeckých hrách FEI v Aachenu (Německo) a ovládala mistrovství světa až do roku 2010. Navzdory vítězství týmu v roce 2007 na evropském šampionátu v Itálii selhala při obhajobě individuálního zlata po problémech při soutěži v ukázkovém skákání. Britský olympijský výbor oznámil, že by se mohla účastnit na koni Toytown za britský národní tým olympijských her v Pekingu. Bohužel při tréninku utrpěl její kůň zranění, které mu v účasti na hrách zabránilo a Zara z týmu odstoupila. Stejně tak zmeškala i hry v roce 2004 v Aténách, když Toytown utrpěl podobné zranění během tréninku. 25. října 2008 spadla při jízdě na koni Tsunami II na 15 proutěné překážce v soutěži cross-country v Pau (Francie) a zlomila si pravou klíční kost. 11. června 2012 oznámila, že je členkou britského jezdeckého týmu pro Letní olympijské hry 2012 v Londýně. Jako členka britského reprezentačního družstva pak na domácí olympiádě získala stříbrnou olympijskou medaili v soutěži družstev.

Královské povinnosti[editovat | editovat zdroj]

Podporuje četné dobročinné kauzy. V roce 2003 se se svojí matkou zúčastnila prvního dvojitého křtu lodí v Southamptonu. Královská princezna pokřtila řadový křižník Oceana a Zara sesterskou loď Adonia. Často navštěvuje různé dobročinné události a vzala si za své podporu při zranění páteře, jezdeckou charitu a dětskou charitu. V roce 2005 prodala v dražbě jedny ze svých večerních šatů (které měla při londýnské premiéře filmu Seabiscuit) a všechny peníze poslala obětem tsunami. Při návštěvě Nového Zélandu se stala patronkou The Catwalk Trust. V letech 1998-2005 byla prezidentkou Clubu 16-24, seskupení podporující mladé lidi v jejich zájmu o závodění. Je ve spojení s INSPIRE, charitou lékařského výzkumu založenou v Salibsury, která má pomoci zvýšit kvalitu života lidí se zraněním míchy a též se Sargent Cancer Care for Children, vůdčí charitativní organizací dětské rakoviny ve Velké Británii. Dále je to Caudwell Charitable Trust, který je zacílen na děti se zvláštními potřebami, handicapované a s vážným onemocněním. Je pokračovatelkou rodinného dlouhodobého patronátu nad Great Ormond Street Hospital for Children, který často při různých příležitostech navštěvuje. V roce 2006 se účastnila zvláštní charity dne pro Cantor Index, jehož personál byl zabit při útocích 11. září 2001. V roce 2007 se stala patronkou Mark Davies Injured Riders Fund. Aby pomohla při Sport Relief 2008, pózovala pro svůj první oficiální královský portrét Jacku Vettrianovi. V roce 2009 se účastnila pokerového turnaje osobností v Monaku na podporu Dárfúru (Súdán). V září 2010 se účastnila závodů 2012 London Olympic Ball společně se svým bratrancem, princem Harrym. V říjnu téhož roku se účastnila dalšího pokerového turnaje osobností, tentokráte v Londýně na podporu britského výzkumné centra rakoviny (Cancer Research UK), jehož je královskou patronkou.

Design šatů[editovat | editovat zdroj]

V roce 2009 bylo oznámeno, že navrhuje vlastní řadu jezdeckých úborů pro Musto Outdoor Clothing. Řada je pojmenována ZP176 podle čísla, které dostala při svém prvním reprezentačním vystoupení a byla oficiálně představena v červenci 2010.

Tituly, oslovení, vyznamenání a erby[editovat | editovat zdroj]

Tituly a oslovení[editovat | editovat zdroj]

  • 15. květen 1981 – 30 červenec 2011: Miss Zara Anne Elisabeth Phillips
  • od 30. července 2011 se uvádí: Mrs. Zara Anne Elisabeth Tindall

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

  • MBE: členka řádu Britského impéria, od 1. ledna 2007

Erby[editovat | editovat zdroj]

Erb Zary Phillips

Zara nese otcův erb v kosočtverci. Popis - část ševronu je azurová s figurou stříbrného koně, na základně ratolest řádně olistěného kvetoucího rozrazilu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Zara Phillips na anglické Wikipedii.

  1. http://www.denik.cz/loh-2012/kralovnina-vnucka-ma-nadeji-na-stupne-vitezu-20120730.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

(anglicky)