Mathilde Belgická

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mathilde Belgická
Belgian Queen Mathilde.jpg
Narození 20. ledna 1973 (45 let)
Uccle
Belgická královská rodina
koburští Wettinové Armoiries Saxe2.svg
Great coat of arms of Belgium.svg

Mathilde Belgická (* 20. leden 1973, Uccle, Brusel) je jako manželka krále Philippa královnou Belgičanů. Před manželovým nástupem na trůn 21. července 2013 byla známá jako vévodkyně brabantská. Je zároveň první královnou Belgičanů belgického původu.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Královna Mathilde

Je nejstarší z pěti dětí a vyrůstala na zámku Losange ve Villers-la-Bonne-Eau. Vystudovala terapii řečových vad a zároveň získala magisterský titul z psychologie. Její rodina je původně vlámská, žije ve Valonsku. Její otec Patrick, hrabě d'Udekem d'Acoz vykonává krajské funkce jak ve Valonsku, tak Vlámsku. Matkou Mathilde je polská komtesa Anna Komorowská, přes niž má vzdálený příbuzenský vztah k bývalému polskému prezidentu Bronisławu Komorowskému.[1][2]

Její výběr za manželku prince Philippa, poté co prošla výchovou v obou kulturách, uspokojil rozvášněné komunity a uklidnil veřejné mínění při zásnubách v září 1999.[zdroj?]

Sňatek uzavřený francouzsky, vlámsky a německy se uskutečnil 4. prosince 1999 v Katedrále sv. Michala a Guduly uspokojil obě soupeřící komunity.

Ze svazku Philippa a Mathildy se narodily čtyři děti:

Mathilde d'Udekem d'Acoz.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Prinses Mathilde verre nicht van Poolse interimpresident .
  2. Bronislaw La princesse Mathilde, cousine éloignée de Bronislaw Komorowski.. www.skynet.be [online]. [cit. 2010-07-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-04-15. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Belgická královna
Předchůdce:
Paola Belgická
2013 – současnost
Mathilde
Nástupce:
'