Silvia Švédská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Silvia Švédská
švédská královna
Portrét
Doba vlády19. června 1976dosud
Narození23. prosince 1943 (80 let)
Heidelberg, Německá říšeNěmecká říše Německá říše
PředchůdceLuisa Mountbattenová
Sňatek19. června 1976
ManželKarel XVI. Gustav
PotomciViktorie Švédská
Karel Filip Švédský
Madeleine Švédská
OtecWalther Sommerlath
MatkaAlice Sommerlath
PodpisPodpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Švédská královská rodina
Švédská královská rodina
Král
Královna

Princezna Birgitta


Silvia Švédská, rozená Silvia Renate Sommerlath (* 23. prosince 1943 Heidelberg, Německo) je manželka švédského krále Karla XVI. Gustava a švédská královna. V roce 2011 se stala nejdéle působící královnou na švédském trůnu, když v tomto ohledu překonala Žofii Nasavskou.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Původ, mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v německém Heidelbergu jako nejmladší ze čtyř dětí (jediná dcera) Walthera a Alice Sommerlathových. Podle švédských médií byl Walther Sommerlath členem NSDAP nebo s ní byl přinejmenším svázaný. V letech 1947–1957 vyrůstala v Brazílii v São Paulo, kam se rodina přestěhovala po skončení druhé světové války. V roce 1957 se rodina vrátila do Německa. Jako tlumočnice hovoří Silvia šesti jazyky – anglicky, francouzsky, německy, portugalsky, španělsky a švédsky, kromě toho ovládá i švédský znakový jazyk. Pracovala na argentinském konzulátu v Mnichově, v roce 1972 jako hosteska Letních olympijských hrách 1972 v Mnichově a v roce 1976 jako zastupující šéfka protokolu na Zimních olympijských hrách v Innsbrucku.

Manželství a potomci[editovat | editovat zdroj]

Na olympiádě v Mnichově poznala následníka švédského trůnu Karla Gustava Bernadotte, pozdějšího švédského krále Karla XVI. Gustava, za něhož se provdala 19. června roku 1976. Při obřadu spolupůsobil Silviin strýc, profesor teologie Ernst Sommerlath z Lipska. Den předtím měla ve švédské televizi premiéru píseň populární švédské kapely ABBA Dancing Queen.

Karel Gustav se stal králem v roce 1973. Podle švédského práva pokud by se oženil s neurozenou Silvií ještě jako korunní princ, musel by opustit královský dům a ztratil by svůj nárok na královský trůn. Tento zákon ovšem platil jen pro prince, nikoli pro vládnoucího monarchu.

Z manželství vzešly tři děti, dvě dcery a syn:

Aktivity[editovat | editovat zdroj]

Vedle svých četných reprezentačních povinností se Silvia angažuje v péči o postižené a zneužívané děti. V roce 1999 založila World Childhood Foundation (Světovou dětskou nadaci), je patronkou 62 sdružení. Nedaleko zámku Drottningholm založila Silviahemmet (Silviin dům), pro dementní děti. V Německu kooperuje nadace Silviahemmet s Maltézským řádem. Kromě toho založil královský pár Královský svatební fond, který podporujue výzkum na poli sportu postižených. V roce 1990 dostala „Deutschen Kulturpreis“ (Německou kulturní cenu) za její podporu sportu postižených, v roce 2002 „Deutschen Medienpreis“ (Německou cenu médií) v Baden-Badenu a v roce 2006 čestnou cenu Bambi.

Královna je rytířem Řádu úsměvu, mezinárodního vyznamenání udělovaného za činnost přinášející radost dětem.

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Tituly a vyznamenání Silvie Švédské.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Švédská královna
Předchůdce:
Luisa Mountbattenová
od 1976
Silvia Švédská
Nástupce:
-