Estelle, vévodkyně z Östergötlandu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Estelle Švédská
Vévodkyně z Östergötlandu
Princezna Estelle v červnu 2019
Princezna Estelle v červnu 2019
Úplné jménoEstelle Silvia Ewa Mary
Narození23. února 2012 (10 let)
Solna, Švédsko
RodBernadottové
OtecDaniel Švédský
MatkaViktorie Švédská
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Švédská královská rodina
Švédská královská rodina
Král
Královna

Princezna Birgitta


Princezna Estelle Švédská, vévodkyně z Östergötlandu (Estelle Silvia Ewa Mary ; 23. února 2012, Solna) je starší dítě a jediná dcera švédské korunní princezny Viktorie a jejího manžela prince Daniela, vévody z Västergötlandu Je nejstarší vnouče krále Karla XVI. Gustava a je druhá v pořadí následnictví na švédský trůn.

Narození[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v 04:26 SEČ 23. února 2012 v univerzitní nemocnici Karolinska v čtvrti Solna ve Stockholmu, při narození měřila 51 cm a vážila 3280 gramů. Téhož dne princezna spolu se svou matkou Viktorií opustily nemocnici a odjely do paláce Haga, kde bydlí.

Princezna byla pokřtěna v úterý 22. května 2012 v královské kapli Stockholmského královského paláce. Jejími kmotry byli: její strýc z matčiny strany,Karel Filip Švédský; její teta z otcovy strany, Anna Westling-Söderström; Vilém Alexandr Nizozemský, tehdy princ oranžský; korunní princezna Mary Dánská (po níž dostala princezna Estelle své čtvrté jméno); a norský korunní princ Haakon .Při této příležitosti obdržela Řád Serafínů.

Narození[editovat | editovat zdroj]

Princezna Estelle se narodila korunní princezně Viktorii a princi Danielovi v 04:26 SEČ 23. února 2012 ve Fakultní nemocnici Karolinska v Solně.[1] Narození přivítalo dvakrát 21 střel na ostrově Skeppsholmen, naproti Královskému paláci v hlavním městě Stockholmu.[2] Její jména a titul oznámil 24. února 2012 její dědeček král Karel XVI. Gustav na schůzi vlády. Před oficiálním oznámením jejího jména a titulu vedla chyba k tomu, že královský web zobrazoval falešné jméno a titul Ulrika Marianna Annika David - vévodkyně z Upplands Väsby. Chyba byla později odstraněna.[3] Zaměstnanci nakonec odhalili, že chyba nastala kvůli testování systému.[4]

Estelle se svými rodiči, prarodiči a kmotry

Estelle byla pokřtěna 22. května 2012 v Královské kapli Stockholmského paláce ve švédském Stockholmu.[5] Ceremonii vedl arcibiskup Anders Wejryd. Kmotři byli její strýc z matčiny strany, princ Karel Filip Švédský; její teta z otcovy strany, Anna Westling-Söderström; Vilém Alexandr, tehdejší princ Oranžský; korunní princezna Mary z Dánska (po které dostala své čtvrté jméno); a norský korunní princ Haakon. Ke dni křtu byla vydána modlitební kniha limitované edice s názvem Modlitební knížka princezny Estelle (švédsky Prinsessan Estelles bönbok).[6]

Princezna Estelle je druhá v řadě následnictví švédského trůnu a první žena ve švédské historii, která se narodila s právem zdědit korunu, které nelze odebrat narozením mužského dědice, stejně jako první osoba ve švédské historii, která se narodila jako ženská dědička. Jediné dvě švédské princezny, které se narodily první v řadě na trůn, byly při jejich narození předpokládanou dědičkou: Kristina (která se nakonec stala vládnoucí královnou) a Hedvika Žofie (kterou nahradil mladší bratr).

Vzdělání a královské funkce[editovat | editovat zdroj]

Jako druhá v řadě na švédský trůn je princezna Estelle v očích veřejnosti od narození. Dne 17. května 2014 otevřela dvouletá princezna Estelle pohádkovou cestu nazvanou na její počest jako „Pohádková stezka vévodkyně Estelle“ v Tåkern v Östergötlandu. V době křtu jí byla předána miniaturní labuť a certifikát k stezce, který naznačuje, že tam bude v budoucnu vykonávat oficiální závazky. Navštívila také hrad Linköping, kde ji přijala Elisabeth Nilsson, Kristina Zetterström a Ann-Catrine Hjerdt, starostka Linköpingu.

Dne 25. srpna 2014 zahájila princezna Estelle předškolní vzdělávání v mateřské školce Äventyret ve městě Danderyd ve Stockholmu.[7] V srpnu 2018 začala navštěvovat školu Campus Manila.[8]

Tituly, oslovení, vyznamenání a erb[editovat | editovat zdroj]

Erb
Monogram

Tituly a oslovení[editovat | editovat zdroj]

Celý titul Estelle zní: Její královská výsost princezna Estelle Silvia Ewa Mary, vévodkyně z Östergötlandu.[9]

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Princess Estelle, Duchess of Östergötland na anglické Wikipedii.

  1. Kronprinsessan och Prins Daniel har fått en dotter - Sveriges Kungahus. www.kungahuset.se [online]. [cit. 2021-04-27]. Dostupné online. (švédsky) 
  2. Sweden's Princess Victoria gives birth to baby daughter. BBC News. 2012-02-23. Dostupné online [cit. 2021-04-27]. (anglicky) 
  3. www.thelocal.se [online]. [cit. 2021-04-27]. Dostupné online. 
  4. Stockholm News - Newsletter. web.archive.org [online]. 2016-02-03 [cit. 2021-04-27]. Dostupné online. 
  5. Royal Central [online]. 2020-09-21 [cit. 2021-04-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. Kronprinsessan närvarade vid lanseringen av Prinsessan Estelles bönbok - Sveriges Kungahus. www.kungahuset.se [online]. [cit. 2021-04-27]. Dostupné online. (švédsky) 
  7. Princess Estelle starts preschool - Sveriges Kungahus. www.kungahuset.se [online]. [cit. 2021-04-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  8. Royal Central [online]. 2019-02-23 [cit. 2021-04-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  9. Princess Estelle Silvia Ewa Mary, Duchess of Östergötland - Sveriges Kungahus. www.kungahuset.se [online]. [cit. 2021-04-27]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]