Žofie Vilemína Švédská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Žofie Vilemína Švédská
bádenská velkovévodkyně
Portrét
Žofie Švédská od Franze Xavera Winterhaltera (1830)
Doba vlády30. března 183024. dubna 1852
Úplné jménoSofia Vilhelmina Katarina Maria Lovisa Charlotta Anna av Sverige
Narození21. května 1801
Stockholm
Úmrtí6. července 1865
Karlsruhe
PředchůdceStéphanie de Beauharnais
NástupceLuisa Pruská
Sňatek1819
ManželLeopold I. Bádenský
PotomciAlexandrina Bádenská
Ludvík
Ludvík II. Bádenský
Fridrich I. Bádenský
Vilém Bádenský
Karel Bádenský
Marie Bádenská
Cecilie Bádenská
DynastieHolstein-Gottorp
OtecGustav IV. Adolf
MatkaFrederika Dorotea Bádenská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Žofie Vilemína Švédská nebo Žofie Vilemína Holsteinsko-Gottorpská, plným jménem Sophie Wilhelmine Katharina Marie Luise Charlotte Anne (21. května 1801, Stockholm6. července 1865, Karlsruhe) byla rodem švédská princezna a sňatkem bádenská velkovévodkyně.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Sofie Vilemína von Holstein-Gottorp na portrétu F. X. Winterhaltera z roku 1831

Původ, mládí[editovat | editovat zdroj]

Sofie se narodila jako druhé dítě/první dcera z pěti potomků švédského krále Gustava IV. Adolfa, vévody von Holstein-Gottorp, a jeho manželky, bádenské princezny Frederiky Bádenské. Její praděd byl v té době vládnoucí velkovévoda bádenský Karel Fridrich. Ihned po narození bylo dítě předáno vychovatelce královských dětí Hedvice Ulrice Delagardi (1761—1832). Vyrůstala v hlavním městě Švédska Stockholmu. Bylo jí devět let, když byl její otec, který se kromě jiného z náboženských důvodů stavěl proti Napoleonovi, roku 1809 sesazen z trůnu. Rodina byla přinucena odejít ze země a předtím, než zemi 9. prosince opustila, byla nějaký čas v domácím vězení. Jistě i tyto události měly vliv na dosud šťastné a spokojené manželství Sofiiných rodičů – roku 1812 Sofiina matka svého manžela opustila a manželství bylo posléze rozloučeno.

Manželství a potomci[editovat | editovat zdroj]

Žofie Vilemína Švédská se svými dětmi (Marie Ellenrieder, 1834)

25. července roku 1819 se Sofie Vilemína provdala za hraběte Leopolda von Hochberg (1790–1852), nejstaršího syna Karla Fridricha Bádenského z jeho druhého, morganatického manželství s Luisou Karolinou Geyer von Geyersberg. Sofiina matka Frederika Bádenská byla vnučkou Karla Fridricha, Leopold byl tedy Sofiin prastrýc z druhého kolena. Tento svazek byl uzavřen především proto, aby Leopold, dosud považovaný ne za zcela "rovnocenného", měl po svém boku manželku, jejíž původ a postavení by odpovídaly skutečnosti, že Leopold se stal roku 1818 následníkem bádenského trůnu (poté, co všichni jeho starší mužští příbuzní z vládnoucí větve bádenské dynastie zemřeli, nezůstavivše dědiců).

Přesto však, že sňatek Sofie Vilemíny a Leopolda byl uzavřen na základě politických důvodů, vedl v prvních letech manželství bádenský následnický pár harmonický život. Do nástupu Leopolda na bádenský trůn v roce 1830 přišli na svět dcera a čtyři synové, poté ještě další tři děti:

Současníci popisovali Sofii Vilemínu jako moudrou a poslušnou ženu, avšak jako strohou matku. Vstávala záhy a chodila pozdě spát, vedla čilou korespondenci se svými příbuznými po celé Evropě. Zajímala se o umění, vědu i politiku, byla informována o všech politických událostech v Evropě. Vedla aktivní korespondenci s řadou politiků v Německu.

Velkovévodkyně trvala na tom, aby její synové sloužili v rakouské armádě. Doufala v to, že by se její bratr Gustav mohl vrátit do Švédska a usednout tam na trůn, jehož byl pravým dědicem, k tomu však nedošlo.

Pozdní léta[editovat | editovat zdroj]

Za revoluce v roce 1848/1849 byla panovnická rodina vyhnána z Karlsruhe a usadila se ve Štrasburku, zpět se mohla vrátit až v roce 1849. V roce 1852 vyjádřil stávající švédský panovnický dům Bernadotte přání smířit se s bývalou švédskou královskou dynastií Vasa, princezna Sofie Vilemína však rozhodně odmítla jakékoli setkání. Nakonec se však přesto se roku 1863 setkala se švédským korunním princem Oskarem a jeho manželkou Sofií Nasavskou. Setkání bylo úspěšné: Sofie Vilemína se švédským následnickým párem vstřícně komunikovala, vyptávala se, jak se změnilo Švédsko a především Stockholm. Darovala páru medailon s iniciálou "G" (Gustav, což bylo jméno jejího bratra, ale i jedno ze jmen krále Oskara).

Manžel Sofie Vilemíny zemřel roku 1852. Na bádenský trůn po něm usedl starší z jejich synů Ludvík, který však trpěl duševní chorobou; zemřel roku 1856. Na trůnu ho vystřídal další syn Fridrich, který následně vládl více než půl století. Sofie Vilemína ho odradila od sňatku s baronesou Stefanií von Hensau a Fridrich se posléze oženil s dcerou pruského krále a německého císaře Viléma I. Luisou Pruskou.

Po Leopoldově smrti žila Sofie ve svém paláci v Karlsruhe až do své smrti v roce 1865 a zde byla i pochována v městském evangelickém kostele. Za druhé světové války byl její hrob otevřen a zhanoben, po válce pak byly její ostatky přemístěny do velkovévodského mauzolea v Karlsruhe.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

 
 
 
 
 
Kristián August Holštýnsko-Gottorpský
 
 
Adolf I. Fridrich
 
 
 
 
 
 
Albertina Frederika Bádensko-Durlašská
 
 
Gustav III. Švédský
 
 
 
 
 
 
Fridrich Vilém I. Pruský
 
 
Luisa Ulrika Pruská
 
 
 
 
 
 
Žofie Dorotea Hannoverská
 
 
Gustav IV. Adolf
 
 
 
 
 
 
Kristián VI.
 
 
Frederik V.
 
 
 
 
 
 
Žofie Magdalena Braniborská
 
 
Žofie Magdalena Dánská
 
 
 
 
 
 
Jiří II.
 
 
Luisa Hannoverská
 
 
 
 
 
 
Karolina z Ansbachu
 
Žofie Vilemína Švédská
 
 
 
 
 
Fridrich Bádensko-Durlašský
 
 
Karel Fridrich Bádenský
 
 
 
 
 
 
Amálie Nasavsko-Dietzská
 
 
Karel Ludvík Bádenský
 
 
 
 
 
 
Ludvík VIII. Hesensko-Darmstadtský
 
 
Karolína Luisa Hesensko-Darmstadtská
 
 
 
 
 
 
Šarlota z Hanau-Lichtenbergu
 
 
Frederika Dorotea Bádenská
 
 
 
 
 
 
Ludvík VIII. Hesensko-Darmstadtský
 
 
Ludvík IX. Hesensko-Darmstadtský
 
 
 
 
 
 
Šarlota z Hanau-Lichtenbergu
 
 
Amálie Hesensko-Darmstadtská
 
 
 
 
 
 
Kristián III. Falcko-Zweibrückenský
 
 
Karolína Falcko-Zweibrückenská
 
 
 
 
 
 
Karolína Nasavsko-Saarbrückenská
 

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sophie Wilhelmine von Schleswig-Holstein-Gottorf na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Bádenská velkovévodkyně
Předchůdce:
Stéphanie de Beauharnais
30. března 183024. dubna 1852
Žofie Vilemína Švédská
Nástupce:
Luisa Pruská