Žofie Albertina Švédská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Žofie Albertina Švédská
Sophie Albertine Sweden.jpg
Narození 8. října 1753
Hovförsamlingen
Úmrtí 17. března 1829 (ve věku 75 let)
Hovförsamlingen
Místo pohřbení Kostel Riddarholm
Rodiče Adolf I. Fridrich a Luisa Ulrika Pruská
Příbuzní Karel XIII., Gustav III. Švédský a Frederik Adolf Švédský (sourozenci)
Funkce regent
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Žofie Albertina Švédská (8. října 1753, Stockholm17. března 1829, tamtéž) byla švédská princezna, poslední abatyše kláštera v Quedlinburgu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Původ, mládí[editovat | editovat zdroj]

Žofie Albertina Švédská jako dítě

Žofie Albertina se narodila jako poslední ze čtyř dětí švédského krále Adolfa Bedřicha I. a jeho manželky Luisy Ulriky Pruské.

Její bratr, švédský král Gustav III. plánoval její sňatek s vévodou Vilémem Oldenburským nebo polským králem Stanislavem II., ani jeden z nich však se nerealizoval.

Žofie Albertina chovala velkou náklonnost a úctu ke své matce, obzvláště v době, kdy královna vdova byla vypovězena ze švédského dvora svým vlastním synem, králem Gustavem III. poté, co nařkla jeho manželku z cizoložství.

Abatyše[editovat | editovat zdroj]

Ve čtrnácti letech ji její strýc, pruský král Bedřich Veliký, jmenoval koadjutorkou kláštera v Quedlinburgu a roku 1787 se stala po své tetě, Fridrichově nejmladší sestře Anně Amálii Pruské jeho abatyší a guvernérkou tohoto malého německého státu až do roku 1803; většinu doby, po kterou byla v úřadu abatyše, však trávila ve Švédsku. V roce 1803 byl klášter sekularizován a připadl pruskému království (příjmy a práva však dosavadním řeholnicím zůstaly zachovány); Žofie Albertina tak byla jeho poslední abatyší.

Závěr života[editovat | editovat zdroj]

V září roku 1803 se Žofie Albertina navrátila zpět do Stockholmu. Nová švédská královská dynastie Bernadotte ji respektovala jako poslední z domu Vasa a princezna stála novému švédskému královskému páru velmi blízko.

Nikdy se neprovdala. Poslední léta života strávila Žofie Albertina v ústraní svého paláce (v  současnosti zvaný Palác prince následníka), který byl vybudován pro ni a kde žila od roku 1794. Ve své závěti odkázala palác korunnímu princi (v té době princ Oskar, budoucí král Oskar I.). Zemřela ve Stockholmu 17. března roku 1829 a byla pohřbena v kostele Riddarholmen, místě posledního odpočinu švédské královské rodiny.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]