Oskar Švédský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Oskar Švédský
Vévoda ze Skåne
Princ Oscar v červnu 2019
Princ Oscar v červnu 2019
Úplné jméno Oscar Carl Olof
Křest 27. května 2016
Narození 2. března 2016 (5 let)
Karolinska University Hospital, Solna, Švédsko
Rod Bernadottové
Otec Daniel Švédský
Matka Viktorie Švédská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Princ Oskar Švédský, vévoda ze Skåne (Oscar Carl Olof, * 2. března 2016, Solna) je mladší dítě a jediný syn korunní princezny Viktorie a jejího manžela prince Daniela. Je vnukem krále Karla XVI. Gustava a královny Silvie a je třetí v řadě nástupnictví na švédský trůn po jeho matce a jeho sestře, princezně Estelle.[1]

Švédská královská rodina
Švédská královská rodina
Král
Královna

Princezna Birgitta


Natození[editovat | editovat zdroj]

Princ Oskar se narodil 2. března 2016 ve 20:28 SEČ v Karolinské univerzitní nemocnici ve městě Solna.[2] Vážil 3 655 g a měřil 52 cm. Jeho narození bylo uvítáno 21 pozdravnými ranami ze zbraně na ostrově Skeppsholmen naproti Stockholmskému paláci.[3] Jeho jména a titul, vévoda ze Skåne, byly vyhlášeny následující den jeho dědečkem z matčiny strany, králem Karlem XVI. Gustavem.[4]

Skåne je nejjižnější titulární vévodství ve Švédsku a v angličtině je historicky známo jako Scania. V historii rodu Bernadottů získaly titul vévody ze Skåne dvě osoby, které se později staly králi: Karel XV. a Gustav VI. Adolf.

Princ Oskar byl pokřtěn 27. května 2016 v Královské kapli Stockholmského paláce ve švédském Stockholmu.[5] Jeho kmotry jsou korunní princ Frederik Dánský; korunní princezna Mette-Marit Norská; jeho teta z matčiny strany, princezna Madeleine Švédská; bratranec jeho matky Oscar Magnuson; a bratranec jeho otce Hans Åström.[6]

Erb

Tituly a oslovení[editovat | editovat zdroj]

  • 2. března 2016 – dosud: Jeho královská Výsost princ Oskar Švédský, vévoda ze Skåne[7]

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Prince Oscar, Duke of Skåne na anglické Wikipedii.

  1. CNN, Alexander Felton and Catherine E. Shoichet. Sweden's Crown Princess Victoria has baby boy. CNN [online]. [cit. 2021-04-28]. Dostupné online. 
  2. Kronprinsessan Victoria och Prins Daniel har fått en son - Sveriges Kungahus. www.kungahuset.se [online]. [cit. 2021-04-28]. Dostupné online. (švédsky) 
  3. KLART: Nyfödde prinsen har fått sina namn – döps efter pappa och morfar. www.expressen.se [online]. [cit. 2021-04-28]. Dostupné online. (švédsky) 
  4. H.K.H. Prins Oscar Carl Olof, hertig av Skåne - Sveriges Kungahus. www.kungahuset.se [online]. [cit. 2021-04-28]. Dostupné online. (švédsky) 
  5. The christening - Sveriges Kungahus. www.kungahuset.se [online]. [cit. 2021-04-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. Godparents - Sveriges Kungahus. www.kungahuset.se [online]. [cit. 2021-04-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. HRH Prince Oscar Carl Olof, Duke of Skåne - Sveriges Kungahus. www.kungahuset.se [online]. [cit. 2021-04-28]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]