Erik Švédský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Erik Švédský
Vévoda z Västmanlandu
popis
popis
Úplné jméno Erik Gustav Ludvig Albert
Narození 20. dubna 1889
Stockholmský palác, Švédsko
Úmrtí 20. září 1918 (ve věku 29 let)
Drottningholmský palác, Švédsko
Rod Bernadottové
Otec Gustav V.
Matka Viktorie Bádenská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Erik Švédský (20. dubna 1889, Stockholmský palác20. září 1918, Drottningholmský palác) byl švédský princ a vévoda z Västmanlandu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 20. dubna 1889 v Stockholmském paláci jako syn korunního prince Gustava a jeho manželky princezny Viktorie Bádenské. Princ Erik měl epilepsii a mírnou mentální retardaci. Přesná příčina nebyla zveřejněna, mohlo se jednat o nehodu při porodu. Byl popisován jako hezký a fyzicky zdravý. V krátkém rozhovoru nebylo patrné jeho mentální postižení, avšak po delším to bylo poznat.

Vzhledem k jeho stavu byl zřídka viděn na veřejnosti a vedl klidný život v ústraní podobně jako jeho současník princ Jan Britský. Vzhledem k tomu, že byl členem královské rodiny, byl přítomen na oficiálních královských fotografiích, ale neměl žádné oficiální úkoly. V letech 1907-1909 byla jeho rezidence postavena daleko od očí veřejnosti v Djursholmu.

Roku 1917 si stěžoval na žití v takové izolaci a bylo rozhodnuto, aby bylo jeho bydliště poblíž Stockholmu. Nicméně zemřel 20. září 1918 v Drottningholmském paláci na španělskou chřipku.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Prince Erik, Duke of Västmanland na anglické Wikipedii.