Frederik (dánský korunní princ)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Frederik Dánský
Narození 26. května 1968 (47 let)
Kodaň
Ocenění Řád bílé růže
Nersornaat
velkokříž Řádu islandského sokola
Řád svatého Olafa
Řád tří hvězd 1. třídy
Manžel(ka) Mary Elizabeth Donaldson
Děti Christian Dánský, Isabella Dánská, Vincent Dánský a Josefína Dánská
Rodiče Princ Henrik a Markéta II.
Příbuzní bratr Joachim Dánský
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Dánská královská rodina
glücksburští Oldenburkové Arms of the County of Oldenburg.svg
Royal coat of arms of Denmark.svg

JV Královna
JKV Princ HenrikKorunní princ Frederik Dánský, hrabě z Monpezatu (dánsky Hans Kongelige Højhed Frederik, Kronprins til Danmark, Greve af Monpezat, celým jménem Frederik André Henrik Christian; * 26. května 1968, Kodaň), je dánský korunní princ.

Život[editovat | editovat zdroj]

Frederik v roce 2010

Narodil se jako nejstarší syn dánské královny Markéty II. a jejího manžela prince Henrika (rozeného francouzského diplomata Henriho de Laborde de Monpezant). Má mladšího bratra, prince Joachima.

Mary Elizabeth Donaldson[editovat | editovat zdroj]

Během olympijských her v Sydney se Frederik v nočním klubu seznámil s australankou Mary Elizabeth Donaldson. Jak oba říkají, začali spolu mluvit a již nepřestali. Po Frederikově odjezdu z Austrálie si psali emaily a probíhali mezi nimi i pravidelné telefonické hovory. Situace byla však neudržitelná a tak se Mary rozhodla přestěhovat do Evropy a to do Francie a poté Dánska. Poprvé byla bulvárním tiskem označena za princovu novou přítelkyni v listopadu 2001. Poté se postupně začala objevovat po Frederikově boku při různých akcích a začala se zabydlovat v okruhu jeho nejbližších přátel. Bylo jasné, že vztah je vážný. Je známo, že královna Margrethe II a princ Henrik vztahu moc nepřáli. I oni se však museli sklonit před láskou a vytrvalostí mladého páru.

Zásnuby[editovat | editovat zdroj]

24. září 2003 bylo oficiálně oznámeno, že Její veličenstvo královna Margrethe II požádá parlament o souhlas se sňatkem svého syna korunní prince Frederika a slečny Mary Elizabeth Donaldson a to na jeho zasedání 8. října 2003. V ten den se Mary s Frederikem zúčastnili zasedání parlamentu, který podle očekávání se sňatkem souhlasil, dali první oficiální interview a především, ve 12:00 vystoupili na balkón paláce Amalienborgu, kde poprvé pozdravili svůj lid. Večer se na jejich počest konala slavnostní gala večeře. Během celého dne byly foceny oficiální fotografie.

Svatba[editovat | editovat zdroj]

Královská svatba se konala 14. května 2004 v kodaňské katedrále. Mezi hosty nechyběla rodina, přátelé, královští a další významní hosté z celého světa. Frederikovi šel za svědka jeho bratr princ Joachim. Maryinými družičkami byli její dvě sestry Jane a Patricia a její nejlepší australská přítelkyně Amber Petty. Celou svatbu přenášela živě dánská televize a v ulicích se tísnili tisíce lidí s dánskými a australskými vlajkami. Po obřadu nový dánský korunní pár nasedl do kočáru a triumfálně projel ulicemi Kodaně až k paláci Amalienborg. U paláce již čekali další tisíce lidí, kteří se svého dočkali, když pár vystoupil na balkón a na jejich žádost se políbil.

Děti[editovat | editovat zdroj]

Korunní princ Frederik má se svou ženou čtyři děti:
Princ Christian Waldemar Henri John se narodil 15. 10. 2005
Princezna Isabella Henrietta Ingrid Margrethe se narodila 21. 04. 2007
Princ Vincent Frederik Minik Alexander se narodil 08. 01. 2011
Princezna Josephine Sophia Ivalo Mathilda se narodila 08. 01. 2011

Ironman[editovat | editovat zdroj]

Dne 18. srpna 2013 se korunní princ Frederik zúčastnil slavného triatlonu Ironman, který se konal v Kodaňských ulicích. Závod se skládal z klasických částí: plavání v délce 3,8 km, jízdy na kole v délce 180 km a běhu v délce 42,2 km. Korunní princ závod zdárně dokončil v celkovém čase 10:45:32 (plavání: 01:10:16, kolo: 05:25:19, běh: 03:58:47) na celkovém 706 místě. Korunní princ se stal vůbec historicky prvním členem královské rodiny na světě, který tento závod dokončil.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Frederik Dánský ve Wikimedia Commons