Frederik (dánský korunní princ)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Frederik Dánský
Narození 26. května 1968 (50 let)
Kodaň
Alma mater Aarhuská universita (od 1989)
Harvardova univerzita (1992–1993)
Ocenění Řád bílé růže
Nersornaat
Řád tří hvězd 1. třídy
velkokříž Řádu islandského sokola
Řád svatého Olafa
… více na Wikidatech
Manžel(ka) Mary Elizabeth Donaldson (od 2004)
Děti Christian Dánský
Isabella Dánská
Vincent Dánský
Josefína Dánská
Rodiče Princ Henrik a Markéta II.
Příbuzní Joachim Dánský
Funkce Korunní princ
Web kongehuset.dk/den-kongelige-familie/kronprinsparret/hkh-kronprinsen
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Dánská královská rodina
glücksburští Oldenburkové Arms of the County of Oldenburg.svg
Royal coat of arms of Denmark.svg

JV královna


Korunní princ Frederik Dánský, hrabě z Monpezatu (dánsky Hans Kongelige Højhed Kronprins Frederik til Danmark, Greve af Monpezat, celým jménem Frederik André Henrik Christian; * 26. května 1968, Kodaň), je dánský korunní princ.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Korunní pár v roce 2015
Královský zámek v Kodani

Narodil se jako nejstarší syn dánské královny Markéty II. a jejího manžela prince Henrika (rodným jménem Henri de Laborde de Monpezat, francouzského diplomata). Má mladšího bratra, prince Joachima.

Princezna Mary Elizabeth Donaldson[editovat | editovat zdroj]

Během olympijských her v Sydney se Frederik v nočním klubu seznámil s Australankou Mary Elizabeth Donaldson. Jak oba říkají, „začali spolu mluvit a již nepřestali“. Po Frederikově odjezdu z Austrálie si psali e-maily a probíhaly mezi nimi i pravidelné telefonické hovory, po nějaké době se však Mary Elizabeth rozhodla přestěhovat do Evropy, nejprve do Francie a poté do Dánska. V listopadu 2001 začala některá média poprvé psát o princově nové přítelkyni. Poté se postupně začala objevovat po Frederikově boku při různých akcích i v okruhu jeho nejbližších přátel. Královna Markéta II. ani princ Henrik tomuto vztahu nebyli příliš nakloněni, nakonec však ustoupili.

Zásnuby[editovat | editovat zdroj]

24. září 2003 bylo oficiálně oznámeno, že Její Veličenstvo královna Markéta II. požádá parlament o souhlas se sňatkem svého syna korunního prince Frederika a Mary Elizabeth. Stalo se tak na zasedání parlamentu 8. října 2003 za přítomnosti mladého páru. Podle očekávání vyjádřil sněm se sňatkem souhlas a následnický pár dal své první oficiální interview a podle národní tradice přesně ve 12.00 pozdravil svůj lid z balkónu královského paláce Amalienborg.

Svatba[editovat | editovat zdroj]

Královská svatba se konala 14. května 2004 v kodaňské katedrále. Mezi hosty nechyběla rodina, přátelé, královští a další významní hosté z celého světa. Frederikovi šel za svědka jeho bratr princ Joachim. Maryinými družičkami byly její dvě sestry Jane a Patricia a její nejlepší australská přítelkyně Amber Petty. Celou svatbu přenášela živě dánská televize a v ulicích se tísnily tisíce lidí s dánskými a australskými vlajkami. Po obřadu nový dánský korunní pár nasedl do kočáru a triumfálně projel ulicemi Kodaně až k paláci Amalienborg. U královského paláce již čekaly další tisíce lidí. Poté pár vystoupil na balkón a na jejich žádost se políbil.

Potomstvo[editovat | editovat zdroj]

Ironman[editovat | editovat zdroj]

Dne 18. srpna 2013 se zúčastnil slavného triatlonu Ironman, který se konal v kodaňských ulicích. Závod se skládal z klasických částí: plavání v délce 3,8 km, jízdy na kole v délce 180 km a běhu na 42,2 km. Korunní princ závod zdárně dokončil v celkovém čase 10.45:32 (plavání: 1.10:16, kolo: 5.25:19, běh: 3.58:47) na celkovém 706. místě. Korunní princ se stal vůbec historicky prvním členem královské rodiny na světě, který tento závod dokončil.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]