Princ Henrik

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Princ Henrik
Narození 11. června 1934 (82 let)
Talence
Alma mater Institut national des langues et civilisations orientales
Ocenění velkokříž Řádu čestné legie
Nersornaat
Řád tří hvězd 1. třídy
velkokříž Řádu islandského sokola
velkostuha Řádu chryzantémy
… více na Wikidatech
Manžel(ka) Markéta II. (od 1967)
Děti Frederik Dánský a Joachim Dánský
Rodiče André de Laborde de Monpezat a Renée-Yvonne Doursennot
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Dánská královská rodina
glücksburští Oldenburkové Arms of the County of Oldenburg.svg
Royal coat of arms of Denmark.svg

JV Královna
JKV Princ HenrikHenrik, dánský princ-manžel (roz. Henri Marie Jean André de Laborde de Monpezat; 11. června 1934, Talence, Gironde, Francie) je manžel dánské královny Markéty II.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Princ Henrik v roce 2005 na Faerských ostrovech
Princ Henrik a královna Markéta v roce 2010.

Henrik se narodil ve Francii jako syn hraběte Andrého de Laborde de Monpezat a jeho ženy Renée Doursenot. Prvních pět let života strávil ve Francouzské Indočíně, kde jeho otec obchodně pobýval. Mezi lety 1952 a 1957 studoval právo a politické vědy na pařížské Sorbonně a čínštinu a vietnamštinu na dnešním INALCO.

Po službě ve francouzské armádě v alžírské válce se v roce 1962 dostal na francouzské ministerstvo zahraničí a do roku 1967 působil na ambasádě v Londýně.

Kodani se 10. června 1967 oženil s předpokládanou dědičkou dánského trůnu, korunní princeznou Markétou. Svatbou bylo jeho jméno také podánštěno (z Henriho se stal Henrik) a stal se dánským princem. Postupně se jim narodili dva synové - korunní princ Frederik a princ Joachim.

V roce 2002 princ Henrik opustil na čas Dánsko a uchýlil se do Francie, když se jeho syn princ Frederik stal hostitelem na novoroční recepci v nepřítomnosti královny. Henrik se cítil "odstrčený stranou, degradovaný a ponížený", protože byl odsunut na třetí místo v královské hierarchii. Do Francie se za manželem vydala i královna, ale na čas se spolu neobjevovali na veřejnosti. Po třech týdnech se do Dánska vrátil a znovu se ujal svých královských povinností[zdroj?].

Henrikův původní titul (hrabě z Monpezatu) byl postupně přidělen jeho synům a vnukům, což Henrika potěšilo, protože jeho potomci tak budou nosit i své francouzské dědictví.

Henrikovým rodným jazykem je francouzština, po svatbě se rychle naučil dánsky, mluví také plynně anglicky, čínsky a vietnamsky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Henrik, Prince Consort of Denmark na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]