Princ Henrik

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Princ Henrik
Royal Wedding Stockholm 2010-Konserthuset-420.jpg
Narození 11. června 1934 (83 let)
Talence
Alma mater Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ2381848
Pařížská univerzita
Institut national des langues et civilisations orientales
Ocenění Řád slona (1967)
velkostuha Řádu chryzantémy
Nersornaat
Řád tří hvězd 1. třídy
velkokříž Řádu Karla III.
… více na Wikidatech
Manžel(ka) Markéta II. (od 1967)
Děti Frederik Dánský
Joachim Dánský
Rodiče André de Laborde de Monpezat a Renée-Yvonne Doursennot
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Dánská královská rodina
glücksburští Oldenburkové Arms of the County of Oldenburg.svg
Royal coat of arms of Denmark.svg

JV Královna
JKV Princ HenrikHenrik, dánský princ-manžel (roz. Henri Marie Jean André de Laborde de Monpezat; 11. června 1934, Talence, Gironde, Francie) je manžel dánské královny Markéty II.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Princ Henrik v roce 2005 na Faerských ostrovech
Princ Henrik a královna Markéta v roce 2010.

Henrik se narodil ve Francii jako syn hraběte Andrého de Laborde de Monpezat a jeho ženy Renée Doursenot. Prvních pět let života strávil ve Francouzské Indočíně, kde jeho otec obchodně pobýval. Mezi lety 1952 a 1957 studoval právo a politické vědy na pařížské Sorbonně a čínštinu a vietnamštinu na dnešním INALCO.

Po službě ve francouzské armádě v alžírské válce se v roce 1962 dostal na francouzské ministerstvo zahraničí a do roku 1967 působil na ambasádě v Londýně.

Kodani se 10. června 1967 oženil s předpokládanou dědičkou dánského trůnu, korunní princeznou Markétou. Svatbou bylo jeho jméno také podánštěno (z Henriho se stal Henrik) a stal se dánským princem. Postupně se jim narodili dva synové - korunní princ Frederik a princ Joachim.

V roce 2002 princ Henrik opustil na čas Dánsko a uchýlil se do Francie, když se jeho syn princ Frederik stal hostitelem na novoroční recepci v nepřítomnosti královny. Henrik se cítil "odstrčený stranou, degradovaný a ponížený", protože byl odsunut na třetí místo v královské hierarchii. Do Francie se za manželem vydala i královna, ale na čas se spolu neobjevovali na veřejnosti. Po třech týdnech se do Dánska vrátil a znovu se ujal svých královských povinností[zdroj?].

Henrikův původní titul (hrabě z Monpezatu) byl postupně přidělen jeho synům a vnukům, což Henrika potěšilo, protože jeho potomci tak budou nosit i své francouzské dědictví.

Henrikovým rodným jazykem je francouzština, po svatbě se rychle naučil dánsky, mluví také plynně anglicky, čínsky a vietnamsky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Henrik, Prince Consort of Denmark na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]