Aarhuská univerzita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Aarhuská univerzita
IMF AU.jpg
Datum založení1928
Počty akademiků
Studentů celkem33 020 (2019) a 33,02
Další informace
AdresaAarhus, Dánsko
Zeměpisné souřadnice
ČlenstvíAsociace evropských univerzit, Utrechtská síť, Coimbra Group a Guild of European Research-Intensive Universities
www.au.dk
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aarhuská univerzita (dánsky: Aarhus Universitet) je dánská veřejná výzkumná univerzita v Aarhusu. Je největší a druhou nejstarší univerzitou v Dánsku. Studuje na ní okolo 38 000 studentů a založena byla roku 1928. Podle Šanghajského žebříčku (edice 2021), který se snaží hierarchizovat vysoké školy po celém světě, je 71. nejlepší světovou univerzitou a druhou nejkvalitnější v Dánsku (po Kodaňské univerzitě).[1] Je rozčleněna na pět fakult a 27 kateder. Její součástí je i patnáct center excelence založených Dánskou národní výzkumnou nadací. Ke slavným absolventům patří informatik a vynálezce počítačového jazyka C++ Bjarne Stroustrup, ekolog Bjørn Lomborg, dánský premiér Anders Fogh Rasmussen nebo dánská královna Markéta II. Ke slavným pedagogům školy patří nositel Nobelovy ceny za chemii Jens Christian Skou nebo držitel Turingovy ceny Kristen Nygaard.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Aarhus University na anglické Wikipedii.

  1. ShanghaiRanking's Academic Ranking of World Universities. www.shanghairanking.com [online]. [cit. 2022-01-15]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]