Kryštof II. Dánský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kryštof II. Dánský
Narození 29. září 1276
Úmrtí 2. srpna 1332 (ve věku 55 let)
Sorø
Místo odpočinku Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ4992573
Povolání král
Manžel/ka Eufemie Pomořanská
Děti Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ4774063, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ4774081 a Valdemar IV. Dánský
Rodiče Erik V. Dánský a Anežka Braniborská
Příbuzní bratři Erik VI. Dánský a Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ574718
sestry Markéta Dánská a Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ4974852
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Náhrobek krále Kryštofa II. a jeho manželky Eufemie Pomořanské v Sorø.

Kryštof II. Dánský (29. září 1276 - 2. srpna 1332) byl dánský král v letech 1320 - 1326 a 1329 - 1332. Je považován za jednoho z nejhorších panovníků v historii této země.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Původ a mládí[editovat | editovat zdroj]

Kryštof II. se narodil jako syn dánského krále Erika Klippinga a jeho manželky Anežky Braniborské (zm. 1304), dcery braniborského markraběte Jana I. (jejím druhým nanželem se po smrti Erika Klippinga stal Gerhard II. Šlesvicko-Holštýnský). Jeho starším bratrem byl Erik Menved.

Již v roce 1315 musel Kryštof prchnout ze země, neboť vyšly najevo jeho snahy o získání trůnu. Přesto po smrti svého staršího bratra, krále Erika Menveda (13. listopadu 1319), který ještě na smrtelné loži varoval před tím, aby mu byla předána vláda, se v roce 1320 stal - jako jediný právoplatný následník - panovníkem zadužené a vnitřními rozpory zmítané země. Aby stoho dosáhl, musel podepsat závazek, kterým většinu reálné vlády předal do rukou bohaté šlechty a biskupů a zavázal se splatit dluhy vzniklé za Erika Menveda.

Svými značnými aktivitami v severním Německu si Kryštof zajistil silný politický vliv. Získání pozice lenníka bylo však tak nákladné, že král musel (nelegálně) stanovit v zemi nové daně. Vedlo to ke vzpouře a povstání v Jutsku a na ostrově Fyn. V té situaci roku 1326 se musel Kryštof opět zachránit útěkem z Dánska. Přes obrovskou půjčku a ozbrojený pokus navrátit se král odpor nepřekonal a musel se vrátit do Německa; jeho vláda byla přerušena na tři roky. Na trůn dočasně nastoupil jedenáctiletý Valdemar III.

V roce 1329 využiv neshod mezi jinými uchazeči o vládu se Kryštof vrátil na trůn. Byl však králem pouze podle jména, reálnou vládu nikdy nezískal - ta zůstala v rukou věřitelů (především holštýnských hrabat Gerharda a Johanna) - a nezbavil se ani svého obrovského dluhu.

Po Kryštofově smrti 2. srpna 1332 započalo v Dánsku 8 let trvající bezvládí (interregnum), v historické literatuře zvané dobou Gerharda a Johanna.

Manželství a potomci[editovat | editovat zdroj]

Před rokem 1307 se oženil s Eufemií Pomořanskou, dcerou pomořanského knížete Bohuslava IV. Z jejich manželství vzešlo šest potomků, jen tři se však dožili dospělosti:

Král Kryštof II. zemřel 2. srpna 1332. Byl pochován po boku své manželky v klášterním kostele cisterciáckého kláštera v Sorø, kde se zachoval jejich náhrobek.

Dánský král
Předchůdce:
Erik Menved
1320 - 1326
Kryštof II. Dánský
Nástupce:
Valdemar III. Dánský
Dánský král
Předchůdce:
Valdemar III. Dánský
1329 - 1332
Kryštof II. Dánský
Nástupce:
Valdemar Atterdag (po 8 letech bezvládí)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]