Markéta Dánská (1341)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Markéta Dánská
Narození1277
Dánsko
Úmrtí2. března 1341 (ve věku 63–64 let) nebo 3. října 1341 (ve věku 63–64 let)
St. Peter's Church
Místo pohřbeníKostel svatého Benedikta z Nursie
Povolánířeholnice
Nábož. vyznáníkřesťanství
ChoťBirger Magnusson (od 1298)
DětiMagnus Birgersson
RodičeErik V. Dánský a Anežka Braniborská
RodEstridsenové
PříbuzníRichenza Dánská, Jan III. Holštýnský, Kryštof II. Dánský a Erik VI. Dánský (sourozenci)
Katarina Magnusdotter (vnučka)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Náhrobní kámen Markéty a Birgera (klášter Ringsted)

Markéta Dánská (švédsky Märta av Danmark nebo Märta Eriksdotter, 12772. března 1341) byla rodem dánská princezna a jako manželka švédského krále Birgera Magnussona švédská královna v letech 1298-1318.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Původ, mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodila se jako čtvrtá ze sedmi dětí (první dcera) dánského krále Erika Klippinga a jeho manželky Anežky Braniborské. Její nejstarší bratr Erik Menved se stal v roce 1286 králem, když jejich otec zemřel, pravděpodobně jsa zavražděn. Protože Erikovi bylo v té době teprve dvanáct let, převzala jejich matka vládu jako regentka a v roce 1293 se podruhé vdala.

Manželství a potomci[editovat | editovat zdroj]

Král Birger (freska v kostele v Ringstedu)

Markéta se provdala za švédského prince Birgera. Většinu svého mládí strávila Markéta ve Švédsku, neboť svazek s Birgerem byl uzavřen již jejím útlém dětství a v roce 1284 byl schválen papežem Martinem IV., a vyrůstala společně se svým budoucím manželem. Nejpozději od roku 1295 žila již výlučně ve Švédsku. V roce 1298, v roce, kdy Birger – formálně král od roku 1290 – dosáhl plnoletosti a převzal vládu, se uskutečnila ve Stockholmu i svatba, honosná a nákladná událost s procesím rytířů a divadelními představeními. O dva roky později se její bratr Erik Menved oženil s její švagrovou, princeznou Ingeborg. V roce 1302 byl švédský královský pár v Söderköpingu korunován. Jejich manželství bylo šťastné a dobrý vztah s manželem jí dával možnost značného vlivu.

Z jejich manželství vzešlo šest potomků:

Královna Märta podporovala svého manžela ve válce, kterou vedl se svými bratry Erikem Magnussonem a Valdemarem Magnussonem a získala pro něj i vojenskou pomoc Dánska.

Exil[editovat | editovat zdroj]

Dlouholeté neshody, nepokoje a boje v roce 1318 vyústily k sesazení a útěku krále. Märta ho doprovázela do Dánska, kde žili pod ochranou jejího bratra, krále Erika Menveda. Zde na Märtu dolehla řada neblahých událostí - v roce 1319 zemřel její bratr, v roce 1320 byl zavražděn její syn a v roce 1321 ovdověla. Dostala potom důchod a nějaké statky od svého druhého bratra, krále Kryštofa II. Sjednala ještě svatby svých dcer a v letech 1326-1329 žila v Německu. Poslední léta života strávila jako jeptiška v klášteře sv. Petra v Naestvedu.

Zemřela 2. března 1341. Pohřbena byla v kostele sv. Benedikta z Nursie v klášteře v Ringstedu, kde byl pochován i její manžel.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Švédská královna
Předchůdce:
Helvig Holštýnská
12981318
Markéta Dánská (1341)
Nástupce:
Blanka Namurská