Přeskočit na obsah

Erik V. Dánský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Erik V. Dánský
Narození1249
Lolland
Úmrtí22. listopadu 1286 (ve věku 36–37 let) nebo 1286 (ve věku 36–37 let)
Finderup
Příčina úmrtíbodná rána
Místo pohřbeníViborg Cathedral
Povolánípanovník
Nábož. vyznáníkřesťanství
ChoťAnežka Braniborská (od 1273)[1]
DětiErik VI. Dánský
Kryštof II. Dánský
Richenza Dánská
Valdemar Eriksson[2]
Markéta Dánská[2]
Katherina Eriksdottir[2]
… více na Wikidatech
RodičeKryštof I. Dánský a Markéta Sambiria
RodEstridsenové
PříbuzníMatylda Dánská (sourozenec)
Valdemar Eriksson[2], Erik Eriksson[2] a Magnus Eriksson[2] (vnoučata)
Funkcedánský král (1259–1286)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Erik V. Dánský, zvaný Klipping (Glipping) (124922. listopadu 1286, Finderup u Viborgu) byl dánský král v letech 12591286.

Původ a mládí

[editovat | editovat zdroj]

Erik se narodil jako syn dánského krále Kryštofa I. a jeho manželky Markéty Sambiria.

V roce 1259, když bylo Erikovi deset let, zemřel nečekaně jeho otec (patrně byl zavražděn) a Erik vstoupit na dánský trůn; kvůli jeho nízkému věku za něj fakticky do roku 1264 vládla jeho matka.

Boj o trůn

[editovat | editovat zdroj]

Do roku 1264 vládl pod poručnictvím své matky. V roce 1261 byla králova armáda rozbita spojenými silami Šlesvicka a Holštýnska pod velením biskupa Jakoba Erlandsena, s nímž bojoval již jeho otec. Erik a jeho matka byli zajati a v letech 12611262 byli vězněni v Holštýnsku, posléze pak byli převezeni do Braniborska. V roce 1264 byl Erik po intervenci papeže Urbana IV. a německých knížat osvobozen.

Neustálý boj mezi Erikem a jeho stoupenci na jedné straně a rodinou předešlého krále Abela na straně druhé přiměla královnu Markétu napsat papeži Urbanovi IV. dopis (kolem 1262/1263) s prosbou o svolení k tomu, aby i žena mohla být dědičkou dánského trůnu, a tedy dát šanci některé ze sester Erikových stát se vládnoucí královnou Dánska v případě smrti mladého krále (v té době neměl ještě děti). Papež souhlasil, ale tento scénář nebyl realizován, neboť nakonec na trůn nastoupil Erikův syn jako Erik VI. Dánský.

Svou vládu započal zapojením se do politiky Švédska, kde o trůn válčili Magnus Birgersson a Valdemar I. Švédský. Erik stál střídavě na straně jednoho i druhého; nakonec se v roce 1277 se svými vojsky pustil hlouběji do Švédska. Byla to nákladná politika a aby ji Erik ufinancoval, devalvoval dánskou měnu (ve středověku byl běžný způsob vládce vylepšit své finance ten, že se zmenšovaly – osekávaly – mince z drahých kovů; jedna z verzí původu jeho přízviska Klippingdánsky at klippe = osekat – vychází právě z této skutečnosti). Kromě toho se Erik silně zadlužil u církve.

Tato finanční politika vyvolala nespokojenost dánských velmožů a církve, Erik se také pokoušel ovládnout církev i šlechtu; konflikt s nimi skončil Erikovým úspěchem. Po smrti svého bratrance, šlesvického vévody, v roce 1272 získal Erik kontrolu nad Šlesvickem a v roce 1276 vzdor stanovisku šlechty určil svým následníkem svého syna Erika. V roce však 1282 přinutili krále ke každoročnímu jednání (tzv. danehoffer), na nichž se společně rozhodovalo o příští politice Dánska. Král také musel podepsat zákon, v důsledku kterého se zřekl části své moci ve prospěch danehofu; tento zákon zvaný Håndfæstning lze považovat za první formu dánské ústavy.

Erikova smrt

[editovat | editovat zdroj]

22. listopadu roku 1286 byl Erik v malé vesničce Finderup u Viborgu zavražděn a poté pohřben v katedrále ve Viborgu. Jeho smrt – byl proboden ve spánku – náleží k záhadám dánského středověku, nikdy nebyla objasněna. Mnozí mocní dvořané v čele s maršálem Stigem Andersenem Hvidem byli postaveni mimo zákon, dodnes však není jasné, zda skutečně měli k vraždě nějaký vztah či se na ní nějakým způsobem podíleli. Smrt krále však znamenala, že ztratili téměř všechnu moc a vliv, kterou jim poskytl zákon z roku 1282, neboť nový král tímto zákonem vázán nebyl. Někteří historici uvažovali o vévodovi jižního Jutska jako o možném vrahovi, ale prokázat tuto verzi se nepodařilo.

Manželství a potomci

[editovat | editovat zdroj]

1. listopadu roku 1273 se ve Šlesviku oženil s Anežkou Braniborskou, dcerou braniborského markraběte Jana I. (1213–1266) a jeho třetí manželky Juty Saské (oba náleželi askánské dynastii). Novomanželé se znali odedávna, neboť Erik byl v dětství více než tři roky rukojmím na dvoře jejího otce. Jedním z podmínek osvobození mladého krále byl závazek pojmout za manželku – podle tradice bez věna – právě Anežku.

Jejím druhým manželem se v roce 1293 stal holštýnský hrabě Gerhard II. Slepý (1252/54–1312).

Z manželství Erika a Anežky se narodili následující potomci:

  1. Dostupné online. [cit. 2020-08-07].
  2. a b c d e f Darryl Roger Lundy: The Peerage.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]