Intervence

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Další významy jsou uvedeny v článku Intervence (rozcestník).

Intervence je vnější zásah do procesu či situace ve společenských nebo mezinárodních vztazích.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Ekonomická intervence.

Aktérem intervencí do ekonomiky je typicky veřejná správa:

Ekonomickou intervencí je zásah státu do tržních či jiných ekonomických procesů.

Příklady:

 • státní výkupy zemědělských produktů. například odkupováním nebo prodejem komodit státem do/ze státních rezerv
 • nebo nařizováním cen ostatním, když se stát obchodu ani neúčastní, případně nastavení maximální/minimální ceny zboží třetím stranám;
 • zásahy centrálních bank do vývoje kurzů svých měn, např. i skrytá devalvace měny, tedy okrádání vlastních občanů státem, zejména jejich celoživotních úspor na důchod. A to na základě přesvědčení jen několika lidí, že umělým navyšováním inflace konají dobro.

Přínosy a důsledky intervencí[editovat | editovat zdroj]

Samostatnou a často opomíjenou kapitolou zůstává vyhodnocení skutečných přínosů zásahu oproti očekáváním. Úředník totiž nechápe význam zpětné vazby: Nejen neví, že se velikost zásahu musí neustále přizpůsobovat momentálnímu stavu věci, že nastavení jeho intervence odpovídalo předešlému okamžiku, a to že vyhovovalo jen chvíli a muselo by se pro další období zas změnit. Na takové úpravy mu ani nebyly nastaveny organizační procesy, v těžkopádné byrokracii, jejíž je součástí.

Přínos intervencí je zpochybňován nebo intervence dokonce prohlašovány za negativní.[1]

Společnost[editovat | editovat zdroj]

Veřejný regulátor tak s občany jedná jako s podřízenými a rozkazuje jim:

 • Nastavuje omezení, která jsou sice postavená jen jako jednorázová, a jako dočasná i zamýšlená, tato intervenční opatření však nakonec nechává platit dlouhodobě.
 • Nepřizpůsobuje se potřebám občanů, ale občany nutí přizpůsobit se jeho regulacím, jeho ideálu: Vnucuje tak obyvatelům právě tu svou představu dokonalého světa, a to i jim navdory, skrze sankce.
 • Nereguluje na jednu hodnotu, nenastavuje novou rovnováhu, nýbrž původní rovnovážný bod svými zásahy jen vychyluje. A svými nařízeními ho vychýlený i nadále podpírá, za cenu průběžně narůstajících nákladů, na udržení toho pokřivení.

Ve společenských vztazích se intervencí často rozumí přímluva významného příbuzného, známého nebo spojence, u jiných:

 • V soukromých mezilidských vztazích jde o formu diplomacie, požádat respektovaného člověka o pomoc při udobřování se s jinými.
 • Podobně může intervenovat mentor či mecenáš, něco vyřídit ve prospěch svého chráněnce. Pak jde o protekci či protežování, a to i bez negativního pejorativního zabarvení.
 • V případě požadavku například na kladné vyřízení nějaké žádosti, tedy institucionální věci, například ve firmách přednostní vyřízení objednávky či urychlení proplacení faktury: To už pak jde o formu korupce.

Při jednání s úřady nelze změnu přístupu očekávat, nelze spoléhat na společenská pravidla slušného chování, protože úředník se ze zákona musí ke všem chovat stejně, aby nediskriminoval, navíc může jednat jen v rámci pravomocí a postupů předepsaných mu zákony. Naopak je to stát zastoupený úřadem, kdo intervenuje do mezilidských vztahů a vstupuje člověku do života, až absurdně necitlivě jako ze zvůle úřednické moci:

 • regulace porodnosti pod hrozbou trestu, například v Číně platí pro majoritní etnikum už mnoho let.
 • zásah sociální služby v rodině, vedoucí až k odebrání dětí - jako nástroj pro ochranu nezletilých, ale i jako projev úřednické arogance.
  • po odebrání ještě následné odmítnutí jejich navrácení, ačkoli i policie odmítla vůbec začít se stíháním, postrádajíce jakékoli důkazy o týrání.[2] Dokonce tyto děti, stále občany České republiky, nechal adoptovat norskými rodinami.
  • Anebo naopak Český stát skrze své úředníky ve prospěch svých občanů neintervenuje.[3] A to i navzdory, že v pasu mají napsáno, že jsou pod jeho ochranou.[4]

I bez vztahu ke zde výše uvedeným konkrétním příkladům, bylo ukázáno, že skutečná korupce je problémem nejen státních institucí, ale dokonce především jejich.[5] Úředník nejen že neumí prioritizovat svá řešená témata, ale ze své pozice k tomu ani nemá možnosti: Nemá zpětnou vazbu, jak určovat cenu ani závažnost věcí.[5] Tedy ne žádné oficiální či procesní: Jedinou jeho zpětnou vazbou mu jsou přinášené úplatky, které mu jediné poskytují náznak tržní významnosti a tedy nástrojem pro optimalizaci.[5] Z pohledu jeho klienta / žadatele je tedy intervence úplatkem naprosto racionální tržní argument ve svůj prospěch, prověřený tisíciletou praxí po celém světě.[5]

Mezinárodní vztahy[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článcích Diplomatická intervence a Vojenská intervence.

Intervence na poli mezinárodních vztahů představuje zásah jiného státu do mezinárodních či vnitrostátních procesů a záležitostí jiných států. Může mít podobu:

Důvody pro takové intervence jsou buď obranné a bezpečnostní:

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Politický program Strany svobodných občanů, svobodni.cz
 2. Vzkaz z Norska: Barnevernet šikanuje, chybu při odebrání dětí nepřizná, lidovky.cz: rozhovor s Andrejem Ruščákem. Zveřejněno 26. ledna 2015, 5:00. Kauza odebrání dvou synů paní Michalákové a bránění v přístupu k nim, Norsko a ČR, 2014-2015.
 3. Petr Mach: Europoslanec Mach (Svobodní) žádá ministryni Marksovou o schůzku, Otevřený dopis ministryni práce a sociálních věcí Michaele Marksové Tominové: Žádost o schůzku ve věci zadržovaných českých děti v Norsku. "jde o šikanu matky úřadem, který nedbá". Zveřejněno na parlamentnilisty.cz, 22. 1. 2015 19:40.
 4. České děti v Norsku, české pasy – dva pohledy na totéž DOPLNĚNO! - "Držitel českého cestovního pasu je pod ochranou České republiky." Zveřejněno na vlkovobloguje.wordpress.com, Leden 22, 2015, vlkp.
 5. a b c d Pavel Ryska, Jan Průša: Korupce - Ekonomie vs. mýty. Vydal Institut Václava Klause, publikace č. 6/2013. Vydání první, prosinec 2013, ISBN: 978-80-87806-03-6, 102 stran, brožura.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]