Ranija al-Jasín

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ranija al-Jasín
Narození 31. srpna 1970 (46 let)
Kuvajt
Ocenění North–South Prize (2008)
Rytířský velkokříž Řádu za zásluhy o Italskou republiku (2009)
velkokříž Řádu Isabely I. Katolické
Manžel(ka) Abdalláh II.
Děti Husajn, jordánský korunní princ, princezna Salma bint Al Abdullah, princ Hashem bin Al Abdullah a princezna Iman bint Abdullah
Web www.queenrania.jo
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ranija al-Jasín (arabsky: الملكة رانيا العبد الله‎ Ránjá al-‘abdu l-Láh, narozena 31. srpna 1970) je královna Jordánska a manželka jordánského krále Abdalláha II .

Kvůli své snaze zajistit vzdělání dětí po celém světě se z ní stala jedna z nejmocnějších žen. V Jordánsku se její práce zaměřuje na kvalitu vzdělávání jordánských dětí, zatímco v zahraničí se snaží o celosvětové vzdělávání a žádá světové vůdce, aby splnili své závazky v rozvoji všeobecného základního vzdělání v zemích, kde je situace vzdělanosti dětí i ostatních špatná.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v Kuvajtu palestinským rodičům, kteří pocházeli z Tulkarmu. Absolvovala základní a střední školu v New English school v Kuvajtu, pak získala titul v oboru obchodní administrativa na Americké univerzitě v Káhiře. Po dokončení studia na vysoké škole odcestovala do Jordánska, kde zahájila svoji kariéru v bankovnictví. Poté pracovala v oblasti informačních technologií ve společnosti Apple Computer v Ammánu.

Manželství a děti[editovat | editovat zdroj]

V lednu 1993 se na večírku setkala s Abdulláhem II. Dva měsíce po setkání veřejně oznámili své zásnuby. Vzali se 10. června 1993. Společně mají čtyři děti:

  • Princ Hussein (28. červen 1994)
  • Princezna Iman (27. září 1996)
  • Princezna Salma (26. září 2000)
  • Princ Hašem (30. leden 2005)

Titul královny[editovat | editovat zdroj]

Na rozdíl od svého manžela, který se stal králem 7. února 1999 se Ranija stala královnou až 22. března 1999. Do té doby byla známá pod titulem princezna.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]