Řád prince Jindřicha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Řád prince Jindřicha
Ordem do Infante Dom Henrique
Velkokříž Řádu prince Jindřicha
Velkokříž Řádu prince Jindřicha
Uděluje

Portugalská republika
Založeno 2. června 1960
Stát PortugalskoPortugalsko Portugalsko
Heslo Talant de bien faire
Způsobilost občané Portugalska i cizí státní příslušníci; civilisté i vojáci
Uděluje se za výjimečné a vynikající zásluhy o Portugalsko a jeho kulturu
Status nadále udílen
Hlava řádu Prezident Portugalska
Třídy velkokříž s řetězem
velkokříž
velkodůstojník
komtur
důstojník
rytíř/dáma
zlatá medaile
stříbrná medaile
Popis odznakem je stříbrný pozlacený, tmavě červený smaltovaný tlapatý kříž
Ostatní vyznamenání
Vyšší Řád svatého Jakuba od meče
Nižší Řád svobody

Řád prince Jindřicha nebo česky také Řád prince Jindřicha Mořeplavce[1] (portugalsky: Ordem do Infante Dom Henrique) je portugalský čestný řád založený 2. června 1960 na paměť 500. výročí smrti Jindřicha Mořeplavce, který byl jednou z předních osobností věku zámořských objevů.[1] K menším úpravám řádu pak došlo v roce 1962 a znovu v roce 1980.[2]

Řád je udílen jak občanům Portugalska, tak i cizím státním příslušníkům za služby Portugalsku a za služby rozšiřující portugalskou kulturu, jeho historii a hodnoty (zvláště s ohledem na jeho námořní historii).[1] Počet členů jednotlivých řádových tříd je omezen a tituly jsou vyznamenaným osobám přisuzovány zvláštním dekretem velmistra řádu, kterým je prezident Portugalska.[3] Řádové členství uděluje prezident, a to buď podle svého uvážení, nebo na doporučení vládních ministrů či Rady řádu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Řád byl založen 2. června 1960 zákonem Decreto n.° 43.001 na paměť 500. výročí smrti Jindřicha Mořeplavce, který byl jednou z předních osobností věku zámořských objevů.[1][4] Podle oficiální klasifikace portugalských státních vyznamenání patří Řád prince Jindřicha spolu s Řádem svobody do kategorie Národních řádů (Ordens Nacionais).

Od doby jeho založení v roce 1960 do 29. března 2017 řád obdrželo více než 8 000 osobností, institucí či lokalit.[5]

Třídy a insignie[editovat | editovat zdroj]

Insignie[editovat | editovat zdroj]

Insignie Řádu prince Jindřicha v hodnosti velkodůstojníka. Expozice muzea v Tallinnu.

Řádovým odznakem je stříbrný pozlacený, tmavě červený smaltovaný tlapatý kříž. Zadní strana kříže je hladká, bez smaltu. Kříž je zavěšen na pozlacených dubových listech se žaludy. Stuhu tvoří stejně široké pruhy v modré, bílé a černé barvě.

Od třídy komtura výše patří mezi řádové insignie i řádová hvězda. Hvězda se skládá z devíti paprsků o různých délkách. V případě komtura je hvězda stříbrná, u vyšších tříd je pozlacená. Na lícní straně uprostřed hvězdy je kulatý černý smaltovaný medailon uprostřed s červeným tlapatým křížem na bílém pozadí. Na černém podkladu je dokola zlatým písmem vyveden nápis Talant de bie faire lemovaný zlatými listy.[6]

Třídy[editovat | editovat zdroj]

Řád se dělí do šesti řádných tříd a jedné čestné třídy. Dříve k řádu patřily také dvě medaile:[6][7]

 • velkokříž – Velký řádový kříž se nosí na modro-bílo-černé stuze (všechny tři barevné pruhy o stejné šířce), která spadá z pravého ramene na levý bok.
 • velkodůstojník a komtur – Řádový odznak se nosí na tříbarevné modro-bílo-černé stuze. V případě pánů se nosí na stuze uvázané těsně kolem krku, v případě dam na stuze uvázané do mašle.
 • důstojník a rytíř/dáma – Medaile se nosí na levé straně hrudi zavěšená na modro-bílo-černé stuze v případě pánů, v případě dam na stuze uvázané do mašle. Stuhu důstojníka navíc zdobí růžice v barvách stuhy a spona. Stuha rytíře je zdobena pouze sponou.
 • čestný člen – Tato třída se využívá, pokud oceněným není člověk, ale instituce.

Navíc k řádu patřily ještě dvě medaile: stříbrná medaile (Medalha de Prata – MedPIH) a zlatá medaile (Medalha de Ouro – MedOIH). Obě byly v roce 2011 zrušeny.

Řádový řetěz může být udělen pouze hlavě státu.

Řádové stuhy

velkokříž s řetězem
Grande-Colar
(GColIH)

velkokříž
Grã-Cruz
(GCHM)

velkodůstojník
Grande-Oficial
(GOIM)

komtur
Comendador
(ComIM)

důstojník
Oficial
(OIM)

Rytíř/Dáma
Cavaleiro/Dama
(CvIH/DmIH)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Order of Prince Henry na anglické Wikipedii, Ordem do Infante D. Henrique na portugalské Wikipedii a Orden des Infanten Dom Henrique na německé Wikipedii.

 1. a b c d Krása evropské faleristiky : vyznamenání členských zemí Evropské unie = The beauty of European faleristics : European Union member states and their honours. 1. vyd. vyd. Praha: Naše vojsko, 2009. 63 s. ISBN 9788020609977, ISBN 8020609970. OCLC 320410934 S. 44–45. 
 2. HISTÓRIA DA ORDEM DO INFANTE D. HENRIQUE - Página Oficial das Ordens Honoríficas Portuguesas. www.ordens.presidencia.pt [online]. [cit. 2019-07-21]. Dostupné online. 
 3. GRÃO-MESTRE - Página Oficial das Ordens Honoríficas Portuguesas. www.ordens.presidencia.pt [online]. [cit. 2019-07-21]. Dostupné online. 
 4. ORDEM DO INFANTE D. HENRIQUE - Página Oficial das Ordens Honoríficas Portuguesas. www.ordens.presidencia.pt [online]. [cit. 2019-07-21]. Dostupné online. 
 5. ENTIDADES ESTRANGEIRAS AGRACIADAS COM ORDENS PORTUGUESAS - Página Oficial das Ordens Honoríficas Portuguesas. www.ordens.presidencia.pt [online]. [cit. 2019-07-21]. Dostupné online. 
 6. a b GRAUS E INSÍGNIAS DA ORDEM DO INFANTE D. HENRIQUE - Página Oficial das Ordens Honoríficas Portuguesas. www.ordens.presidencia.pt [online]. [cit. 2019-07-21]. Dostupné online. 
 7. https://dre.pt/application/dir/pdf1sdip/2011/03/04300/0124901267.pdf

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]