Dětský fond Organizace spojených národů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vlajka UNICEF.

Dětský fond Organizace spojených národů (anglicky United Nations Children’s Fund) je částí Organizace spojených národů. Je to největší světová organizace, která se celosvětově zabývá ochranou a zlepšováním životních podmínek dětí a podporou jejich všestranného rozvoje. Byl vytvořen 11. prosince 1946.

Do roku 1953 se nazýval Mezinárodní dětský fond neodkladné pomoci. Z anglického originálu tohoto názvu United Nations International Children’s Emergency Fund vznikla zkratka UNICEF, která se používá dodnes.

Stručná historie[editovat | editovat zdroj]

Výuka dětí ve Středoafrické republice

Organizace byla založena v roce 1946 jako podpora proti utrpení dětí po II. světové válce. Roku 1953 se fond stává trvalou součástí OSN a dochází k jeho přejmenování na United Nations Children’s Fund. Původní zkratka UNICEF zůstala zachována. UNICEF je držitelem Nobelovy ceny míru za rok 1965.

Sídlo a vedení[editovat | editovat zdroj]

UNICEF sídlí v New Yorku, má sedm regionálních kanceláří a zastoupení ve 158 zemích světa. V 37 vyspělých zemích, včetně České republiky, existují tzv. národní výbory pro UNICEF, které mají za úkol popularizaci práv dětí a získávání finančních prostředků pro činnosti UNICEF v rozvojových zemích.

UNICEF řídí Výkonná rada, která má 36 členů a která rozhoduje konsensem. Prakticky vede UNICEF prezident a čtyři viceprezidenti. Členy Výkonné rady nominují jednotlivé vlády členských států OSN, přičemž každá část světa má stanoven počet míst v radě. Afrika má rezervováno 8 křesel, Asie 7 zástupců, východní Evropa 4 zástupce, Latinská Amerika a Karibik 5 křesel, západní Evropa a další státy 12 zástupců.

V čele UNICEF byli od jeho založení:

Český výbor pro UNICEF[editovat | editovat zdroj]

Vznikl v roce 1991 jako nevládní nezisková organizace na podporu Dětského fondu OSN v České republice. Výbor si za své cíle vytkl:

  • informovat veřejnost o poslání a konkrétní činnosti UNICEF
  • shromažďovat finanční prostředky pro pomoc dětem celého světa
  • upozorňovat veřejnost na situaci dětí ve světě i v České republice
  • podporovat naplňování dětských práv v České republice

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu
  • Slovníkové heslo UNICEF ve Wikislovníku