Světový potravinový program

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Světový potravinový program
World Food Programme Logo Simple.svg
World Food Programme.jpg
Vznik19. prosince 1961
SídloŘím, Itálie
Souřadnice
Mateřská organizaceOrganizace spojených národů
OceněníNobelova cena za mír (2020)
Oficiální webwww.wfp.org, fr.wfp.org, es.wfp.org, ar.wfp.org, zh.wfp.org, da.wfp.org, fa.wfp.org, fi.wfp.org, de.wfp.org, it.wfp.org, ja.wfp.org, ko.wfp.org, no.wfp.org, ru.wfp.org a sv.wfp.org
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Světový potravinový program (anglicky World Food Programme, zkráceně WFP) je organizace OSN sídlící v Římě, která se zabývá potravinovou bezpečností. Byla založena v roce 1963. V současnosti má přes 80 rozvojových projektů. WFP je vysoce efektivní organizace s nejmenší centrálou ze všech organizací OSN. Pracuje v ní asi 5 000 lidí, kteří jsou většinou zaměstnáni na dobu určitou, nebo se jedná o dobrovolníky. WFP se zaměřuje převážně na rychlou potravinovou pomoc ženám a dětem, ať už v případě živelních katastrof či války. V roce 2020 obdržel Nobelovu cenu za mír.

Programy[editovat | editovat zdroj]

Food For Life[editovat | editovat zdroj]

Food For Life, neboli jídlo pro život. V případě jakékoliv katastrofy distribuuje WFP v krátkém čase potraviny postiženým obyvatelům.

Food For Growth[editovat | editovat zdroj]

Tento program je určen na boj s podvýživou a výživu dětí a matek.

Food For Work[editovat | editovat zdroj]

V tomto programu jsou obyvatelé dané oblasti placeni jídlem za svoji práci. Jedná se především o prevenci pohrom, ochranu životního prostředí a rehabilitaci poškozených území.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]