ABBA

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o skupině. Další významy jsou uvedeny na stránce Abba.
ABBA
Členové skupiny ABBA zleva doprava: Benny, Anni-Frid, Agnetha, Björn (1974)
Členové skupiny ABBA
zleva doprava: Benny, Anni-Frid, Agnetha, Björn (1974)
Základní informace
PůvodŠvédsko Stockholm, Švédsko
Žánry
Nástrojehlas, klavír, kytara, klávesy a akordeon
Aktivní roky
 • 1972–1982
  2016–dosud
Vydavatel
Příbuzná témataHep Stars, Hootenanny Singers, Benny Anderssons Orkester
Významná dílaDancing Queen, S.O.S., Mamma Mia, Super Trouper, The Winner Takes It All, Money Money Money, Gimme! Gimme! Gimme!, Waterloo
OceněníRockbjörnen for the century's Swedish group/artist (1999)
Rock and Roll Hall of Fame (2010)
Musikexportpriset (2021)
Webwww.abbasite.com
Současní členové
Agnetha Fältskog
Björn Ulvaeus
Benny Andersson
Anni-Frid Lyngstadová
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

ABBA je švédská popová skupina založená ve Stockholmu v roce 1972. Jde o jednu z nejúspěšnějších kapel v historii populární hudby. Název této hudební skupiny vznikl jako akronym spojením počátečních písmen křestních jmen jejích členů Agnetha, Björn, Benny a Anni-Frid. Do roku 2010 skupina prodala přes 375 milionů desek a i v současnosti prodávají kolem tří milionů alb ročně. ABBA dosáhla mezinárodního průlomu poté, co v roce 1974 zvítězila v soutěži Eurovize s písní „Waterloo“ a byla první neanglicky mluvící popovou skupinou, která dobyla hitparády v anglicky mluvících zemích, včetně Velké Británie, USA, Kanady, Irska, Jižní Afriky, Austrálie a Nového Zélandu. Obrovského úspěchu dosáhla také v zemích Jižní Ameriky a Mexiku. ABBA také nahrála kompilační album svých hitů ve španělštině s názvem Gracias Por La Música z roku 1980, určené pro španělsky mluvící země. Velký zájem o nahrávky čtveřice byl i v zemích bývalého socialistického bloku. Například v roce 1978 byla v tehdejším SSSR poptávka po 40 milionech kusů alba ABBA The Album uspokojena ze strany sovětského vedení pouze 200 000 kusy.

Autory všech skladeb byli Benny Andersson a Björn Ulvaeus a mnoho z nich se pravidelně umisťovalo na předních příčkách světových hitparád. Písně skupiny ABBA zůstaly v povědomí posluchačů i po rozpadu skupiny na počátku roku 1983. Některé písně se opět objevily v muzikálu Mamma Mia! (premiéra 1999), na kterém se všichni členové nějak podíleli. Později také ve filmu Mamma Mia (2008) a Mamma Mia! Here We Go Again (2018).

Historie[editovat | editovat zdroj]

První živé vystoupení „Festfolk“ a první společné nahrávky (1970–1975)[editovat | editovat zdroj]

Benny Andersson a Björn Ulvaeus na fotografiích s různými hudebními skupinami
Andersson (druhý zprava) s Hep Stars
Andersson (druhý zprava) s Hep Stars
Ulvaeus (uprostřed) s Hootenanny Singers
Ulvaeus (uprostřed) s Hootenanny Singers

K prvnímu pokusu o spojení jejich talentů došlo v dubnu 1970, když oba dva páry jely na dovolenou na ostrov Kypr. To, co začalo jako zpěv pro zábavu na pláži, skončilo jako improvizované živé vystoupení před vojáky OSN umístěnými na ostrově. Agnetha, Björn, Benny a Anni-Frid poprvé veřejně vystoupili 1. listopadu 1970 v jedné kavárně v Göteborgu. Po tomto prvním veřejném účinkování následovalo mezi prosincem 1970 a únorem 1971 turné po švédských klubech. To však žádný úspěch nepřineslo a byl to jasný propadák. Tato zkušenost je na čas odradila od společné práce. Agnetha i Anni-Frid (Frida) v té době byly ve Švédsku známými zpěvačkami. Björn s Bennym skládali písně pro své vlastní skupiny a další interprety[kdo?]. Jezdili často na turné, kam začali brát Agnethu a Fridu s sebou. Agnetha a Björn se vzali v roce 1971 a Frida byla zasnoubena s Bennym.

První singl „People Need Love“ (1972)[editovat | editovat zdroj]

Agnetha Fältskog v roce 1977

Dne 29. března roku 1972 Agnetha, Björn, Benny a Anni-Frid nahráli první píseň v anglickém jazyce „People Need Love“, která jasně upřednostňovala vokály Agnethy a Fridy. Píseň vyšla 1. června 1972 na singlu a oficiálně se jedná o první nahrávku a singl skupiny ABBA (i když jsou na obalu desky uvedena pouze křestní jména všech čtyř členů; BJÖRN & BENNY AGNETHA & ANNI-FRID), která se dostala mezi nejlepších deset ve švédských hitparádách. Skupina povzbuzena úspěchem začala 26. září 1972 pracovat na svém prvním studiovém albu a už 1. listopadu 1972 byl vydán jejich druhý singl „He Is Your Brother“, který je vynesl na první místo švédské hitparády.

Ring Ring (1973)[editovat | editovat zdroj]

Roku 1973 se zúčastnili švédského národního kola hudební soutěže Eurovision Song Contest s písní „Ring Ring“, ale vzhledem k systému hlasování se jim nepodařilo uspět. Pobouření fanoušci si pak vynutili změnu systému hodnocení. ABBA se o účast v Eurovizi pokusila znovu o rok později s písní „Waterloo“. Tentokrát byla skupina úspěšná a 6. dubna 1974 zvítězila v mezinárodním kole, které se konalo v Brightonu ve Velké Británii. Tímto vítězstvím odstartovala svoji úspěšnou mezinárodní kariéru.

V září 1975 se dostavil další úspěch. Na singlu vyšla píseň „S.O.S.“, která se okamžitě vyšplhala na sedmé místo britské hitparády, následovala „Mamma Mia“, jež dosáhla v lednu 1976 prvního místa. Na stejné umístění se dostala i skladba „Fernando“ v dubnu téhož roku. Album Greatest Hits se stalo třetí nejlépe prodávanou kompilací sedmdesátých let. Úspěchy rostly, s písní „Dancing Queen“ obsadila ABBA opět první místo, a to dokonce i ve Spojených státech. Následovala série mezinárodních hitů. Do prestižní UK TOP 10 jich skupina dostala 19, z toho devětkrát dosáhla prvního místa.

V roce 1977 vyjela skupina na turné do Austrálie, kde si zároveň zahrála ve filmu ABBA – The Movie.

Jejich mezinárodní úspěchy začaly koncem 70. let narušovat osobní vztahy. V říjnu 1978 se Frida a Benny vzali, ale téměř v téže době požádali Agnetha a Björn o rozvod. Spekulace o možném rozpadu ukončila ABBA novým albem a obřím turné v roce 1979.

Voulez-Vous (1979)[editovat | editovat zdroj]

ABBA v Edmontonu v Kanadě, 1979

V březnu 1978 začala ABBA pracovat na svém v pořadí již šestém studiovém albu. V plánu bylo přijít s novou deskou do konce roku, ale natáčení komplikoval rozpadající se vztah mezi Agnethou a Björnem. V říjnu 1978 si Benny vzal Fridu, zatímco manželství Agnethy a Björna se o dva měsíce později rozpadlo. Tuto skutečnost se veřejnost dozvěděla až v únoru 1979. Došlo prý k „přátelskému“ rozchodu. Podle Agnethy a Björna se tím napětí ve skupině uvolnilo a zlepšila se spolupráce. V dubnu 1979 vyšlo album Voulez-Vous.

Super Trouper (1980)[editovat | editovat zdroj]

V dubnu 1980 se skupina vrátila po kratší odmlce opět na první místa singlových hitparád s písněmi „The Winner Takes It All“ a „Super Trouper“, které se objevily na sedmém studiovém albu Super Trouper. Jejich alba si nadále vedla velmi dobře, zůstávala na prvních místech přes pět týdnů i déle.

The Visitors (1981)[editovat | editovat zdroj]

Přelom nastal v roce 1981. Frida a Benny požádali o rozvod. Plánované turné se již neuskutečnilo a skupina se rozhodla natočit alespoň další studiovou desku, The Visitors. Na albu se nacházel jeden hit One Of Us. Jednalo se o poslední řadové album před rozpadem skupiny a zároveň o historicky první album vydané na kompaktním disku (1982).[4]

Poslední nahrávky a rozpad (1982)[editovat | editovat zdroj]

V roce 1982 skupina slavila 10 let svého trvání. V květnu téhož roku začala nahrávat deváté album, na konci srpna bylo nahrávání přerušeno z důvodu vyčerpání energie. Bylo dokončeno šest nových písní, „You Owe Me One“, „Just Like That“, „I Am The City“, „Cassandra“, „Under Attack“ a „The Day Before You Came“. V říjnu téhož roku byl vydán singl The Day Before You Came - Cassandra. V listopadu 1982 vydala dvojité album největších hitů The Singles - The First Ten Years, doprovázené posledním propagačním turné Abby po Německu a Anglii. Jedenáctého prosince 1982 ABBA naposledy vystoupila v TV pořadu „Late Late Breakfast Show“ přenášeným živě přes satelit ze Stockholmu do Londýna. Na počátku roku 1983 vyšel poslední singl Under Attack - You Owe Me One a po něm ABBA dává „dočasnou přestávku“, která se protáhla až do dnešních dní. Poté Agnetha s Fridou natočily několik sólových desek. Benny a Björn píší muzikál „Chess“. ABBA ještě jednou a naposledy veřejně vystoupila 16. ledna 1986 v TV show.

Po rozpadu (1983–současnost)[editovat | editovat zdroj]

Zájem o skupinu ABBA nastal opět v roce 1992 díky britskému duu Erasure a jejich EP ABBA-Esque, které dosáhlo prvního místa v mnohých hitparádách. Tento hold Abbě probudil nebývalý zájem o originální nahrávky, což vedlo k vydání multiplatinového alba ABBA Gold a roku 1993 také alba More ABBA Gold. Od té doby vycházejí další nové kompilace nejúspěšnějších skladeb, z nichž ta nejobsáhlejší Thank You For The Music, obsahující čtyři CD, obsahuje i velké množství raritního materiálu.

Na počátku 21. století se zájem o skupinu začal opět obnovovat. V létě 2008 měl premiéru filmový přepis úspěšného muzikálu Mamma Mia!Meryl Streepovou v hlavní roli, obsahující největší hity skupiny. Muzikál se hraje po celém světě od roku 1999. Poté zpěvačka Madonna přišla s hitem „Hung Up“ postaveným na úryvcích z písně „Gimme! Gimme! Gimme!“. V roce 2018 skupina oznámila, že nahrála nové písně „I Still Have Faith In You“ a „Don't Shut Me Down“, které byly zveřejněny v roce 2019.

Voyage (2021)[editovat | editovat zdroj]

Na začátku září roku 2021, po téměř 40 letech, podala skupina ABBA informace o vzniku svého nového alba. Obsahuje celkem 10 skladeb, mimo jiné nové písně „I Still Have Faith In You“ a „Don't Shut Me Down“. První z těchto písní podle Ulvaeuse pojednává o členech skupiny.

Album Voyage (Cesta) vyšlo 5. listopadu 2021 a bude doprovázeno sérií koncertů, na kterých vystoupí počítačově zpracované omlazené verze členů skupiny jako hologramy.[5]Tyto koncerty se odehrávají v ABBA Aréně v Londýně.

Sólové kariéry[editovat | editovat zdroj]

Premiéra filmu Mamma Mia! ve Stockholmu (4. 7. 2008): B. Andersson první zleva, A. Fältskog pátá zleva, vedle ní vpravo A. Lyngstad, B. Ulvaeus druhý zprava

Ještě za existence Abby vydala první sólovou desku v angličtině Frida (Anni-Frid). Pod producentským dohledem Phila Collinse nahrála rockovější album Something's Going On (1982) s hitem I Know There's Something Going On. O dva roky později přišlo album Shine (1984), kterým se zpěvačka odklonila od popu. V roce 1996 vydala švédsky zpívanou kolekci Djupa Andetag, která v severských zemích zaznamenala velký úspěch. Frida se chystala natočit album také v anglické verzi. Tomu však zabránily tragické události v osobním životě. Při autonehodě zemřela zpěvaččina dcera a její manžel zemřel na rakovinu. Frida se pak stáhla z veřejného života a nepodnikala žádné aktivity. Až v roce 2002 natočila novou píseň – duet s operní zpěvačkou Filippou Giordano. O rok později spolupracovala na singlu zpěváka Dana Daniela, který udělal novou verzi hitu Abby I Have a Dream. Zatím poslední hudební počin vytvořila Frida v roce 2004 pro autorské album Jona Lorda ze skupiny Deep Purple. Její píseň nese název The Sun Will Shine Again.

Agnetha Fältskog se spojila s producentem Mikem Chapmanem a v roce 1983 vydala album s názvem Wrap Your Arms Around Me. Následující desky Eyes Of a Woman (1985) a I Stand Alone (1987) měly spíše lokální úspěch. Poté se zpěvačka stáhla do soukromí a na veřejnosti se objevovala už jen sporadicky. Teprve v roce 2004 se po sedmnácti letech přihlásila s albem My Colouring Book, na kterém nazpívala své oblíbené coververze. Album i singl If I Thought You´d Ever Change Your Mind zaznamenaly úspěch v mnoha zemích včetně Velké Británie. V roce 2013 vydala album s název A, které opět obsahovalo originální tvorbu.

Benny Andersson a Björn Ulvaeus se po rozpadu skupiny věnují komponování muzikálů a písní pro jiné interprety. Největší ohlas měl jejich muzikál The Chess (1984) v polovině 80. let s hity One Night In Bangok a I Know Him So Well. Za zmínku stojí také hudební zpracování historického příběhu ze švédských dějin Kristina från Duvemåla (1995).

Členové[editovat | editovat zdroj]

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Diskografie ABBY.

Studiová alba[editovat | editovat zdroj]

Sedmé studiové album Super Trouper

Kompilace (výběr)[editovat | editovat zdroj]

Singly (výběr)[editovat | editovat zdroj]

Písně[editovat | editovat zdroj]

 • "People Need Love", "He Is Your Brother" (1972)
 • "Ring, Ring", "Another Town, Another Train", "Nina, Pretty Ballerina", "Love Isn't Easy (But It Sure Is Hard Enough)" (1973)
 • "Waterloo", "Hasta Mañana", "Honey, Honey", "Dance (While The Music Still Goes On)" (1974)
 • "S.O.S", "Mamma Mia", "I Do, I Do, I Do, I Do, I Do", "Bang-A-Boomerang", "Rock Me", "So long", "I've Been Waiting For You" (1975)
 • "Fernando", "Dancing Queen", "Money, Money, Money", "Knowing Me Knowing You", "That's Me", "When I Kissed the Teacher" (1976)
 • "Eagle", "The Name Of The Game", "Take A Chance On Me", "Thank You For The Music", "One Man, One Woman" (1977)
 • "Summer Night City" (1978)
 • "Chiquitita", "Does Your Mother Know", "As Good As New", "I Have A Dream", "Voulez-Vous", "Angeleyes", "Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight)" (1979)
 • "The Winner Takes It All", "Super Trouper", "Happy New Year", "Lay All Your Love On Me", "On And On And On" (1980)
 • "Slipping Through my Fingers", "One Of Us", "Head Over Heels", "When All Is Said And Done", "The Visitors (Crackin' Up)" (1981)
 • "Cassandra", "The Day Before You Came" (1982)
 • "Under Attack" (1983)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • OLDHAM, Andrew; CALDER, Tony; IRWIN, Colin. ABBA = ABBA, the name of the game. Překlad Alena Šmídová. Praha: BB art, 1998. ISBN 80-86070-51-4. 
 • PALM, Carl Magnus. ABBA. Příběh superskupiny. Překlad Jaroslav Bojanovský. Praha: Volvox globator, 2009. ISBN 978-80-7207-734-2. 

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. An Aussie / ABBA Love Doc is a Case Study in 'How Local Can Trump Global.' PLUS: Screen Australia's $15+ Million for Docs - DocumentaryTelevision.com [online]. 27 March 2013 [cit. 2016-08-29]. Dostupné online. 
 2. We're still thinking ABBA for the music, 40 years after Eurovision Telegraph
 3. MOSKOWITZ, David V. The 100 Greatest Bands of All Time: A Guide to the Legends Who Rocked the World. [s.l.]: GREENWOOD Publishing Group Incorporated, 31 October 2015. Dostupné online. ISBN 978-1440803390. S. 1. 
 4. And 25 Years Ago Philips Introduced the CD [online]. GeekZone, 2007-08-17 [cit. 2021-09-06]. Dostupné online. 
 5. GÖTH, Jindřich. ABBA vydá po 40 letech nové album, na turné se vydají hologramy. iDnes.cz [online]. Mafra, 2021-09-02 [cit. 2021-09-02]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]