Björn Ulvaeus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Björn Ulvaeus
Björn Ulveaus v roce 2015.
Björn Ulveaus v roce 2015.
Základní informace
Narození25. dubna 1945 (76 let)
Göteborg, Švédsko Švédsko
Žánryfolk, pop music
Povolánítextař, hudební skladatel, zpěvák, producent, kytarista, spisovatel
Nástrojekytara, mandolína, bendžo
Aktivní roky1963
VydavatelPolar Music
Příbuzná témataABBA, Benny Andersson
OceněníLitteris et Artibus (1999)
International Swede of the Year
Manžel(ka)Agnetha Fältskog (1971–1980)
DětiLinda Ulvaeus
Christian Ulvaeus
PodpisPodpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Björn Kristian Ulvaeus (* 25. dubna 1945 Göteborg) je švédský textař, hudební skladatel, zpěvák, producent, kytarista, spisovatel a bývalý člen světoznámé skupiny ABBA (1972–1983). Od roku 1966 nepřetržitě spolupracuje se svým přítelem a kolegou Bennym Anderssonem. S ním také napsal a zkomponoval muzikály Šachy (1984), Kristina från Duvemåla (1995) a Mamma Mia! (1999). V roce 2008 spoluprodukovali film Mamma Mia!, který se roku 2018 dočkal pokračování s názvem Mamma Mia! Here We Go Again. Björn Ulvaeus si v obou filmech i zahrál, zajímavostí však je, že pokaždé jinou postavu – ve filmu Mamma Mia! se objevil jako host na oslavě převlečený za satyra a v Mamma Mia! Here We Go Again ztvárnil profesora na univerzitě.

V posledních letech kritizuje volné stahování děl chráněných autorským právem na internetu. Dále je významným členem organizace Humanisterny, která je švédským zástupcem v Mezinárodní humanistické a etické unii (International Humanist and Ethical Union).

Profesní život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Göteborgu, ale v dětství se s rodiči přestěhoval do Västerviku, kde vyrůstal. Na svou první kytaru začal hrát v jedenácti letech a již na základní škole spoluzaložil kapelu West Bay Singers. Roku 1963, kdy již měli uzavřený kontrakt s labelem Polar Music, došlo k přejmenování kapely na Hootenanny Singers. Po základní vojenské službě, kterou ukončil v roce 1967, studoval jeden semestr na stockholmské Lundově univerzitě obchod a právo, ovšem rozhodl se pro hudební kariéru.

V období 1966–1969 společně s Bennym Anderssonem psali a komponovali pro Bennovu formaci Hep Stars a jiné švédské umělce. Poté začali koncertovat společně pod názvem Benny & Björn, což se projevilo ve vydání prvního alba Lycka v roce 1970. O dva roky později 1972 byla založena kapela ABBA, poté co se rozhodli spojit se zpěvačkami Agnethou a Anni-Fridou. Jejich první vzájemné setkání proběhlo již v březnu 1969 během televizního natáčení nostalgického klipu, kdy Björn poznal zpěvačku-skladatelku Agnethu Fältskog a jen několik týdnů předtím se Benny seznámil se svojí budoucí ženou Anni-Fridou Lyngstadovou.

Následovala úspěšná desetiletá spolupráce v hudební skupině ABBA (19721982), která vstoupila v širší celosvětovou známost vítězstvím Velké ceny Eurovize v Brightonu roku 1974 s písní Waterloo. V roce 1983 se kapela dohodla na odpočinku. V letech 19831984 Björn a Benny pracovali na muzikálu Šachy. Po muzikálu Šachy Björn s Bennym vytvořili nový projekt Gemini se švédskou pěveckou dvojicí Karin & Anders Glenmark a vznikla dvě alba Gemini (1985) a Geminism (1987). 16. ledna 1986 po tříleté odmlce skupina ABBA ještě jednou a naposledy veřejně vystoupila ve švédské televizi. Poté již ke sjednocení nikdy nedošlo, oficiálně se však skupina nikdy nerozpadla. V roce 1993 Björn a Benny složili a nahráli popové album Shapes pro švédskou zpěvačkou Josefin Nilsson. Poté pokračovali v psaní a komponování muzikálů Kristina från Duvemåla (1995) a zatím posledního Mamma Mia! (1999), který je založený na písních ABBY.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

6. července 1971 se oženil se zpěvačkou Agnethou Fältskogovou. Z manželství vzešly dvě děti, dcera, pozdější zpěvačka Linda Ulvaeus (nar. 1973), a syn Peter Christian Ulvaeus (nar. 1977). V prosinci 1978 následoval rozvod, přesto došlo k dohodě, že oba dva budou nadále spolupracovat v hudební skupině.

Roku 1981 se Björn podruhé oženil s hudební publicistkou Lenou Kallersjövou, se kterou má další dvě dcery, Emmu (nar. 1982) a Annu (nar. 1986). V období 1984–1990 žil s rodinou ve Spojeném království, kde založil s bratrem IT-firmu. V současnosti bydlí s rodinou ve Stockholmu.

Je také jedním ze čtyř spolumajitelů společnosti NoteHead, která produkuje hudební notový program Igor Engraver.

Obvinění z daňového úniku[editovat | editovat zdroj]

Ve Švédsku čelil obvinění z daňového nedoplatku 87 miliónů švédských korun, protože měl část zisků „prát“ přes offshorový daňový ráj na ostrově Man. Ačkoliv Ulvaeus s rozhodnutím nesouhlasil, částku zaplatil, aniž by došlo k obvinění.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Björn Ulvaeus na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]