Litteris et Artibus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Litteris et Artibus
Licová strana vyznamenání
Licová strana vyznamenání
Stát ŠvédskoŠvédsko Švédsko
Způsobilost občané Švédska
Uděluje se za zásluhy o rozvoj kultury, především hudby, dramatického umění a literatury
Status dosud udíleno
Popis zlatá medaile se stuhou
Rubová strana vyznamenání

Litteris et Artibus je švédská královská medaile. Vyznamenání zřídil v roce 1853 Karel XV., který v té době byl korunním princem (vládl v letech 1859–1872). Vyznamenání je udělováno lidem, kteří se významně zasloužili o rozvoje kultury, především hudby, dramatického umění a literatury.[1]. Na lícové straně medaile je vždy portrét právě vládnoucího švédského panovníka, zatímco rubová strana obsahuje latinský nápis „Litteris et artibus“ („literatuře a umění“)

Mezi vyznamenané patří např. režiséři a režisérky Bo Widerberg, Jan Troell nebo Pernilla Augustová, herečky a herci Greta Garbo, Bibi Anderssonová, Mona Malmová, Ingvar Hirdwall nebo Sven Wollter, zpěvák a skladatel Björn Ulvaeus ze skupiny ABBA nebo zpěvačka Marie Fredrikssonová ze skupiny Roxette, spisovatelka Astrid Lindgrenová, spisovatel Henning Mankell a mnoho dalších významných osobností švédského uměleckého a kulturního života.

Vybraní držitelé vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Litteris et Artibus na anglické Wikipedii.

  1. King awards medals [online]. Sverige Kungahus (Švédský královský dvůr) [cit. 2020-02-09]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-02-19. 
  2. Penn Library exhibitions Marian Anderson: A Life in Song [online]. [cit. 2015-02-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-02-20. 
  3. People, Jan. 11, 1937. Time. 11 Jan 1937. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-11-03. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]