Marie-Esméralda Belgická

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Princezna Marie-Esméralda
Lady Moncada
Portrét
Úplné jménofrancouzsky: Marie-Esméralda Adelaide Lilian Anne Léopoldine
nizozemsky: Maria-Esmeralda Adélaïde Liliane Anne Léopoldine
německy: Maria-Esmeralda Adelheid Liliane Anna Leopoldine
Narození30. září 1956 (67 let)
Zámek Stuyvenberg, Laeken, Brusel, BelgieBelgie Belgie
Sňatek1998
ManželSalvador Moncada
PotomciAlexandra Moncada
Leopoldo Moncada
RodBelgičtí
OtecLeopold III. Belgický
MatkaMary Lilian Baels
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Belgická královská rodina
Belgická královská rodina

Král Albert II.
Královna Paola


Princezna Marie-Esméralda Belgická, lady Moncada (* 30. září 1956) je členka belgické královské rodiny. Je tetou krále Filipa Belgického a Jindřicha, velkovévody Lucemburského. Princezna Marie-Esméralda je novinářka, autorka a dokumentaristka. Je také ekologickou aktivistkou a bojovnicí za práva žen a práva původních obyvatel.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Princezna Marie-Esméralda je nejmladší dítě zesnulého krále Leopolda III. Belgického a jeho druhé manželky Lilian Baels, princezny z Réthy.[1] Jejími úplnými sourozenci jsou princ Alexandr Belgický a princezna Marie-Christine Belgická. Mezi její nevlastní sourozence patří zesnulý král Baudouin Belgický, bývalý král Albert II. Belgický (který je také jejím kmotrem) a zesnulá velkovévodkyně Josefína Šarlota Lucemburská z manželství jejího otce s jeho první manželkou, královnou Astrid.

Princezna Marie-Esméralda Belgická se 5. dubna 1998 v Londýně provdala za sira Salvadora Moncadu, hondurasko-britského farmakologa. Mají spolu dceru Alexandru Leopoldine Moncadu (* 4. srpna 1998, Londýn) a syna Leopolda Daniela Moncadu (* 21. května 2001, Londýn).

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Princezna Marie-Esméralda je novinářka a spisovatelka, píšící pod jménem Esméralda de Réthy. Po studiu práv na Université Saint-Louis - Bruxelles vystudovala žurnalistiku na Université catholique de Louvain v Nové Lovani a poté se přestěhovala do Paříže, kde se věnovala své kariéře, když pracovala na volné noze pro mezinárodní časopisy. Její kniha Christian Dior, the Early Years 1947-1957 se zaměřila na kariéru Christiana Diora a byla vydána v roce 2001 nakladatelstvím Vendome Press. Esméralda poté napsala několik knih o svém zesnulém otci, králi Leopoldovi III., s použitím archivního materiálu, jako jsou dopisy a fotografie. Její kniha Léopold III, mon père vyšla v roce 2001, v roce 2006 následovala kniha Leopold III photographe, obě vydalo nakladatelství Racine. V těchto knihách spíše než o belgické královské rodině (Racine) píše o expedicích svého otce a jeho vášni pro přírodu, vědu a fotografii. O rok později se její matka Lilian stala tématem knihy Lilian, une princesse entre ombres et lumière, kterou napsala spolu s Patrickem Weberem (Racine). V roce 2014 napsala s Christophem Vachaudezem o svých prarodičích knihu Albert a Elisabeth (Racine).[2] Ve stejném roce vydala Esméralda knihu o nositelkách Nobelovy ceny míru nazvanou Femmes prix Nobel de la Paix (Avant-Propos).[3]

Dokumentární filmy[editovat | editovat zdroj]

Natočila tři dokumentární filmy režírované Nicolasem Delvaulxem a vysílané belgickým kanálem RTBF: Leopold III., můj otec, Po stopách krále Alberta a královny Alžběty, mých prarodičů (2014), a Virunga (2016).

Autorka[editovat | editovat zdroj]

 • Christian Dior, the early years 1947-1957. Vendome Press, New York, 2001.
 • Léopold III, mon père. Editions Racine, 2001.
 • Léopold III photographe. Editions Racine, 2006.
 • Terre. Editions Racine, 2011.
 • S Patrickem Weberem. Lilian, une princesse entre ombre et lumière. Editions Racine, 2012.
 • S Christophem Vachaudezem. Albert et Elisabeth. Editions Racine, 2014.
 • Femmes prix Nobel de la Paix. Editions Avant-Propos, 2014.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

 • Léopold III mon père. 90minutový dokument Nicolase Delvaulxe pro RTBF.
 • Sur les pas du roi Albert Ier et de la reine Elisabeth mes grands-parents (2014) 140minutový dokument Nicolase Delvaulxe pro RTBF.
 • Virunga, de l’espoir pour tout un peuple od Nicolase Delvaulxe.

Aktivismus[editovat | editovat zdroj]

Otázky životního prostředí[editovat | editovat zdroj]

Princezna Marie-Esméralda věnuje čas otázkám životního prostředí. Přednesla mnoho přednášek a napsala mnoho článků a také knihu s názvem Terre, agissons pour la planete, il n'est pas trop tard (Země – jednejte hned, abyste zachránili naši planetu. Není příliš pozdě), která se zabývá důležitostí ochrany životního prostředí. Zúčastnila se významných kampaní, jako je Antarctica Greenpeace v roce 2015. Ve svém dokumentu Virunga s Nicolasem Delvaulxem v roce 2016 zdůrazňuje význam parku kvůli jeho výjimečné rozmanitosti a udržitelnému rozvoji. Marie-Esméralda je od smrti svého otce v roce 1983 prezidentkou Fondu krále Leopolda III. pro průzkum a ochranu přírody.

Princezna Marie-Esméralda byla zatčena v Londýně v Anglii dne 10. října 2019 poté, co se připojila k protestu Extinction Rebellion (XR) na Trafalgar Square, ale později byla propuštěna bez obvinění. Řekla: "Čím více lidí ze všech částí společnosti protestuje, tím větší bude dopad."[4]

Práva žen[editovat | editovat zdroj]

Marie-Esméralda se účastní mnoha konferencí o právech žen. V prosinci 2013 se zúčastnila feministické hry v Bruselu nazvané Blessées à mort (Zraněná k smrti), kterou napsala italská autorka Serena Dandini.[5] Na pódiu přečetla monolog s názvem Fleur de Lotus (Lotosový květ). V březnu 2015 se po boku Eve Enslerové zúčastnila fóra nazvaného Jump na mezinárodní podporu genderové rovnosti.[6]

Práva původních obyvatel[editovat | editovat zdroj]

V roce 1989 podpořila kampaň náčelníka Raoniho na ochranu Amazonského pralesa s pomocí mezinárodně uznávaného zpěváka Stinga. Král Leopold se s Raonim setkal v roce 1964. V roce 2011, když se konala Europalia Brasil, se Marie-Esméralda setkala s delegací indiánů Mehinako. Následující rok indiáni Mehinako uctili památku zesnulého krále Leopolda III. v parku Xingu zvláštní ceremonií. V prosinci 2015 se Marie-Esméralda na COP21 v Paříži setkala se členy kmene Kichwa ze Sarayaku v Ekvádoru. Fond Leopolda III. financoval jeden z jejich projektů. V červenci 2016 princezna navštívila kmen Xerente v Porteiře v Brazílii. Během tradičního obřadu se jí dostalo speciálního přivítání.[7] V Brasílii oficiálně otevřela výstavu fotografií svého otce. V přítomnosti slavného indiánského náčelníka Alvara Tukana přednesla projev, ve kterém zdůraznila důležitost ochrany a prosazování práv domorodců. V prosinci 2016 se na COP22 v Marrákeši zúčastnila některých akcí pořádaných mezinárodní asociací WECAN. Jejich cílem je podporovat domorodé ženy, které chrání životní prostředí.[8] V září 2017 se Marie-Esméralda stala patronkou kampaně za Amazonský prales, kterou zahájila asociace Movement Actions po celém světě.

Problémy související se zdravím[editovat | editovat zdroj]

Je také patronkou Nadace princezny Lilian, která byla založena v roce 1958 její zesnulou matkou.[9] Jejím původním cílem bylo poslat belgické děti do Spojených států, pokud měly vážné srdeční onemocnění a potřebovaly operaci. V sedmdesátých letech se nadace zaměřila na pořádání vědeckých setkání na vysoké úrovni. Od smrti princezny Lilian nadace vytvořila hostující profesuru. V roce 2008 vystoupila na konferenci o duševním zdraví a pohodě v Bruselu. Marie-Esméralda je čestnou prezidentkou Care Belgium. Do roku 2017 byla čestnou prezidentkou Delphusu, sdružení, které každoročně nabízí autistickým dětem týden asistované terapie s delfíny.

Předkové[editovat | editovat zdroj]

 
 
 
 
 
Leopold I. Belgický
 
 
Filip Belgický
 
 
 
 
 
 
Luisa Marie Francouzská
 
 
Albert I. Belgický
 
 
 
 
 
 
Karel Antonín Hohenzollernsko-Sigmaringenský
 
 
Marie Luisa Hohenzollernská
 
 
 
 
 
 
Josefína Bádenská
 
 
Leopold III. Belgický
 
 
 
 
 
 
Maxmilián Josef Bavorský
 
 
Karel Teodor Bavorský
 
 
 
 
 
 
Ludovika Bavorská
 
 
Alžběta Gabriela Bavorská
 
 
 
 
 
 
Michal I. Portugalský
 
 
Marie Josefa Portugalská
 
 
 
 
 
 
Adelaida z Löwenstein-Wertheim-Rosenbergu
 
Marie-Esmeralda Belgická
 
 
 
 
 
Leopold III. Belgický
 
 
Julius Ludovicus Baels
 
 
 
 
 
 
Mary Lilian Baels
 
 
Henri Baels
 
 
 
 
 
 
Leopold III. Belgický
 
 
Delphina Alexandrina Mauricx
 
 
 
 
 
 
Mary Lilian Baels
 
 
Mary Lilian Baels
 
 
 
 
 
 
Leopold III. Belgický
 
 
Adolphe Auguste De Visscher
 
 
 
 
 
 
Mary Lilian Baels
 
 
Anne Marie de Visscher
 
 
 
 
 
 
Leopold III. Belgický
 
 
Alice Victoria Céline Opsomer
 
 
 
 
 
 
Mary Lilian Baels
 

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Princess Marie-Esméralda of Belgium na anglické Wikipedii.

 1. H R H Princess Liliane of Belgium. www.telegraph.co.uk [online]. [cit. 2021-12-11]. Dostupné online. 
 2. Albert et Elisabeth. Éditions Racine [online]. 2015-08-11 [cit. 2021-12-11]. Dostupné online. (francouzsky) 
 3. Femmes prix Nobel de la paix. www.avantpropos.eu [online]. [cit. 2021-12-11]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-12-11. (francouzsky) 
 4. Extinction Rebellion: James Brown denies plane nuisance charge. BBC News. 2019-10-12. Dostupné online [cit. 2021-12-11]. (anglicky) 
 5. RÉGINE. Esmeralda de Belgique à la soirée “Blessées à mort” – Noblesse & Royautés [online]. [cit. 2021-12-11]. Dostupné online. (francouzsky) 
 6. Her Royal Highness Princess Esmeralda of Belgium [online]. 2016-09-19 [cit. 2021-12-11]. Dostupné online. (anglicky) 
 7. ANHANGUERA, Do G1 To com informações da TV. Princesa da Bélgica visita aldeia e é batizada por indígenas no Tocantins. Tocantins [online]. 2016-07-06 [cit. 2021-12-11]. Dostupné online. (portugalsky) 
 8. RÉGINE. Esmeralda de Belgique au Salon “Ecrire l’Histoire” – Noblesse & Royautés [online]. [cit. 2021-12-11]. Dostupné online. (francouzsky) 
 9. UK [online]. [cit. 2021-12-11]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]