Mswati III.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mswati III. Svazijský
král Svazijska
Portrét
Doba vlády28. duben 1986 – dosud (36 let)
Korunovace28. dubna 1986
Úplné jménoMakhosetive Mswati III. Dlamini Svazijský
TitulyJeho královská Výsost svazijský princ
Jeho Veličenstvo svazijský král
Narození19. duben 1968 (54 let)
Raleigh Fitkin Memorial Hospital, Svazijsko
PředchůdceSobhuza II.
Manželkamomentálně 15 žen
Potomci24 dětí
DynastieDlamini
HymnaNkulunkulu Mnikati wetibusiso temaSwati
MottoJsme silní, jsme záhadní, sami se schováme
OtecSobhuza II. Svazijský
MatkaNtombi Svazijská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mswati III. Svazijský (* 19. dubna 1968) je současný král Svazijského království. Jedná se o posledního absolutistického monarchu v Subsaharské Africe. Král si často získává pozornost mezinárodního tisku při výběru nové ženy, zejména poté, co si v roce 2004 vybral šestnáctiletou svazijskou Miss Teenage. V současné době má 15 žen.

Král je kritizován také za to, že si žije i na poměry západních zemí v luxusu ze státních peněz, přestože obyvatelé jsou obdobně jako ve většině dalších afrických zemí vesměs velmi chudí. Ve Svazijsku je navíc největší výskyt viru HIV a AIDS na světě.[zdroj?]

Mswati III. je nejmladší z 210 dětí svého otce Sobhuzy II., který měl manželek sedmdesát. Byl narozen jako Mokhosetive, což znamená „král všech národů". Vyrůstal v královské rezidenci Etjeni, kde měl chůvu sestru své matky. Vzdělání získal na královské škole Masundvwini a v roce 1970[zdroj?] na škole Lozitha Palace. Na krále Mswatiho III. byl korunován ve věku 18 let.

Král Mswati III. během tradičního tance Reed

Jeho oficiální rezidencí je Svazijský královský palác v Lobambě. V posledních letech jej podle médií musely opustit tři královy manželky. Poslední královna LaGija utekla z paláce v roce 2012 s tím, že byla roky týrána. Dvanáctá královna Nothando Dubeová byla údajně bita a týrána poté, co byla přistižena při nevěře s ministrem spravedlnosti. Mswati ji nechal unést a oženil se s ní, když jí bylo teprve 16 let.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Svazijský král si vybral čtrnáctou manželku. Svatba bude, až otěhotní. iDNES.cz [online]. 2013-09-18. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]