Lalla Salma

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lalla Salma Marocká
princezna-manželka
Portrét
Princezna lalla Salma Marocká
Doba vlády2002 – současnost
TitulyLalla, Její královská výsost
Narození10. května 1978 (45 let)
Fes
Sňatek12. října 2001
ManželKrál Mohammed VI.
Potomcikorunní princ mulaj Hassan
princezna Lalla Chadídža
DynastieAlawité
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Marocká královská rodina
Marocká královská rodina


Princezna Lalla Salma Marocká (arabsky الأميرة للا سلمى), rozená Salma Bennani (* 10. května 1978), je princezna-manželka krále Mohammeda VI. Marockého a první manželka marockého panovníka, která byla představena veřejně a jíž byl udělen královský titul.[1]

Dětství a vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Narodila se ve Fesu Hajj Abdelhamid Bennani, učiteli z Fesu.[2] Její matka Naïma, rozená Bensouda[2], zemřela, když jí byly tři roky. Od té doby ji a její sestru vychovávala babička z matčiny strany, Hajja Fatma Abdellaoui Maâne. Žila v Rabatu se svou sestřenkou Sairou, kde spolu byly často viděny na veřejnosti.[1]

Své vzdělání získala v Rabatu, kde navštěvovala soukromé školy - Lyceum Hassana II., Lyceum Moulay Youssef, a l'École Nationale Supérieure d'Informatique et d'Analyse de Systèmes.[2] Svého budoucího manžela poznala na soukromé oslavě v roce 1999. Po dokončení inženýrského studia pracovala několik let jako technik informačních služeb v ONA Group, největší soukromé holdingové firmě v zemi (která je rovněž řízená marockou královskou rodinou).

Panovnické role[editovat | editovat zdroj]

Z titulu Její Výsosti podporuje nadaci proti rakovině a Fezský festival duchovní hudby (Fez Sacred Music Festival). Setkala se s mnoha zahraničními královskými protějšky během oficiálních návštěv v Maroku, kde se ujala role jejich hostitelky, nebo též během královských setkání, například s královnou Raniou Jordánskou, Paolou Belgickou, královnou Sofií, šejchou Mozou Katarskou, norským korunním princem Haakonem Norským a korunní princeznou Mette-Marit Norskou, princeznou Maximou Nizozemskou, princeznou Mathildou Belgickou, infantkou Kristýnou Španělskou nebo princeznou Tamakado Japonskou.

V dubnu 2011 to byla právě ona, kdo reprezentoval Marocké království na svatbě prince Williama z Walesu a Catherine Middletonové. Marockého panovníka a zemi zastupovala na setkáních v Thajsku, Japonsku nebo Francii. V Maroku založila asociaci prevence rakoviny[3] a byla aktivní v programu prevence HIV/AIDS v Africe.

Absolvovala mnoho zahraničních návštěv, zúčastnila se mnoha konferencí a symposií s tématem nemoci (HIV-AIDS, rakovina) nebo ženské emancipace. Nedávno navštívila Tunisko a Saúdskou Arábii jako zvláštní vyslanec, kde diskutovala právě tyto otázky.

Sňatek a děti[editovat | editovat zdroj]

Za krále Mohammeda VI. se provdala 12. října 2001 (nikah) a 21. března 2002 (zifaf) v Dar al-Machzin v Rabatu, a při sňatku jí byl udělen osobní titul princezny s oslovením Její královská Výsost.[2] Společně mají dvě děti:

Tituly a vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

  • 1978–2002: slečna Salma Bennani (1978–2002)
  • 2002–současnost: Její královská Výsost princezna Lalla Salma

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b MOHAMMED VI & SALMA Archivováno 2. 2. 2009 na Wayback Machine. – website nettyroyal.nl
  2. a b c d The Alawi Dynasty – Genealogy – website The Royal Ark
  3. Lalla Salma Association Against Cancer – website UICC
  4. MOROCCO14. www.royalark.net [online]. [cit. 2019-08-28]. Dostupné online. 
  5. Otras disposiciones. Boletín Oficial del Estado. 2005-1-15, čís. 13, s. 1688. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Znak z doby nástupu Princezna-manželka
od 2002
Znak z doby konce vlády