Lalla Salma

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lalla Salma Marocká
princezna-manželka
Princezna lalla Salma Marocká
Princezna lalla Salma Marocká
Doba vlády 2002 – současnost
Sňatek 12. října 2001
Manžel Král Mohammed VI.
Tituly Lalla, Její královská výsost
Narození 10. května 1978
Fes, Maroko
Potomci korunní princ mulaj Hassan
princezna Lalla Chadídža
Dynastie Alawité
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Marocká královská rodina
Marocká královská rodina



Princezna Lalla Salma Marocká (arabsky الأميرة للا سلمى), rozená Salma Bennani (* 10. května 1978), je princezna-manželka krále Mohammeda VI. Marockého a první manželka marockého panovníka, která byla představena veřejně a jíž byl udělen královský titul.[1]

Dětství a vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Narodila se ve Fesu Hajj Abdelhamid Bennani, učiteli z Fesu.[2] Její matka Naïma, rozená Bensouda[2], zemřela, když jí byly tři roky. Od té doby ji a její sestru vychovávala babička z matčiny strany, Hajja Fatma Abdellaoui Maâne. Žila v Rabatu se svou sestřenkou Sairou, kde spolu byly často viděny na veřejnosti.[1]

Své vzdělání získala v Rabatu, kde navštěvovala soukromé školy - Lyceum Hassana II., Lyceum Moulay Youssef, a l'École Nationale Supérieure d'Informatique et d'Analyse de Systèmes.[2] Svého budoucího manžela poznala na soukromé oslavě v roce 1999. Po dokončení inženýrského studia pracovala několik let jako technik informačních služeb v ONA Group, největší soukromé holdingové firmě v zemi (která je rovněž řízená marockou královskou rodinou).

Panovnické role[editovat | editovat zdroj]

Z titulu Její Výsosti podporuje nadaci proti rakovině a Fezský festival duchovní hudby (Fez Sacred Music Festival). Setkala se s mnoha zahraničními královskými protějšky během oficiálních návštěv v Maroku, kde se ujala role jejich hostitelky, nebo též během královských setkání, například s královnou Raniou Jordánskou, Paolou Belgickou, královnou Sofií, šejchou Mozou Katarskou, norským korunním princem Haakonem Norským a korunní princeznou Mette-Marit Norskou, princeznou Maximou Nizozemskou, princeznou Mathildou Belgickou, infantkou Kristýnou Španělskou nebo princeznou Tamakado Japonskou.

V dubnu 2011 to byla právě ona, kdo reprezentoval Marocké království na svatbě prince Williama z Walesu a Catherine Middletonové. Marockého panovníka a zemi zastupovala na setkáních v Thajsku, Japonsku nebo Francii. V Maroku založila asociaci prevence rakoviny[3] a byla aktivní v programu prevence HIV/AIDS v Africe.

Absolvovala mnoho zahraničních návštěv, zúčastnila se mnoha konferencí a symposií s tématem nemoci (HIV-AIDS, rakovina) nebo ženské emancipace. Nedávno navštívila Tunisko a Saúdskou Arábii jako zvláštní vyslanec, kde diskutovala právě tyto otázky.

Sňatek a děti[editovat | editovat zdroj]

Za krále Mohammeda VI. se provdala 12. října 2001 (nikah) a 21. března 2002 (zifaf) v Dar al-Machzin v Rabatu, a při sňatku jí byl udělen osobní titul princezny s oslovením Její královská Výsost.[2] Společně mají dvě děti:

Tituly a vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

  • 1978–2002: slečna Salma Bennani (1978–2002)
  • 2002–současnost: Její královská Výsost princezna Lalla Salma

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b MOHAMMED VI & SALMA Archivováno 2. 2. 2009 na Wayback Machine – website nettyroyal.nl
  2. a b c d The Alawi Dynasty – Genealogy – website The Royal Ark
  3. Lalla Salma Association Against Cancer – website UICC
  4. MOROCCO14. www.royalark.net [online]. [cit. 2019-08-28]. Dostupné online. 
  5. Otras disposiciones. Boletín Oficial del Estado. 2005-1-15, čís. 13, s. 1688. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Znak z doby nástupu Princezna-manželka
od 2002
Znak z doby konce vlády