Princ William, vévoda z Cambridge

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Princ William
vévoda z Cambridge
Prince William, Duke of Cambridge.jpg
Rodné jménoWilliam Arthur Philip Louis
Narození21. června 1982 (39 let)
Londýn, Spojené království
Alma materEton College Univerzita v St Andrews
OceněníRoyal Fellow of the Royal Society (2009)
Medaile diamantového výročí královny Alžběty II.
Medaile zlatého výročí královny Alžběty II.
Řád bodláku
Podvazkový řád
ChoťCatherine, vévodkyně z Cambridge
Dětiprinc George z Cambridge
princezna Charlotte z Cambridge
princ Louis z Cambridge
RodičeCharles, princ z Walesu
princezna Diana
RodWindsorská dynastie
Příbuzníbratr Princ Harry, vévoda ze Sussexu
Funkcevévoda z Cambridge (od 2011)
následník trůnu (Earl of Merioneth; od 2021)
následník trůnu (Duke of Edinburgh; od 2021)
následník trůnu (Baron Greenwich; od 2021)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Britská královská rodina
Britská královská rodina

Jeho královská Výsost vévoda z Cambridge, jméno se všemi tituly Jeho královská Výsost princ William Arthur Philip Louis (česky Vilém Artur Filip Ludvík), vévoda z Cambridge, hrabě ze Strathearnu, baron z Carrickfergusu[1] (* 21. června 1982), je nejstarší syn Charlese, prince z Walesu, a jeho první manželky princezny Diany. Jde o druhého dědice v pořadí na britský trůn a trůny některých členských států Commonwealthu. Princ William je rytířem Podvazkového řádu a vzděláním magistr umění. Je také prezidentem Anglické fotbalové asociace.

Dne 16. listopadu 2010 oznámilo sídlo rodiny následníka trůnu Clarence House, ležící blízko Buckinghamského paláce, zasnoubení prince Williama s jeho dlouholetou přítelkyní Catherine Middletonovou. Jejich svatba se konala 29. dubna 2011 ve Westminsterském opatství.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 21. června 1982 v nemocnici Sv. Marie v Paddingtonu v Západním Londýně. Jako syn prince z Walesu se stal druhým následníkem britského trůnu. Oficiálně je oslovován "Jeho královská výsost princ William z Walesu". Je pojmenován po bratranci prince Charlese princi Williamovi z Gloucesteru, který tragicky zahynul v roce 1972. Ačkoli byl Charles o sedm let mladší, měl s Williamem velmi blízký vztah. Jako dítě byl William, dnešní vévoda z Cambridge, rodiči oslovován Wombat, Camel nebo Wills.

William byl pokřtěn 4. srpna 1982, na 82. narozeniny své prababičky královny matky, arcibiskupem z Canterbury v Buckinghamském paláci. Celkem má šest kmotrů a kmoter, mj. to jsou královnina sestřenice princezna Alexandra nebo bývalý řecký král Konstantin II.

Přes svého dědečka z matčiny strany je William potomkem krále Karla II. Stuarta. Pokud se William stane králem, bude prvním britským panovníkem po královně Anně Stuartovně, který má předky z rodu Stuartovců.

William má mladšího bratra prince Harryho, který se narodil 15. září 1984.

Své první oficiální veřejné vystoupení si odbyl během návštěvy Cardiffu 1. dubna 1991. Po přistání šel se svými rodiči do cardiffské katedrály, kde se po prohlídce podepsal do návštěvní knihy.

Podporuje fotbalový klub Aston Villa FC.

Smrt matky, princezny Diany[editovat | editovat zdroj]

Princova matka princezna Diana zemřela 31. srpna 1997 při automobilové nehodě v Paříži. Její smrt přišla krátce po tom, co Diana strávila s oběma syny prázdniny v jižní Francii. V okamžiku matčina skonu se nacházeli oba princové, William a Harry, spolu s královnou Alžbětou II. a otcem, princem Charlesem, na zámku Balmoral ve Skotsku. Jejich otec je v noci probudil a sdělil jim smutnou zprávu o matčině smrti.

Na matčině pohřbu šel William spolu s dědečkem princem Philipem, otcem, bratrem a strýcem Charlesem hrabětem Spencerem za rakví své matky od Buckinghamského paláceWestminsterskému opatství.

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

William navštěvoval nezávislé školy v jižní Anglii. Na střední školu chodil, jako většina členů britské královské rodiny, na prestižní Eton College, kde studoval zeměpis, biologii, matematiku a dějiny umění na A-level. Byl také fotbalovým kapitánem.

Jako většina mladých Britů si po ukončení studia na Etonu vzal rok přestávky (angl. tzv. gap year). Stal se členem britské armády a účastnil se cvičení v Belize. Část tohoto roku strávil také v jižním Chile jako dobrovolník organizace Releigh International, která pomáhá mladým lidem najít jejich celý potenciál. Obrázky, jak princ William čistí záchody, obletěly celý svět.

Po roční pauze začal v roce 2001 navštěvovat Univerzitu v St Andrews ve Skotsku. Nejdříve byla jeho oborem historie umění, pak ale přešel na studium zeměpisu. Studium dokončil v roce 2005 a získal titul Master of Arts. Je to nejvyšší akademické ocenění, jakého se kdy následníkovi britského trůnu dostalo. Na univerzitě užíval jméno William Wales.

Zaměstnání pilota[editovat | editovat zdroj]

Princ William nejprve pracoval jako pilot záchranné helikoptéry Sea King u britského Královského letectva. V červenci 2015 začal létat jako pilot vrtulníku letecké záchranné služby East Anglian Air Ambulance.[2][3]

Oficiální povinnosti[editovat | editovat zdroj]

V 21 letech se jako druhý následník trůnu stal státním kancléřem (ten má za úkol zastupovat monarchu, když je v zahraničí). Poprvé takto sloužil, když byla královna na státní návštěvě v Nigérii v roce 2003.

V červenci 2005 poprvé reprezentoval královnu, a to jako královnu Nového Zélandu na oslavách konce druhé světové války v tomto členském státě Commonwealthu.

Princ je od května 2006 prezidentem Anglické fotbalové asociace.

Jako mnoho jeho předchůdců se William rozhodl sloužit v britské armádě. Dne 15. prosince 2006 graduoval na Královské vojenské akademii Sandhurst (Royal Military Academy Sandhurst).

Princ William a bývalý britský premiér David Cameron byli v roce 2010 zapletení do korupčního skandálu FIFA.[4]

Od února 2011 je plukovníkem Irské gardy.

Vztah s Catherine Middletonovou[editovat | editovat zdroj]

V roce 2005 začala média probírat princův dlouhodobý vztah s jeho přítelkyní Catherine Middletonovou, jeho spolužačkou z univerzity, se kterou se začal stýkat v listopadu nebo prosinci 2003. Catherine nebo také Kate Middletonová navštívila princovo ukončení studia na Královské vojenské akademii dne 15. prosince 2006. To bylo poprvé, co se na nějaké významné akci objevila jako host prince Williama.

Dne 14. dubna 2007 média rozšířila zprávu, že se pár rozešel na prázdninách ve Švýcarsku. V červnu 2007 se ale opět objevili spolu na večírku. V červenci se pak Catherine Middletonová zúčastnila koncertu pro zemřelou princeznu Dianu na stadionu ve Wembley. V srpnu 2007 pak média oznámila, že princ a jeho přítelkyně se usmířili a obnovili svůj vztah. V říjnu společně navštívili Williamova otce a jeho ženu Camillu, vévodkyni z Cornwallu, ve Skotsku.

Manželství a rodina[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Svatba prince Williama a Catheriny Middletonové.

V říjnu 2010 se na dovolené v Keni pár zasnoubil. V listopadu byl oznámen sňatek na pátek 29. dubna 2011.[5][6] Svatba páru se uskutečnila podle plánu pod záštitou královské rodiny a Anglikánské církve v opatství Westminster.[7][8][7].

V prosinci 2012 vévodský pár oznámil, že očekává narození prvního potomka.[9] Dne 22. července 2013 v 16:24 místního času se manželům narodil syn George Alexander Louis, který obdržel jako rodilý člen královské rodiny a budoucí následník trůnu titul "princ" a přídomek "z Cambridge" po svých rodičích. V pořadí následnictví britského trůnu a trůnu některých členských států Commonwealthu je princ George třetí. Při návštěvě Nového Zélandu v dubnu 2014 princ William naznačil, že princ George by brzy mohl mít sourozence.[10]

Dne 8. září 2014 oznámil Clarence House, že vévodkyně z Cambridge čeká druhého potomka. Dne 2. května 2015 v 8:34 místního času se manželům narodila holčička. Jmenuje se Charlotte Elizabeth Diana a v pořadí následnictví britského trůnu je čtvrtá.

Dne 4. září 2017 bylo oznámeno, že vévodkyně z Cambridge čeká třetího potomka. 23. dubna 2018 bylo oznámeno, že vévodkyně Catherine porodila chlapce, který ponese titul Jeho královská výsost princ z Cambridge. Jeho tři křestní jména byla oznámena 27. dubna a zní Louis Arthur Charles.

Tituly a jména[editovat | editovat zdroj]

Princ William hraje pólo

Tituly[editovat | editovat zdroj]

Příjmení[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1960 všichni potomci královny Alžběty II. a jejího manžela prince Phillipa užívají příjmení Mountbatten-Windsor, které kombinuje příjmení obou rodičů. Jako součást královské tradice ale William užíval během studia příjmení "Wales". Jméno "Mountbatten-Windsor" používají jenom potomci bez přímého nároku na trůn, jak královna Alžběta II. stanovila v tzv. "Letters Patent".

Budoucí tituly[editovat | editovat zdroj]

Pokud se jeho otec princ Charles stane králem, William automaticky zdědí tituly vévoda z Rothesay a vévoda z Cornwallu. Předpokládá se, že mu v tom případě bude udělen i titul princ z Walesu jako prvnímu následníkovi trůnu, ale to není automatické. Delší dobu se už spekuluje o označení "následník trůnu",[12][13][14] které podle některých názorů patří zároveň otci Charlesovi a synovi Williamovi. Královna se dosud v této věci údajně nevyjádřila.[15]

Jestliže se William jako budoucí král rozhodne vzít si jako královské jméno své první jméno, bude vládnout jako král Vilém V. (anglicky William V).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Prince William of Wales na anglické Wikipedii.

 1. Archivovaná kopie. www.officialroyalwedding2011.org [online]. [cit. 29-04-2011]. Dostupné v archivu pořízeném dne 30-04-2011. 
 2. ČTK. Princ William začal pracovat jako pilot letecké záchranné služby. Bude mít i noční. Lidovky.cz [online]. 2015-7-13. Dostupné online. 
 3. Princ William skončí jako pilot, čeká ho charita a královské povinnosti. iDNES.cz [online]. 2017-1-16. Dostupné online. 
 4. Skandál FIFA zasáhl i prince Williama. Novinky.cz. Dostupné online [cit. 2017-12-26]. (česky) 
 5. Jsem moc rád, že Kate řekla ano, svěřil se princ William. Novinky.cz. Dostupné online [cit. 2017-12-26]. (česky) 
 6. Prince William engaged to Kate Middleton, Mirror, 16. listopadu 2010. www.mirror.co.uk [online]. [cit. 17-11-2010]. Dostupné v archivu pořízeném dne 20-11-2010. 
 7. a b William a Kate si řekli své "ano", den zakončili slavnostní večeří a tancem. Novinky.cz. Dostupné online [cit. 2017-12-26]. (česky) 
 8. ON-LINE: Novomanželé William a Kate oslavují v královském paláci. Novinky.cz. Dostupné online [cit. 2017-12-26]. (česky) 
 9. Princ William a Kate očekávají potomka. Novinky.cz. Dostupné online [cit. 2017-12-26]. (česky) 
 10. George. Bude mít sourozence. Metro Praha. Duben 2014, čís. 71, s. 12. Dostupné online. ISSN 1211-7811. 
 11. Archivovaná kopie. zahranicni.eurozpravy.cz [online]. [cit. 2011-04-29]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-03-04. 
 12. Sledovali jsme ONLINE. V Londýně se oženil následník trůnu William. iROZHLAS [online]. Český rozhlas [cit. 2017-12-26]. Dostupné online. (česky) 
 13. Britové připravují novelu zákona o nástupnictví. Ve prospěch žen. iROZHLAS [online]. Český rozhlas [cit. 2017-12-26]. Dostupné online. (česky) 
 14. Princ, který umí vařit a nejstarší královská nevěsta | Lidé. Lidovky.cz [online]. 2011-04-29 [cit. 2017-12-26]. Dostupné online. 
 15. Princ Charles je rekordman v čekání na trůn. ČT24 [online]. 2011-04-20 [cit. 2022-04-22]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]