Prezident Brazílie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Prezident Brazílie
Flag of the President of Brazil.svg
Dilma Rousseffová
Úřadující
Luiz Inácio Lula da Silva

od 1. leden 2023
SídloPalácio da Alvorada
Funkční období4 roky, 2 po sobě jdoucí období
První ve funkciDeodoro da Fonseca
Vytvoření15. listopadu 1889
Webová stránkapresidencia.gov.br
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Prezident Brazílie je hlavou státu a zároveň vedoucí osobou federální exekutivy (vlády) Brazilské federativní republiky. Prezidentský systém byl v Brazílii ustanoven v roce 1889, poté co byl vojenským pučem svržen císař Pedro II. Volba prezidenta je pro občany starší 18 let v této zemi povinná.

Pravomoci[editovat | editovat zdroj]

V důsledku v Brazílii zavedeného prezidentského systému má hlava státu mnoho důležitých pravomocí. Řídí vládu, reprezentuje zemi v zahraničí, jmenuje členy vlády a se souhlasem senátu také členy Nejvyššího federálního soudu. Prezident je také vrchním velitelem ozbrojených sil.

Prezident Brazílie má také významné zákonodárné pravomoci, které mu umožňují navrhovat zákony v Národním kongresu nebo vydávat tzv. „prozatímní opatření“ (Medidas Provisórias). Tato opatření, používaná v případě nouze nebo v časové tísni, mají platnost zákona a není možné je vydávat ve všech oblastech práva (nesmí být použita ke zvýšení daní, v oblasti trestního práva, ke změně volebního zákona atd.). Platnost těchto opatření nastává okamžitě, ještě předtím než o nich hlasuje Kongres, účinná mohou být až 60 dní. Během této doby je může Kongres buď zrušit, nebo schválit. Pokud je schválí, stávají se řádným zákonem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku President of Brazil na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]