Přeskočit na obsah

Prezident Brazílie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Prezident Brazílie

Dilma Rousseffová
Úřadující
Luiz Inácio Lula da Silva

od 1. leden 2023

SídloPalácio da Alvorada
Funkční období4 roky, 2 po sobě jdoucí období
První ve funkciDeodoro da Fonseca
Vytvoření15. listopadu 1889
Webová stránkapresidencia.gov.br
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Prezident Brazílie je hlavou státu a zároveň vedoucí osobou federální exekutivy (vlády) Brazilské federativní republiky. Prezidentský systém byl v Brazílii ustanoven v roce 1889, poté co byl vojenským pučem svržen císař Pedro II. Volba prezidenta je pro občany starší 18 let v této zemi povinná.

Pravomoci[editovat | editovat zdroj]

V důsledku v Brazílii zavedeného prezidentského systému má hlava státu mnoho důležitých pravomocí. Řídí vládu, reprezentuje zemi v zahraničí, jmenuje členy vlády a se souhlasem senátu také členy Nejvyššího federálního soudu. Prezident je také vrchním velitelem ozbrojených sil.

Prezident Brazílie má také významné zákonodárné pravomoci, které mu umožňují navrhovat zákony v Národním kongresu nebo vydávat tzv. „prozatímní opatření“ (Medidas Provisórias). Tato opatření, používaná v případě nouze nebo v časové tísni, mají platnost zákona a není možné je vydávat ve všech oblastech práva (nesmí být použita ke zvýšení daní, v oblasti trestního práva, ke změně volebního zákona atd.). Platnost těchto opatření nastává okamžitě, ještě předtím než o nich hlasuje Kongres, účinná mohou být až 60 dní. Během této doby je může Kongres buď zrušit, nebo schválit. Pokud je schválí, stávají se řádným zákonem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku President of Brazil na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]