As-Sawíra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
As-Sawíra
الصويرة, ⵎⵓⴳⴰⴷⵓⵔ
As-Sawíra – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Časové pásmo UTC+0
Stát Maroko Maroko
Region Marrákéš-Safi
As-Sawíra
As-Sawíra
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 90 km²
Počet obyvatel 77 966 (2014)
Hustota zalidnění 866,3 obyv./km²
Světové dědictví UNESCO
Název lokality Medína v As-Sawíre
Typ kulturní dědictví
Kritérium ii, iv
Odkaz 753 (anglicky)
Zařazení 2001 (25. zasedání)
Správa
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

As-Sawíra (arabsky الصويرة‎‎, berbersky ⵜⴰⵙⵓⵔⵜ, také Essaouira nebo portugalsky Mogador) je přístavní město v Maroku. Leží na pobřeží Atlantského oceánu v regionu Marrákéš-Safi.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Podle archeologických průzkumů byla lokalita osídlena už v pravěku. Zdejší zátoka chráněná od moře stejnojmenným ostrovem Mogador vytváří klidný přírodní přístav, jedná se o jedno z nejlepších kotvišť při pobřeží Maroka. Kartáginský průzkumník Hanno Mořeplavec zde při své návštěvě v pátém století před naším letopočtem založil obchodní stanici. Kromě Kartáginců zde ve starověku žili i Berbeři i Římané.

Okolo počátku našeho letopočtu zde numidský král Juba II. vybudoval výrobnu tyrského purpuru, kteréžto barvivo se zde vyrábělo z ostranek sbíraných z mořských skalisek v pásmu přílivu. Barvivo sloužilo k výrobě purpurových pruhů tog římských senátorů.

V roce 1506 zde nařídil portugalský král Manuel I. Portugalský vybudování pevnosti, která byla nazvána Castelo Real de Mogador, ale ta vydržela v portugalských rukou jen čtyři roky, do roku 1510, kdy byla dobyta místními obyvateli. Mohutný rozvoj města nastal v druhé polovině 18. století, kdy se z nevýznamného městečka As-Sawíra vyvinula v živé obchodní centrum spojující Marako se Subsaharskou Afrikou i Evropou. Urbanismus a architektura opevněného přístavního města spojují evropské prvky s arabsko-muslimskými. Od roku 2001 je zdejší medína (historické centrum) zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]