Juba II.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Juba II.
Portrait Juba II Louvre Ma1886.jpg
Narození52 př. n. l. nebo 48 př. n. l.
Hippo Regius
Úmrtí23
Tipasa in Mauretania
Povoláníspisovatel, historik, politik a znalec
Manžel(ka)Kleopatra Seléné
Glaphyra
DětiPtolemus Mauretánský
Drusilla Mauretánská
RodičeJuba I
PříbuzníDrusilla of Mauretania (vnučka)
Funkcekrál
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Juba II. (50 př. n. l.23) byl berberský král Mauretánie, historik, geograf, botanik a učenec. Jeho první ženou byla Kleopatra Seléné, dcera Kleopatry VII. a Marka Antonia. Jeho otcem byl numidijdský král Juba I.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Jeho otec Juba I. spáchal roku 46 př. n. l. sebevraždu po prohrané bitvě u Thapsu (Ras Dismas), kde stál proti římskému vojevůdci Juliovi Caesarovi, po boku jeho republikánských nepřátel vedených Metellem Scipionem. Numidie se pak stala římskou provincií a jeho syn Juba II. byl zajat a vychován v Římě.

V Římě se naučil latinsky a řecky a ve svých dvaceti letech napsal historické dílo Historia Romana. Stal se oblíbencem Caesarova synovce Oktavia, s kterým se spřátelil. V následujících letech Octaviana doprovázel i na vojenských taženích, například v bitvě u Actia roku 31 př. n. l. Poté, co Octavius nastoupil na římský trůn jako císař Augustus, jmenoval Jubu králem Numidie. Ten poté patřil k nejloajálnějším římským spojencům. Na Augustovo přání se Juba II. oženil s ptolemaiovskou princeznou Kleopatrou Seléné, čímž vznikla nová říše zvaná Mauretánie (podléhající Římu), s novým hlavním městem Caesarea (dnes Cherchell, na území dnešního Alžírska). Augustus Jubu potvrdil jako jejího krále.

Juba velmi podporoval rozvoj věd a umění, výstavba Caesarey a nového města Volubilis sebou přinesla originální kombinaci antických a egyptských architektonických a sochařských tradic. Z města Tingis (dnes TangerMaroku) učinil významné obchodní centrum. Plútarchos o něm napsal, že byl „jedním z nejnadanějších vládců své doby“. Velký vliv na jeho politiku měla jeho žena Kleopatra.[1]

I jako král pokračoval Juba v literární činnosti. Sepsal jakési srovnání řeckých a římských institucí či cestovatelského průvodce po Arábii, který se stal v Římě bestsellerem. Z jeho díla se ovšem zachovaly jen zlomky. Podporoval i přírodní vědy, podle Plinia mladšího nechal vypravit přírodovědnou expedici na Kanárské ostrovy a Madeiru, udajně to byl přímo Juba II., kdo dal Kanárským ostrovům jejich současné jméno, podle toho, že výprava zde nalezla především divoké psy (canis je latinsky pes).[2]

Později (asi roku 6 př. n. l.) si vzal za ženu kappadockou princeznu Glaphyru, která se ale zamilovala do judejského tetrarchy Heroda Archelaa, a proto se s Jubou rozvedla. Následníkem trůnu se stal Jubův jediný syn Ptolemaios z Mauretánie.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Juba II | king of Numidia and Mauretania. Encyclopedia Britannica. Dostupné online [cit. 2018-06-01]. (anglicky) 
  2. Juba II. | BOTANY.cz. botany.cz [online]. [cit. 2018-06-01]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]