Přeskočit na obsah

Tetuán

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tetuán
تطوان / تطّاون / ⵜⵉⵟⵟⴰⵡⵉⵏ
Pohled na město
Pohled na město
Tetuán – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška57 m n. m.
Časové pásmoUTC+0
StátMarokoMaroko Maroko
RegionTanger-Tetuán-Al Hoceima
Tetuán
Tetuán
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel380 787 (2014)
Etnické složeníDžebalové (60%), Rífové (35%), Evropané(1%), Ostatní (4%)
Světové dědictví UNESCO
Název lokalityMedína v Tetuánu
Typkulturní dědictví
Kritériumii, iv, v
Odkaz837 (anglicky)
Zařazení1997 (21. zasedání)
Správa
StarostaMohamed Idamar
Oficiální webwww.tetouan.ma/ar/index.php
PSČ93000
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tetuán (berbersky Tiṭṭawin, arabsky تطوانTaṭwán či Tiṭwán, španělsky Tetuán, francouzsky Tétouan) je město na severu Maroka. V roce 2014 mělo 380 787 obyvatel.

Oficiálním jazykem ve městě je arabština, část obyvatelstva ovládá španělštinu nebo francouzštinu. Nejrozšířenějším náboženstvím je islám, ale je zde také malá křesťanská menšina. Mezi roky 1913 a 1956 byl hlavním městem Španělského protektorátu v Maroku.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Tetuán leží u ústí řeky Martil, čtyřicet kilometrů na jih od Ceuty (španělské africké exklávy) a šedesát kilometrů na východ od Tangeru. Tetuán se nachází severně od pohoří Ríf, z jihu a ze západu je obklopen horami. V přímém okolí města jsou sady, kde rostou pomerančovníky, mandloně, granátovníky a cypřiše.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Okolí současného města bylo sídlo již v době starověkého Říma. Tetuán hrál v historii Maroka důležitou roli jako kontaktní místo s Andalusií na druhém břehu Gibraltarského průlivu. V období následujícím po reconquistě jižní části Pyrenejského poloostrova se město stalo útočištěm mnoho Morisků, které ze Španělska vyhostil křesťanský král Filip III. Urbanismus a architektura historického města (mediny) jsou ovlivněny právě andaluskou kulturou přicházejích uprchlíků. Medina se zachovala do současnosti a od roku 1997 je zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Je to poměrně uzavřený blok budov ohraničený v minulosti 5 km dlouhou hradbou, bez výraznějších staveb v jiném slohu, než původním andaluském. Španělský vliv je možné vidět i na stavbách okolní novodobé zástavby z období španělského protektorátu.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]