Portál:Washington

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání


Flag of Washington.svg

Washington (výslovnost zvuk [ˈwɒʃɪŋtən] IPA) je stát na severozápadě Spojených států amerických. Kromě názvu nemá nic společného s hlavním městem USA, kterým je Washington, D. C. Název státu je poctou prvnímu prezidentovi USA.

Téměř 60 % populace státu žije v metropolitní oblasti Seattle, která je centrem dopravy, obchodu a průmyslu a také domovem světoznámé umělecké scény. Zbytek státu se skládá z hlubokých deštných lesů na západě, pohoří uprostřed, na severozápadě a na dálném jihozápadě a polopouští, které na východě tvoří výtečné podmínky pro zemědělství.

Celý článek

Článek

Pohled na tři vrcholky hory Mount Rainier.

Mount Rainier je velký stratovulkán 87 kilometrů jihovýchodně od města Seattle v americkém státě Washington. Jedná se o topograficky nejprominentnější horu pevninských Spojených států a Kaskádového pohoří. Její vrchol se nachází v nadmořské výšce 4392 metrů. Mount Rainier je považována za jednu z nejnebezpečnějších sopek světa, konkrétně o jednu z 16 světových sopek na Decade Listu, seznamu nejnebezpečnějších sopek světa. Kvůli obrovskému množství vody, které udržují místní ledovce, by případná erupce uvolnila masivní lahary, jejichž výsledkem by bylo zatopení celého údolí řeky Puyallup a města Tacoma.

Celý článek

Město

Pohled na čtvrť Arrowhead.

Kenmore (občas nazýváno také Kenmore by the Lake) je město v okrese King v americkém státě Washington, na severním pobřeží Washingtonova jezera. Jedná se o mix tzv. bedroom community, tedy obce, odkud většina obyvatel dojíždí za prací do sousedních velkoměst, populárního útočiště provozovatelů outdoorových aktivit a sladkovodního průmyslového přístavu. Ve městě se nachází největší americké hydroplánové komerční letiště Kenmore Air Harbor, Bastyr University, několik parků a přístavišť na pobřeží jezera a také přístup k turistické a cyklistické stezce Burke-Gilman Trail a okresnímu systému cyklostezek. Dále se zde nachází Státní park svatého Eduarda, kde se nachází bývalý kněžský seminář. Město má svou oficiální květinu, jíž je dahlia, oficiálního ptáka volavku velkou a oficiální vždyzelenou rostlinu pěnišník. Roku 2010 ve městě žilo 20 460 obyvatel.

Celý článek

Doprava

Vlak Coast Starlight.

Coast Starlight je osobní vlak provozovaný železniční společností Amtrak na západním pobřeží Spojených států amerických. Spojuje King Street Station v Seattlu s Union Station v Los Angeles po trase dlouhé 2 216 kilometrů. Název spoje vznikl sloučením jmen dvou vlaků bývalé železnice Southern Pacific Railroad, a to Coast Daylight a Starlight.

Mezi Seattlem a Los Angeles zastavuje spoj také na důležitých stanicích v Portlandu, Eugene, Sacramentu, Emeryville (San Francisco), Oaklandu, San Jose, San Luis Obispo a v Santa Barbaře.

V roce 2011 využilo služeb vlaku více než 425 tisíc cestujících, což je zhruba čtyřprocentní pokles oproti předchozímu roku. Celkový výnos pak činil necelých 40 milionů dolarů, což bylo o sedm procent méně.

Celý článek

Dědictví

Dílo Paula Kana zobrazující indiánský tábor ve Fort Colville.


Fort Colville bylo obchodní středisko postavené Společností Hudsonova zálivu u Kettle Falls na řece Columbii, jen několik kilometrů západně od nynější obce Colville, v americkém státě Washington. Společnost jej postavila roku 1825 jako náhradu za do té doby regionální obchodní středisko Spokane House, které se nacházelo příliš daleko od řeky Columbie. Své jméno získalo po Andrewu Colvillovi, londýnskému guvernérovi Společnosti, a bylo částí Columbijského okrsku teritoria patřícího Společnosti. Také se jednalo o důležitou zastávku na trase York Factory Express spojující Fort Vancouver a York Factory na Hudsonově zálivu. Fort Colville bylo druhé nejdůležitější středisko Společnosti v oblasti, právě po Fort Vancouveru.


Celý článek

Obrázek

Grand Coulee Dam Panorama Smaller.jpg
Panorama přehrady Grand Coulee.

Chráněná území

Jedno z jezer na území divočiny.

Divočina Indian Heaven je chráněné území v národním lese Gifforda Pinchota na jihozápadě amerického státu Washington. Jedná se o území, které bylo a stále je kulturně velice důležité pro místní indiány, kteří jej nazývali „Sahalee Tyee“. V posledních 9 tisících letech jej využívaly kmeny Jakimů, Klikitatů, Uasků, Uišramů a Jumatilů ke sběru plodů, rybaření a lovu zvěře.


Celý článek

Kategorie

Fauna a flora

Jedle plstnatoplodá.

Jedle plstnatoplodá (Abies lasiocarpa) je druh jedle ze západu Severní Ameriky vyskytující se v horách Yukonu, Britské Kolumbie, Alberty, jihovýchodní Aljašky, Washingtonu, Oregonu, Idaha, západní Montany, Wyomingu, Utahu, Colorada, Nového Mexika, Arizony a severozápadní Kalifornie. Nachází se ve velkých nadmořských výškách, na severu svého rozšíření mezi 300 a 900 metry nad mořem, na jihu mezi 2 400 a 3 650 metry nad mořem, většinou na úrovni nebo těsně pod úrovní hranice lesa.

Celý článek
Portál byl založen 7. listopadu 2010 uživatelem Lightning 563.