Portál:Černá Hora

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie


e

Portál:Černá Hora Černá Hora je malý stát, který se nachází na západě Balkánu, na pobřeží Jaderského moře. Její nezávislost byla obnovena roku 2006. Má rozlohu 13 812 km², na kterých žije 616 000 obyvatel. Jejím hlavním městem je Podgorica. Sousedí na západěChorvatskem, na severozápadě s Bosnou a Hercegovinou, na severovýchodě se Srbskem, na východěKosovem a na jihovýchodě s Albánií. Je vyhledáván turisty pro jeho bohaté přírodní a kulturní dědictví. Kromě turismu a slovanského původu obyvatelstva spojují Českou republikuČernou Horu dějiny: obě tyto země byly (v případě Černé Hory částečně) součástí Rakouska-Uherska a v roce 1916 zde proběhla vzpoura v boce Kotorské, při které byl popraven český námořník František Raš.

e

Zajímavosti

Víte, že...
...je Černá Hora jen o něco větší než Středočeský kraj?
...hlavní město Podgorica má o 30 000 méně obyvatel než Plzeň?
...v zemi se platí eurem, přestože zatím není členem Evropské unie (o členství požádala v roce 2008)?
...je Černá Hora nejmladší všemi evropskými státy uznaný státní útvar v Evropě?
...se v zemi mluví srbsky (černohorsky), ale používá se latinka?
...při vzpouře v boce Kotorské zahynulo několik Čechů?
...v listopadu 2011 došlo k prvnímu střetu reprezentačních fotbalových výběrů Černé Hory a České republiky (v rámci baráže o ME 2012)

e

Článek

Výhled z kopců

Sveti Stefan je malá vesnička v Černé Hoře, která leží na mysu, spojeném s pevninou jen úzkou píšečnou lavicí. Po celém obvodu se nacházejí oblázkové a písečné pláže, velká část z nich je ale jen pro hotelové hosty. Ostrov je omýván čistým mořem, nezřídkakdy si tu návštěvníci užívají vysokých vln. Na ostrově se nachází jeden z nejluxusnějších hotelů v Černé Hoře. Nad městečkem se nachází pravoslavný klášter Praskvica. Směrem k Budvě navazuje na Sveti Stefan městečko Miločer.
Přečtěte si celý článek!

e

Historie, památky

V Černé Hoře se vystřídalo mnoho státních útvarů a národů s jejich kulturami, díky čemuž je tento stát neobyčejně bohatý na různé památky. Dějiny Černé Hory byly často složité, situace se rychle měnila a země zažila i dost krutosti.

Víte, že...
...území Černé Hory bylo osídleno již v paleolitu?
...v neolitu přišli do země z Malé Asie Ilyrové, zvláště kmen Dalmatů, podle nichž byla pojmenována Dalmácie?
...území Černé Hory patřilo Byzantské říši?
...Černohorci bojovali v první světové válce nejdříve na straně Srbska, poté Trojdohody?
...po vzpouře v boce Kotorské v roce 1918 byl jako jeden z hlavních aktérů popraven i Čech František Rasch?
...roku 1918 se stala země součástí Jugoslávie?
...od rozpadu Jugoslávie roku 1991 byla země spojená se Srbskem a tento státní útvar se až do roku 2003 stále jmenoval Jugoslávie?

e

Lidé

Černou Horu lze označit za stát relativně multikulturní. Temperamentní Černohorci tvoří pouze 43 % obyvatel země. Zbytek Srbové (32 %), Albánci (5 %), zbylých 20 % jsou jiné národnosti. Odhaduje se, že každý druhý Černohorec žije mimo Černou Horu. 58 % obyvatel země jsou pravoslavného vyznání, římských katolíků je v zemi 18 %. 16 % jsou muslimové. V zemi je velmi malý počet ateistů, dohromady s lidmi jiného než výše řečených vyznání tvoří 8 % obyvatelstva. Oficiálně se jazyk Černohorců zatím považuje za dialekt srbštiny, ale uvažuje se o přejmenování na název „černohorština“ nebo „mateřský jazyk“.

e

Turismus

Černá Hora je zatím mnohem méně poznaná, navštěvuje ji méně turistů a ceny jsou zde obvykle levnější než v sousedním Chorvatsku. Na druhé straně je zde horší infrastruktura, obecně méně kvalitní ubytování, obchody a služby, dále také nepravidelné a nepříliš kvalitní autobusové spojení. Na druhou stranu ale lze využít poměrně levných služeb taxi. V zemi je jen několik kilometrů železnice. V zemi se platí eurem, přičemž ceny na pobřeží zhruba odpovídají českým cenám v běžných samoobsluhách.

Věděli jste, že...
...Hotel Splendid v Budvě je považován za nejluxusnější hotel na Balkáně?
...Černá Hora již má svoje aerolinie Montenegro Airlines?
...oblíbeným nápojem turistů je pivo Nikšičko?

e

Města

Kotor
Ulcinj
Bečići
Sveti Stefan
Herceg Novi
Budva

e

Souvisejí portály

Balkán
Sousední země

e

Pomozte nám rozšířit

Podgorica
Cetinje
Černohorština
Černohorci
Ivan Crnojević
Petr II. Petrović-Njegoš

Toto jsou jen některé příklady, o Černé Hoře je na české Wikipedii zatím málo článků. Na některých sám pracuji, ale budu vděčný, pokud kdokoli pomůže.

e Děkuji za návštěvu! Chcete spolupracovat na portálu o Černé Hoře? Napište do diskuse! Obzvláště uvítám nové články o Černé Hoře.
Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Černá Hora}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.