Ulcinj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ulcinj
Red pog.svg
Ulcinj
Lokalizace města
Ulcinj - pohled na nové město a pláž z hradeb starého

Ulcinj (albánsky Ulqin, italsky Dulcigno) je město na jihu Černé Hory, blízko Skadarského jezera a hranic s Albánií. Leží na mořském pobřeží a má 10 828 obyvatel. Je velmi vyhledávaným místem pro letní dovolenou; přes 10 km dlouhá velká pláž slouží částečně jako letovisko. Ve městě se nacházejí lázně[zdroj?] a mnoho památek. Vzhledem k blízkosti Albánie je zde silnější albánský vliv (61,5% obyvatel města jsou Albánci).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ulcinj - staré město

Historici odhadují, že bylo město založeno před 2 500 lety - jedná se tedy o jedno z nejstarších měst v Černé Hoře. Založili jej Ilyrové. Ve městě se pak vystřídali Řekové a Římané. V roce 444 bylo zničeno zemětřesením, ale bylo brzy znovu obnoveno. Poté patřilo středověkému Srbsku a později Benátčanům, od nichž jej získali Turci. Po porážce u Lepanta roku 1571 nabídli město zvítězivším pirátům.[zdroj?] Osmanská říše od Pirátů doufala, že svojí přítomností ve městě zamezí rozpínavosti Benátské republiky. Na sklonku 19. století připadlo město Černé hoře.

Na Velikonoce v roce 1979 postihlo Ulcinj, stejně jako většinu černohorského pobřeží, ničivé zemětřesení (stupeň 7,0 z Richterovy škály) s epicentrem 15 km od pobřeží mezi městy Bar a Ulcinj.Trvalo 10 sekund a stálo život více než 100 lidí. Do konce roku proběhlo na 90 dalších otřesů o síle nad 5 stupňů. Následovala pětiletá obnova historického centra města, kde byla zničena řada významných století starých budov. Zemětřesení o síle 4,8 st. bylo zaznamenáno i v srpnu 2009.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Ulcinj je spolu s ostrovem Ada Bojana nejjižnějším bodem Jadranské magistrály, která město spojuje s dalšími známými černohorskými letovisky a přístavy (Budva, Sutomore, Petrovac). Rovněž je dostupné silniční spojení do nedaleké Albánie (přes hraniční přechod Sukobin/Muriqan. Železniční spojení město nemá; nejbližší nádraží se nachází v přístavu Bar a nejbližší mezinárodní letiště pak v letovisku Tivat.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Dvě městské pláže (Mala plaža/Plazhi i Vogël a Velika plaža/Plazhi i Madh) představují hlavní atrakci Ulcinje. Velkou pláž ve směru od města do značné vzdálenosti k albánské hranici lemují bary, hotely a restaurace.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]