Skadar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Skadar
Albanian Alps from Rozafa.jpg
Skadar – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 13 m n. m.
Stát AlbánieAlbánie Albánie
Skadar
Skadar
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 872,612 km²
Počet obyvatel 112 276 (2011)
Hustota zalidnění 128,7 obyv./km²
Správa
Oficiální web www.bashkiashkoder.gov.al
Telefonní předvolba 22
PSČ 4001–4007
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pohled na město z pevnosti Rosafa
Ulice v centru města

Skadar (albánsky Shkodër, srbsky Skadar/Скадар, italsky Scutari) se nachází na severozápadě země a je čtvrtým největším městem Albánie. Ve městě žije přibližně 112 tisíc obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Od 3. století př. n. l. zde sídlily Ilyrské kmeny, roku 167 př. n. l. už tu existovalo Římské město. Ve 4. století, to už patřilo pod Byzantskou říši, tu vzniklo biskupství. Mezi lety 1043 - 1360 patřilo Srbům, poté Benátkám a od roku 1392 Turkům. Přesto Turci museli o město stále soupeřit s Benátskou republikou, která se zde pokoušela získat moc, a nakonec i uspěla - obnovila tu svoji vládu mezi lety 13961479. Osmanská říše zde po obnovení svojí vlády rozšířila do té doby cizí islám; vznikly lázně, bazar a mešity. Osvobození od cizí nadvlády přišlo až o více jak 400 let později - v roce 1913, rok po vzniku nezávislé Albánie. Za 1. světové války bylo nejprve obléháno, a poté i obsazeno vojsky Černé Hory a Srbska. Na nátlak Rakousko-Uherska a Itálie však byla nucena se cizí vojska stáhnout a město bylo připojeno Albánii.

O dalších 20 let později, v 2. světové válce město obsadili Italové, stejně jako celou zemi. Po válce se zde zahájila industrializace spojená se socialismem stalinského typu. Po vzoru Číny proběhla kulturní revoluce, která vyvrcholila zrušením náboženské svobody a zbořením všech kostelů a mešit. Na začátku 90. let minulého století tu došlo k nepokojům a protestům proti tehdejšímu režimu; ten se nakonec v roce 1991 zhroutil.

Charakter města[editovat | editovat zdroj]

Skadar leží 13 km od hranice s Černou Horou, na břehu známého Skadarského jezera. Město má široké ulice, vybudované v době vlády Envera Hodži. Na skále nad ním leží pevnost Rosafa, kde jsou zbytky starých kostelů i mešit. Protéká tudy řeka Drin, jedna z nejvýznamnějších v celé Albánii. Jižně od města se Drin vlévá do řeky Bunë. Skadar je i centrem stejnojmenného okresu. Jako jedno z mála měst v zemi má Skadar napojení na železniční trať vedoucí z Drače do Černé Hory.

Starosta[editovat | editovat zdroj]

Příroda[editovat | editovat zdroj]

V blízkosti tohoto města se nachází také známé Skadarské jezero (Liqeni i Shkodrës).

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]