Přeskočit na obsah

Duklja

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Duklja
 Διοκλεία / Διοκλητιανοί 
Diokleia 
/ Dioklētianoi
 Byzantská říše v době Herakleiovců
 Zachlumsko
6221217 Srbská velká župa 
Geografie
Mapa
Duklja kolem roku 1100 za vlády Bodina
Obyvatelstvo
Státní útvar
Byzantská říšeByzantská říše Byzantská říše (její protektorát)
Státní útvary a území
Předcházející
Byzantská říše v době Herakleiovců Byzantská říše v době Herakleiovců
Zachlumsko Zachlumsko
Následující
Srbská velká župa Srbská velká župa

Duklja (řecky Διοκλεία, Diokleia; latinsky Dioclea; srbsky Дукља) byl středověký srbský stát, který zahrnoval zhruba území dnešní jihovýchodní Černé Hory, od Boky Kotorské na západě k řece Buna na východě a k pramenům řek Zeta a Morača na severu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Poprvé je Duklja zmiňována v byzantských kronikách 10. a 11. století. Byla vazalem byzantské říše, dokud se neosamostatnila v roce 1040 za vlády Štěpána Vojislava (10341043), který povstal, dokázal převzít území bývalého srbského knížectví a založil dynastii Vojislavljevićů. Mezi lety 1043 a 1080 za vlády Michala Vojislava (vládl 10501081) a jeho syna Konstantina Bodina (vládl 10811101) zažila Duklja svého vrcholu.

Jan Vladimír

Po odchodu z byzantského tábora dostal Michal od papeže nominální titul Krále Slovanů poté, co podporoval povstání na Balkáně, ve kterém sehrál ústřední roli syn Bodin. Po začlenění srbského vnitrozemí (jádra dřívějšího srbského knížectví, známého jako Raška) a jmenování vazalských vládců, se z tohoto knížectví stalo nejmocnější srbské politické uskupení. Nicméně jeho vzestup trval krátkou dobu; Bodin byl poražen Byzancí a uvězněn; jeho příbuzný a vazal Vukan se v Rašce stal nezávislým a pokračoval v boji proti Byzanci, zatímco Duklju zasáhla občanská válka.

V letech 11131149 byla Duklja střediskem srbsko-byzantského konfliktu. Poté byla včleněna jako majetek koruny do Srbské velké župy, ovládaná dynastií Vukanovićů a později známá jako Zeta. Takto zůstala až do pádu srbské říše ve 14. století.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]