Tepelenë

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tepelenë
07Tepelena Ali Pascha02.jpg
Tepelenë – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška200 m n. m.
StátAlbánieAlbánie Albánie
Tepelenë
Tepelenë
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel4 342 (2011)
Správa
PSČ6301
Označení vozidelTP
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tepelenë je město na jihu Albánie, severně od Gjirokastëru. Má zhruba 11 000 obyvatel. Nachází se v horském údolí řeky Vjosa, na jejím levém břehu. Je vymezeno příkrými svahy do trojúhelníkovitého tvaru.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město vzniklo na strategickém místě; na vyvýšenině mezi soutokem řeky Vjosa a Drino. V roce 198 př. n. l. zde došlo k rozhodné bitvě mezi římskou a makedonskou armádou. Byzantská říše v blízkosti dnešního města vybudovala skromné opevnění, které bylo později zdokonaleno a rozšířeno za vlády Osmanské říše. Současné město je poprvé připomínáno roku 1506. Na konci 19. století bylo město známo především díky místnímu správci, Ali Paši Tepelenskému, který pobýval střídavě v Ioannině a střídavě v Tepelenë.

V letech 18091810 navštívil Tepelenë George Gordon Byron.

V roce 1909 se uskutečnilo v Tepelenë setkání tzv. Mladoturků, kteří se pokoušeli zverbovat albánské nacionalisty na svojí stranu. Město bylo následně těžce poničeno během zemětřesení v roce 1920 a následně bylo přestavěno.

Během druhé světové války se zde nacházely zajatecké tábory, které byly po skončení konfliktu používány pro politické odpůrce albánského komunistického režimu. Uzavřeny byly v roce 1954.

Okolí[editovat | editovat zdroj]

V blízkosti města jsou stáčeny minerální vody, které se vyváží z Albánie také do Řecka.

Nedaleko Tepelenë na silnici do města Përmet u obce Dragoti je Dragotský most přes řeku Vjosa, který je evidován jako kulturní památka.

Známí rodáci[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]