Peshkopi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Peshkopi
Peshkopia from the air.jpg
Peshkopi – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška651 m n. m.
StátAlbánieAlbánie Albánie
Peshkopi
Peshkopi
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel13 251 (2011)[1]
Správa
Oficiální webwww.peshkopia.com
Telefonní předvolba218
PSČ8301
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Peshkopi (albánsky: Peshkopia, makedonsky: Пешкопеја) je město ležící na severovýchodě Albánie, asi 20 km od hranic se Severní Makedonií, nedaleko od města Gostivar. Má zhruba 14 100 obyvatel. Rozkládá se v horách v nadmořské výšce cca 640 m n. m. V blízkosti města se také nachází nejvyšší vrchol Albánie, Korab.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Název města pochází od slova biskup, resp. z řeckého slova ἐπίσκοπος (episkopos). V roce 1020 se skutečně stalo sídlem episkopátu, nicméně status později ztratilo.

Na konci 16. století již místní obyvatelstvo většinově konvertovalo k islámu. V tureckých záznamech se objevuje pod názvem Malý Debar (nedaleký Debar dnes v Severní Makedonii byl naopak označován jako Velký Debar). V roce 1912 v předvečer vzniku nezávislé Albánie místní obyvatelstvo bojovalo proti osmanské správě v povstání.

V roce 1912 bylo obsazeno srbskou armádou. Město bylo dne 15. dubna 1939 obsazeno vojsky fašistické Itálie a dne 9. září 1943 osvobozeno partyzánským vojskem. Po roce 1945 bylo město rozvíjeno v rámci plánované ekonomiky jako centrum potravinářského průmyslu. Okolní zemědělská půda byla kolektivizována. Samotné centrum města bylo rovněž přebudováno podle předem připraveného urbanistického plánu. Ten počítal s vznikem širokých bulvárů a obytných bloků. Plán byl realizován od roku 1967.[2]

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem k okolním horám má město značný potenciál z hlediska vysokohorské turistiky. Východně od Peshkopi se nachází Přírodní park Korab-Koritnik a dále na východ za státní hranicí se Severní Makedonií potom národní park Mavrovo.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Nachází se zde regionální muzeum Debarského kraje. Město má vlastní kulturní dům, kde se nachází rovněž i divadlo.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Město je spojeno se zbytkem Albánie pomocí silniční sítě. Jeden z hlavních silničních tahů směřuje do Severní Makedonie. Peshkopi patří k místům značně odlehlým v rámci země a s podprůměrnou infrastrukturou.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Místní fotbalový klub se jmenuje KS Korabi Peshkopi.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]