Korab

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Korab

Korab

Nejvyšší bod Velký Korab (2764 m n. m.)

Nadřazená jednotka Šarský horský systém (Helenidy)
Sousední
jednotky
Šar planina

Světadíl Evropa
Stát Makedonie Makedonie
Albánie Albánie
Horniny vápenec
Povodí Drin
Souřadnice 41°47′25″ s. š., 20°32′48″ v. d.

Korab je geomorfologický celek nacházející se na hranici dvou zemí - Albánie a Makedonie. Geograficky patří do Šarského horského systému. Masiv má několik vrcholů. Nejvyšším bodem je Velký Korab (2764 m), který je zároveň nejvyšším vrcholem obou států.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Na makedonskou stranu do údolí Radika spadají vrcholy strmě ve formě až 500 metrových stěn. Zvláště pozoruhodná je také alpská oblast Kabash s několika naprosto nepřístupnými vrcholy. V její nejvyšší části, nad 2000 m panuje alpinské klima, které podporuje výskyt alpinské flory.

Mezi nejdůležitější vrcholy patří:

Turismus[editovat | editovat zdroj]

Během Makedonské války byla přední linie přímo na Korabu. Ještě dnes je oblast kolem hory střežena a odminovávána. Dříve byl výstup na nejvyšší horu možný jenom po vyřízení nepříjemných byrokratických procedur a za armádního doprovodu, to už je ale od roku 2009 minulostí. Návštěvník se jen musí prokázat dokladem totožnosti u kontrolního stanoviště Strezimir.

Oblíbený je výstup na Korab spolu s horským klubem PSD „Korab“ - Skopje, který zde každoročně v září organizuje mezinárodní výstup na vrchol.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]