Korab

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Korab
Pohled na Korab
Korab

Nejvyšší bod 2764 m n. m. (Velký Korab)

Nadřazená jednotka Šarský horský systém (Helenidy)
Sousední
jednotky
Šar planina

Světadíl Evropa
Stát Severní MakedonieSeverní Makedonie Severní Makedonie
AlbánieAlbánie Albánie
Horniny vápenec
Povodí Drin
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Korab je geomorfologický celek nacházející se na hranici dvou zemí - Albánie a Severní Makedonie. Geograficky patří do Šarského horského systému. Masiv má několik vrcholů. Nejvyšším bodem je Velký Korab (2764 m), který je zároveň nejvyšším vrcholem obou států.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Na severomakedonskou stranu do údolí Radika spadají vrcholy strmě ve formě až 500 metrových stěn. Zvláště pozoruhodná je také alpská oblast Kabash s několika naprosto nepřístupnými vrcholy. V její nejvyšší části, nad 2000 m panuje alpinské klima, které podporuje výskyt alpinské flory.

Mezi nejdůležitější vrcholy patří:

Turismus[editovat | editovat zdroj]

Během Makedonské války byla přední linie přímo na Korabu. Ještě dnes je oblast kolem hory střežena a odminovávána. Dříve byl výstup na nejvyšší horu možný jenom po vyřízení nepříjemných byrokratických procedur a za armádního doprovodu, to už je ale od roku 2009 minulostí. Návštěvník se jen musí prokázat dokladem totožnosti u kontrolního stanoviště Strezimir.

Oblíbený je výstup na Korab spolu s horským klubem PSD „Korab“ - Skopje, který zde každoročně v září organizuje mezinárodní výstup na vrchol.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]