Cërrik

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Cërrik
Cërrik – znak
znak
Poloha
Souřadnice
StátAlbánieAlbánie Albánie
KrajElbasan
OkresElbasan
Cërrik
Cërrik
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel14 642 (2008)
Správa
Telefonní předvolba0581
PSČ3007
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cërrik je město ve střední Albánii, v okrese Elbasan. Nadmořská výška je 69 m. V roce 2008 ze žilo 14 642 obyvatel.[1]

Přírodní poměry[editovat | editovat zdroj]

Město leží v širokém údolí řeky Shkumbin, v relativní blízkosti Elbasanu. Od Tirany je vzdálené 36 kilometrů. Zabírá rozlehlou rovinatou krajinu širokého údolí řeky a několika potoků, které se do něj vlévají. Jihovýchodním směrem od Cërriku se potom zvedají menší kopce, kde se nachází zahrady a vinice.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ačkoliv je město relativně nové, vedly touto lokalitou antické obchodní stezky. Na okraji dnešního města byly nalezeny pozůstatky mohyl.

Z původní vesnice vyrostlo do podoby malého města po druhé světové válce. Střed města tvoří obytné bloky orientované k jednomu velkému náměstí s parkovou úpravou. Roku 1952 zde byla otevřena rafinerie. Ta byla napojena na albánskou železniční síť vlečkou od nedaleké trati Peqin–Elbasan s mostem přes řeku Shkumbin. V druhé polovině 50. let a na počátku let šedesátých byla postupně navyšována její kapacita co do zpracování ropy.

Během nepokojů v roce 1997 zde došlo k přestřelkám při nichž zahynulo 6 osob.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Město je spojeno železnicí (vedoucí v údolí nedaleké řeky Shkumbin) i silnicí s městem Durrës. Vede tudy silnice SH 59 z Gramshe do Rrogozhinu a dále regionální silnice do Elbasanu.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Obyvatelé se živí ve dřevozpracujícím průmyslu a zemědělstvím. Místní pole byla uspořádána do pravidelné sítě, kterou doplňují zavlažovací kanály.

Známé osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.qarkuelbasan.gov.al. www.qarkuelbasan.gov.al [online]. [cit. 2012-11-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-09-28. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]